Показна ли е религиозността в България?

Всяко мнение има място на ринга и никой противник не е за подценяване - не се караме, а дискутираме!

Показна ли е религиозността в България?

Мнениеот bobito » 17 Апр 2012, 16:23

Не знам дали успяхте да влезете в църква вечерта срещу Великден, но аз лично - не! Обиколихме 3 по-големи църкви, но дори до двора им не се добрахме, а какво остава да си купим свещи и да ги запалим... Накрая отидохме до едно малко параклисче, където беше по-спокойно и там запалихме свещичка за здраве на семействата си.
Сега да ви опиша тълпата, която се беше насъбрала в двора на църквите и около нея - 70% млади хора, накипрени и готови за дискотека, кикотейки се на висок глас и може би незнаещи защо са там :idea: Около 20% по-възрастни хора и 10% млади семейства с деца. Повечето се блъскаха, докато обикаляха църквата "на всяка цена", но съм сигурна, че 2/3 от тях изобщо не бяха наясно защо го правят, а просто бяха част от тълпата. Бяха там по-скоро за забавление, а не защото са вярващи! Бяха там, за да не останат по-назад от другите или... не знам как да го опиша - трудно ми е.
Много от нас не посещават църква, но прави ли ги това по-малко християни от другите, които ходят, защото "трябвя"? Религията е в душите ни, в мислите и постъпките ни, а не в това, че сме посетили религиозен храм. Честно да ви кажа имах чувството, че се намирам на някакъв концерт, а не на църковна служба...
bobito
 
Мнения: 84
Регистриран на: 17 Апр 2012, 14:22

Re: Показна ли е религиозността в България?

Мнениеот marto » 17 Апр 2012, 17:18

Ооо, напълно те разбирам какво имаш предвид. Голяма част от хората не се сещат да запалят свещичка ей така, за здраве. Все ходят по големи празници, за да се покажат какви християни са.
Ние с жена ми обичаме да ходим на едно манастирче в Мъглиж - хем да се разходим, хем да посетим манастира. Няма значение каква свещ палиш, дали е от 10 ст или от 2 лв, по-важното е да го направиш от сърце. Няма значение кога и колко често ходиш на църква, важното е да го правиш, защото така го чувстваш, а не защото някой друг го прави.
marto
 
Мнения: 42
Регистриран на: 09 Мар 2012, 09:39

Re: Показна ли е религиозността в България?

Мнениеот monito » 18 Апр 2012, 10:46

Нормално е, когато се зададе голям Християнски празник да има повече хора в църквите и храмовете, само не разбирам защо се дразните от това?! Виждала съм много млади семейства с невръстните си дечица, които са отишли в църквата, за да запалят свещичка и това винаги много ме е радвало. Вместо да се радвате, че има млади хора, вие негодувате :idea:
monito
 
Мнения: 73
Регистриран на: 08 Мар 2012, 10:13

Re: Показна ли е религиозността в България?

Мнениеот the princess » 19 Апр 2012, 16:40

bobito написа:Не знам дали успяхте да влезете в църква вечерта срещу Великден, но аз лично - не! Обиколихме 3 по-големи църкви, но дори до двора им не се добрахме, а какво остава да си купим свещи и да ги запалим... Накрая отидохме до едно малко параклисче, където беше по-спокойно и там запалихме свещичка за здраве на семействата си.
Сега да ви опиша тълпата, която се беше насъбрала в двора на църквите и около нея - 70% млади хора, накипрени и готови за дискотека, кикотейки се на висок глас и може би незнаещи защо са там :idea: Около 20% по-възрастни хора и 10% млади семейства с деца. Повечето се блъскаха, докато обикаляха църквата "на всяка цена", но съм сигурна, че 2/3 от тях изобщо не бяха наясно защо го правят, а просто бяха част от тълпата. Бяха там по-скоро за забавление, а не защото са вярващи! Бяха там, за да не останат по-назад от другите или... не знам как да го опиша - трудно ми е.
Много от нас не посещават църква, но прави ли ги това по-малко християни от другите, които ходят, защото "трябвя"? Религията е в душите ни, в мислите и постъпките ни, а не в това, че сме посетили религиозен храм. Честно да ви кажа имах чувството, че се намирам на някакъв концерт, а не на църковна служба...

Дали е показна българската религиозност - твърдо ДА! Преди години на една Цветница отидохме със семейството ми на църква, църквата пращеше по шевовете, на всичкото отгоре явно града беше пълен с грешници, тъй като всички се блъскаха да си сложат първи свещичката в свещника пред иконата на Христос. Една въз едричка женица се опита да ме отнесе и запрати право към горящите свещи! Това беше покъртително! Как е възможно ?! От години не посещавам църквата вечерта на Великден! Полупияни тинейджъри се опитват да запалят съседите от двете си страни! Е мерси! Имам теория около религиозността - не е нужно да парадираш с вярата си, вярвай си без да натрапваш това на околните. Искаш ли можеш и в къщи да си определиш един кът където можеш да превърнеш в малък параклис и да си спазваш религиозните ритуали.
the princess
 
Мнения: 117
Регистриран на: 13 Мар 2012, 10:30

Re: Показна ли е религиозността в България?

Мнениеот southern_sun » 21 Апр 2012, 14:13

Според мен българите се делят на фанатично религиозни и показно религиозни, много е малък процента на онези, които не са вярващи и да си признават това. Според мен това да си вярващ в България си е направо модерно!
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Показна ли е религиозността в България?

Мнениеот ceciii » 25 Апр 2012, 16:52

И според мен е показна и много хора, посещавайки църква не знаят какво точно правят там. Палят свещ, но за какво? Ходят на църква едва ли не, защото трябва или... и аз не знам защо. Не е задължително да ходиш на църква и да палиш свещи, за мен поне, защото вярата е вътре в нас, в душата ни, а не в това което показваме пред другите :roll:
ceciii
 
Мнения: 27
Регистриран на: 09 Мар 2012, 09:43

Re: Показна ли е религиозността в България?

Мнениеот upsurd » 25 Апр 2012, 20:21

Опитват се да я правят показна и доста хора се впускат в тази показна религия.Аз съм вярващ и ходя може би един път в годината на църква но не по празници или по задължение, а защото така съм го почувствал.Вярата крепи човека независимо в какво вярваме.След историята с досиетата е малко трудно да повярвам че нашите духовни водачи са искрени.
upsurd
 
Мнения: 23
Регистриран на: 08 Яну 2012, 11:08

Re: Показна ли е религиозността в България?

Мнениеот roshlata » 03 Май 2012, 09:59

ceciii написа:И според мен е показна и много хора, посещавайки църква не знаят какво точно правят там. Палят свещ, но за какво? Ходят на църква едва ли не, защото трябва или... и аз не знам защо. Не е задължително да ходиш на църква и да палиш свещи, за мен поне, защото вярата е вътре в нас, в душата ни, а не в това което показваме пред другите :roll:

Само не разбирам защо трябва да показвам вярата си на някой - пред кого да се доказвам? Ако не се прави истински и от сърце, все едно че нищо не правиш. Не ходя постоянно на църква, а обикновено като пътуваме нанякъде и спираме на някое малко, китно манастирче да запалим свещичка. Правим го спонтанно, защото така ни идва отвътре, а не да се показваме колко сме религиозни, просто не виждам смисъл в това :roll:
roshlata
 
Мнения: 51
Регистриран на: 29 Мар 2012, 15:46

Re: Показна ли е религиозността в България?

Мнениеот Archer » 25 Яну 2013, 15:36

Да. Само по празниците се сещаме да запалим по една свещичка, а през останалите дни само мрънкаме колко е сив денят ни...забравяме за всички религиозни канони
Archer
 
Мнения: 29
Регистриран на: 25 Яну 2013, 13:38

Re: Показна ли е религиозността в България?

Мнениеот bojo_kolev » 01 Окт 2013, 13:41

Е в крайна сметка необходимо ли е да ходиш на църква, за да определиш принадлежността си, в случая към християнската религия. За мен това не е важно дали ще палиш свещи или не, явно и заради това не виждам смисъла в ходенето на църква. Всичко е в теб, аз се чувствам подтиснат от това място, не ми влияе добре.
bojo_kolev
 
Мнения: 283
Регистриран на: 01 Окт 2013, 12:35

Следваща

Назад към Сблъсък

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта