Бебешка кухня - домашна или купешка?

От кърменето, през захранването, до храненето на детето, полезни и вредни храни, рецепти

Re: Бебешка кухня - домашна или купешка?

Мнениеот Снежана » 21 Май 2012, 15:31

Правила съм всякакви пюрета на дъщеря си, много обичаше тиквичка с картоф и ориз, или картоф, морков и грах. Винаги слагах по малко масълце и мляко. Ставаше много вкусно и тя с удоволствие си го хапваше. Една приятелка пък правеше лятото месни пюрета, които вакуумираше и съхраняваше като останалите зимнини, така имаше винаги различно пюре за детето си през зимата. Не знам до колко е било ефикасно това и как точно го е съхранявала.
Снежана
 
Мнения: 153
Регистриран на: 09 Май 2012, 08:58

Re: Бебешка кухня - домашна или купешка?

Мнениеот mamavladi » 27 Май 2012, 11:25

Едно месно пюренце от мен :)

Пилешко със зеленчуци, след 6-ия месец

Необходими продукти:
Пилешки гърди
1 домат
1 картоф
1 морков
250 мл пилешки бульон
магданоз, целина, праз

pyurence s pile.jpg
pyurence s pile.jpg (7.82 KiB) Прегледано 694 пъти

Начин на приготвяне:
Отделяте кожата от пилешките гърди и ги нарязвате на ситно. Зеленчуците се измиват добре, обелват се и се нарязват също на малки парченца. Добавят се малко количество целина, праз и магданоз и заливате с бульона. Оставяте да ври на котлона около 30 минути и пасирате.
mamavladi
 
Мнения: 32
Регистриран на: 27 Май 2012, 10:35

Re: Бебешка кухня - домашна или купешка?

Мнениеот southern_sun » 28 Май 2012, 13:39

bisertaskov написа:Спанак с мляно месо - за деца от 1г. до 1г.и 6 месеца
60г телешко
100-120 г. спанак
10г. домати
30г кисело мляко
7г масло
5г брашно
Доматите и каймата се запържват леко и се варят до омекване.Добавят се спанакът и препеченото брашно и се вари още 10-15 минути.Поднася се с кисело мляко. :D :D :D

Не е ли вредно запърженото?
Когато аз приготвях храната на моето дете винаги се стремях да бъде задушена или сварена.Ето и една рецепта от мен:

50 гр. грах
средно голям картоф
масло
морков
сол на вкус( ако детето ви яде безсолно не слагайте)
адаптирано мляко

Сварявате зеленчуците, след това ги пасирайте, но ги оставете да са по воднисти.Прибавете една- две супени лъжици мляко и маслото.
Така приготвеното пюре можете да давате след 4-тия месец, а след шестия към него прибавете месо.
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Бебешка кухня - домашна или купешка?

Мнениеот sanya » 05 Юни 2012, 11:00

Всяка мама е приготвяла вкъщи домашни пюрета за бебчето си, но е добре, че има и готови, защото не винаги имаш възможност да сготвиш вкусна и разнообразна храна всеки ден. Ще ви дам рецепта за любимото месно пюре на моите хубавици :D
Месно пюре
Необходими продукти:
1 картоф
2 моркова
1 с.л. смляно месо /според възрастта на бебо/
1 с.л. масло
3 с.л. гореща вода
Начин на приготвяне:
Сварявате картофа с кората, след което го белите и нарязвате на малки кубчета. В отделен съд се задушават почистените и нарязани на ситно моркови със смляното месо и 3 с.л. вода. След около 15-тина минути се добавят нарязания картоф и маслото. Накрая пасирате до получаването на гладко пюре, като при необходимост може да добавите още 1-2 с.л. вода.
sanya
 
Мнения: 62
Регистриран на: 05 Апр 2012, 12:32

Re: Бебешка кухня - домашна или купешка?

Мнениеот mecana » 06 Юни 2012, 11:11

Любимата закуска на сина ми беше кисело мляко с бисквити и банан :) Обикновено я хапваше следобяд и винаги го правеше с голямо удоволствие. Като се замисля и сега много обича да яде мляко с бисквити. Приготвях я по следния начин - стривах 2 бисквити и добавях половин намачкан банан към тях. След това допълвах с кисело мляко и хубаво разбърквах до получаването на гъста каша. Пропорциите променях спрямо количеството, което исках да направя. Много вкусна и полезна закуска ;)
mecana
 
Мнения: 115
Регистриран на: 20 Апр 2012, 16:46

Re: Бебешка кухня - домашна или купешка?

Мнениеот mamavladi » 07 Юни 2012, 09:31

mecana написа:Любимата закуска на сина ми беше кисело мляко с бисквити и банан :) Обикновено я хапваше следобяд и винаги го правеше с голямо удоволствие. Като се замисля и сега много обича да яде мляко с бисквити. Приготвях я по следния начин - стривах 2 бисквити и добавях половин намачкан банан към тях. След това допълвах с кисело мляко и хубаво разбърквах до получаването на гъста каша. Пропорциите променях спрямо количеството, което исках да направя. Много вкусна и полезна закуска ;)

Нашата любима закуска беше бисквитената каша :) След като я приготвех, към нея добавях плод по избор и допълнително бисквитки. Много вкусна закуска, която и аз хапвах с голямо удоволствие :mrgreen:

biskvitena kasha.jpeg
biskvitena kasha.jpeg (4.23 KiB) Прегледано 670 пъти
mamavladi
 
Мнения: 32
Регистриран на: 27 Май 2012, 10:35

Re: Бебешка кухня - домашна или купешка?

Мнениеот ceciii » 12 Юни 2012, 13:44

Ще ви дам рецептата за бебешко пюре с телешко месо, което беше любимо на моята племенница :) За приготвянето му са ви необходими по 50 гр. телешко месо, картофи, моркови и грах, както и малко домат. Сварявате телешкото месо с картофите и към тях прибавяте грахчето, моркова и обеленото резенче домат. Оставяте на котлона още десетина минутки и пасирате докато е горещо. Приятен апетит на малките сладурковци ;)

amam.jpeg
amam.jpeg (1.72 KiB) Прегледано 669 пъти
ceciii
 
Мнения: 27
Регистриран на: 09 Мар 2012, 09:43

Re: Бебешка кухня - домашна или купешка?

Мнениеот ДоРеМи » 18 Юни 2012, 14:45

Ние с кеф си хапвахме млечна супичка :) Ето я и рецептата:

Необходими продукти:
50 мл прясно мляко
3 г ориз или грис, избирате едното
10 г сирене
3 г масло
1/4 яйце
Количеството продукти е за 100 г супичка, но вие може да си го увеличите като спазвате пропорциите, защото със сигурност и на вас ще ви се услади :mrgreen:

mlechna supa.jpeg
mlechna supa.jpeg (4.54 KiB) Прегледано 666 пъти

Начин на приготвяне:
Сварявате ориза в леко подсолена вода и добавяте млякото. След това натрошавате сиренето и го прибавяте към яйцето, като разбърквате добре. Застройвате млечната супа със яйчно-сиреновата смес и овкусявате с масълцето. Ммм, голяма вкусотийка, при това се препоръчва за малки деца.
ДоРеМи
 
Мнения: 40
Регистриран на: 14 Юни 2012, 16:35

Re: Бебешка кухня - домашна или купешка?

Мнениеот Ваня_13 » 18 Юни 2012, 15:34

mamavladi написа:
mecana написа:Любимата закуска на сина ми беше кисело мляко с бисквити и банан :) Обикновено я хапваше следобяд и винаги го правеше с голямо удоволствие. Като се замисля и сега много обича да яде мляко с бисквити. Приготвях я по следния начин - стривах 2 бисквити и добавях половин намачкан банан към тях. След това допълвах с кисело мляко и хубаво разбърквах до получаването на гъста каша. Пропорциите променях спрямо количеството, което исках да направя. Много вкусна и полезна закуска ;)

Нашата любима закуска беше бисквитената каша :) След като я приготвех, към нея добавях плод по избор и допълнително бисквитки. Много вкусна закуска, която и аз хапвах с голямо удоволствие :mrgreen:

biskvitena kasha.jpeg

Дъщеря ми е на 16 години и все още умира за бисквити с мляко, не зависимо дали е прясно или кисело.
Ваня_13
 
Мнения: 140
Регистриран на: 18 Юни 2012, 13:59

Re: Бебешка кухня - домашна или купешка?

Мнениеот zan-zan » 11 Юли 2012, 12:47

Не знам при вашите сладури как е било, но ние много трудно проядохме риба. Започнах да давам рибно пюренце чак след годинката, когато вече хапвахме от всичко с много малки изключения и въпреки това не се прие добре от моята маймунка :) Изчаках 1-2 месеца и опитах отново, но с домашно приготвено пюре - беше ометено буквално за няколко минути. Кой да ти знае, че пюретата на мама са по-вкусни :mrgreen: Приготвя се много бързо и лесно:

Рибно пюре със зеленчуци

zelenchukovo_ribno.jpeg
zelenchukovo_ribno.jpeg (4.38 KiB) Прегледано 655 пъти

Измивате един картоф и го сварявате с кората за около 30-тина минути. Почиствате и нарязвате 2 моркова на ситно и ги задушавате с рибата - около 1 с.л. филе от бяла риба, което нарязвате отново на малки парченца. Добавяте към тях 3-4 с.л. вода и задушавате 15 минути. След като ги задушите, прибавяте ситно нарязания картоф и по желание малко масълце. Накрая пасирате или намачквате с вилица според възрастта на бебето.
zan-zan
 
Мнения: 33
Регистриран на: 12 Юни 2012, 13:48

ПредишнаСледваща

Назад към Хранене и захранване

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта