За връзката между късогледството и храненето

За връзката между късогледството и храненето

Мнениеот Mortimer » 04 Юни 2012, 10:37

Темите свързани с късогледството ме интересуват особено много - за първи път сложих очила във втори клас, а през следващите няколко години диоптрите нараснаха многократно.

Забелязали ли сте колко много деца носят очила? Късогледството (миопия) е много
разпространена – тя засяга около 25-35% от бялата раса и около половината от
азиатците.

Все още се смята, че причина за късогледството е четенето, вероятно защото състоянието е по-често срещано сред градските и по-образованите деца. През 1966 г., след едно иследване при възрастни и млади ескимоси, за пръв път е изказана хипотезата, че западният тип на хранене с преобладаващ дял на житни храни, хляб,
картофи и захар е свързан с бързото нарастване на случаите на късогледство.

В потвърждение на това, групата на Лорен Корден, еволюционен биолог, изследвала
очите на 229 примитивни ловуващи племена и установил много малко случаи на късогледи деца, дори и при тези, посещаващи училище. Когато обаче тези племена променили начина си на живот и най-вече на хранене, заболеваемостта рязко се увеличила.

Как точно въглехидратите водят до късогледство? Освен че стимулират отделянето на инсулин, те водят и до отделяне на инсулин-зависим растежен фактор, под действието на който очната ябълка нараства прекомерно, и става абнормално дълга – а това е основният дефект при късогледите.

Повече по този въпрос можете да намерите тук.
Mortimer
 
Мнения: 2
Регистриран на: 04 Юни 2012, 09:14

Re: За връзката между късогледството и храненето

Мнениеот maggy91 » 04 Юни 2012, 10:51

Неоспорим факт е, че това което ядем, ни вреди по много начини!
Винаги съм подозирала, че късогледството не е нито наследствено, нито пък става от много четене... та нали очите са създадени точно затова!
maggy91
 
Мнения: 3
Регистриран на: 12 Апр 2011, 14:29

Re: За връзката между късогледството и храненето

Мнениеот tweety » 20 Юни 2012, 14:58

Определено има връзка между късогледството и храненето.Приема на повече сол уврежда зрението. За това аз почти не консумирам сол, но това не ме е опазило от носенето на очила.
tweety
 
Мнения: 348
Регистриран на: 15 Ное 2011, 10:04

Re: За връзката между късогледството и храненето

Мнениеот S_Milenska » 18 Ное 2014, 14:11

tweety написа:Определено има връзка между късогледството и храненето.Приема на повече сол уврежда зрението. За това аз почти не консумирам сол, но това не ме е опазило от носенето на очила.


И аз не съм особен почитател на солта, но и очила нося, няма да е от това :) Нали казват,че морковите са много полезни за зрението... но дали наистина са помогнали на някой реално?
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: За връзката между късогледството и храненето

Мнениеот Snejna » 06 Фев 2015, 13:43

Аз имам проблеми с очите много сериозни и вече няма спасение, мисля да пробвам да се подложа на морковена диета, дали ще ми помогне не знам, но няма да ми навреди.
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: За връзката между късогледството и храненето

Мнениеот Rali_hr » 15 Фев 2015, 10:55

Snejna написа:Аз имам проблеми с очите много сериозни и вече няма спасение, мисля да пробвам да се подложа на морковена диета, дали ще ми помогне не знам, но няма да ми навреди.

Може и да ти помогне, но надали ще стане чудо от типа свалих очилата. :lol:
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: За връзката между късогледството и храненето

Мнениеот mix_twix » 18 Фев 2015, 16:16

Не знам, но съм забелязал, че жените май имат по-лошо зрение от мъжете, може би ние ядем по-правилно от дамите,а? : ))
Аватар
mix_twix
 
Мнения: 1181
Регистриран на: 18 Дек 2014, 10:56

Re: За връзката между късогледството и храненето

Мнениеот Slavena » 18 Фев 2015, 17:28

Няма общо, само телевизията разваля очите, няма общо храненето изобщо,това са врели некилепи.
Slavena
 
Мнения: 957
Регистриран на: 10 Дек 2014, 16:45

Re: За връзката между късогледството и храненето

Мнениеот Elica » 19 Фев 2015, 19:23

Храненето май оказва влияние на всичко, а ние си мислим, че няма значение какво ядем и т.н. единствено се притесняваме да не си докараме разтройство :( :roll:
Аватар
Elica
 
Мнения: 1721
Регистриран на: 26 Ное 2014, 09:37

Re: За връзката между късогледството и храненето

Мнениеот Malina » 19 Фев 2015, 19:53

ех, това хранене е голяма работа :))) Не съм мислила, че може толкова голяма връзка да има между храненето и късогледството дори :(
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Следваща

Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани с очни болести

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта