Спонтанен аборт – какви са причините и как да се справя?

Спонтанен аборт – какви са причините и как да се справя?

Мнениеот eveline » 11 Юли 2012, 12:02

Здравейте! Пиша тази тема през сълзи, защото преди две седмици преживях спонтанен аборт :cry: Преживях е силно казано, защото надали подобно нещо се преживява някога. Бях в началото на бременността и на следващия ден имах запазен час за гинеколог, но ми се наложи да отида по-рано, защото след силни болки в корема прокървих – диагнозата беше спонтанен аборт :? Разплаках се и никой не беше в състояние да ме успокои до момента, в който мъжа ми се прибра с малката ни дъщеричка. Гушнах си я и всичко някак си стана по-леко. Наложих си да се стегна и да не показвам емоциите си пред нея, за да не я натоварвам, но не спирам да мисля за това, което ми се случи. Не спирам да си задавам въпроса защо и какви са причините? Имах прекрасна и безпроблемна първа бременност, а сега това. Крие ли рискове следващата бременност и как да се предпазя, ако въобще има подобна възможност? Как се справя човек, след като е загубил детето си, пък макар и неродено? Ето тези въпроси не спират да бушуват в главата ми и не ми дават капчица покой. Ами ако следващия път всичко се повтори?
eveline
 
Мнения: 7
Регистриран на: 11 Юли 2012, 11:31

Re: Спонтанен аборт – какви са причините и как да се справя?

Мнениеот zan-zan » 11 Юли 2012, 12:56

Миличка, много съжалявам за това, което ти се е случило! Наистина моментът е тежък, но горе главата :) Може би е имало някакъв проблем с плода и поради тази причина организма ти сам го е изхвърлил. По-добре в началото на бременността, отколкото в по-напреднали месеци, а и така се е случило по естествен път, без да се налага лекарска намеса. Знаеш ли, сещам се поне за 3 мои приятелки, които преживяха спонтанен аборт, при това при първа бременност и вече се радват на дечицата си. Най-важното в момента е да се успокоиш, защото няма начин малката ти дъщеричка да не усеща, че нещо те тревожи. Децата са много чувствителни във всяко едно отношение. Спонтанния аборт се случва при много жени, а някои от тях дори не разбират, че са бременни - така природата сама се справя, ако има някакъв проблем. Моят съвет е - радвай се на детенцето си и не се безпокой за останалото. Щом веднъж си родила живо и здраво детенце, няма място за притеснение :)
zan-zan
 
Мнения: 33
Регистриран на: 12 Юни 2012, 13:48

Re: Спонтанен аборт – какви са причините и как да се справя?

Мнениеот Georgica » 11 Юли 2012, 13:55

eveline написа:Здравейте! Пиша тази тема през сълзи, защото преди две седмици преживях спонтанен аборт :cry: Преживях е силно казано, защото надали подобно нещо се преживява някога. Бях в началото на бременността и на следващия ден имах запазен час за гинеколог, но ми се наложи да отида по-рано, защото след силни болки в корема прокървих – диагнозата беше спонтанен аборт :? Разплаках се и никой не беше в състояние да ме успокои до момента, в който мъжа ми се прибра с малката ни дъщеричка. Гушнах си я и всичко някак си стана по-леко. Наложих си да се стегна и да не показвам емоциите си пред нея, за да не я натоварвам, но не спирам да мисля за това, което ми се случи. Не спирам да си задавам въпроса защо и какви са причините? Имах прекрасна и безпроблемна първа бременност, а сега това. Крие ли рискове следващата бременност и как да се предпазя, ако въобще има подобна възможност? Как се справя човек, след като е загубил детето си, пък макар и неродено? Ето тези въпроси не спират да бушуват в главата ми и не ми дават капчица покой. Ами ако следващия път всичко се повтори?

Каквото и да ти кажа надали ще утеши болката ти, но все пак за това сме родени жени за да сме силни. Моята препоръка към теб е да изчакаш малко преди да решите да си направите пак бебе и си наложи да си напълно спокойна и да не мислиш за случилото се. Не мисли дали това ще се повтори пак или няма, вярвай, че всичко ще е наред за да бъде наред!
Georgica
 
Мнения: 49
Регистриран на: 11 Юли 2012, 09:44

Re: Спонтанен аборт – какви са причините и как да се справя?

Мнениеот nikita » 11 Юли 2012, 15:20

Eveline, как ми се иска да стоиш пред мен и да те прегърна! Много добре те разбирам, защото и аз направих спонтанен аборт, но в третия месец и се наложи да полежа малко в болница... Тъпо звучи, че "така е по-добре", но бъди сигурна, че щом се е случило значи има причина. При мен беше първа бременност и за съжаление ми правиха кюретаж, но ето, че вече гушкам нашето слънчице в ръцете си и всичко е ок. И както е писала Georgica, изчакайте 2-3 месеца преди да започнете отново с опитите за бебе, защото съм чела, че след спонтанен аборт и последващо забременяване, организма приема плода като враг и отново има опасност да го изхвърли. Почини си, зареди се с положителна енергия, радвай се на детенцето си, а живот и здраве, и другото ще дойде :)
nikita
 
Мнения: 66
Регистриран на: 30 Мар 2012, 16:46

Re: Спонтанен аборт – какви са причините и как да се справя?

Мнениеот Finger » 23 Юли 2012, 17:09

eveline написа:Здравейте! Пиша тази тема през сълзи, защото преди две седмици преживях спонтанен аборт :cry: Преживях е силно казано, защото надали подобно нещо се преживява някога. Бях в началото на бременността и на следващия ден имах запазен час за гинеколог, но ми се наложи да отида по-рано, защото след силни болки в корема прокървих – диагнозата беше спонтанен аборт :? Разплаках се и никой не беше в състояние да ме успокои до момента, в който мъжа ми се прибра с малката ни дъщеричка. Гушнах си я и всичко някак си стана по-леко. Наложих си да се стегна и да не показвам емоциите си пред нея, за да не я натоварвам, но не спирам да мисля за това, което ми се случи. Не спирам да си задавам въпроса защо и какви са причините? Имах прекрасна и безпроблемна първа бременност, а сега това. Крие ли рискове следващата бременност и как да се предпазя, ако въобще има подобна възможност? Как се справя човек, след като е загубил детето си, пък макар и неродено? Ето тези въпроси не спират да бушуват в главата ми и не ми дават капчица покой. Ами ако следващия път всичко се повтори?

Не знам на колко си години, но аз също не съм малка и това са най-големите ми опасения при бременност на тази възраст. Вече организма ни не е толкова млад и всяко ново нещо го отчита като аномалия. Искренно съжалявам за случилото се, стискам палци скоро да се появи друго бебе.
Finger
 
Мнения: 138
Регистриран на: 07 Дек 2011, 11:48

Re: Спонтанен аборт – какви са причините и как да се справя?

Мнениеот Ann » 04 Авг 2012, 12:48

Причините да загубите бебето може да бъдат всякакви, от това организма да приеме плода като чуждо тяло и да започне да се бори с него докато не го изхвърли, до това плода да бъде по някакъв начин увреден и не загине от само себе си. При всички положения това е доста травмиращо за майката, тъй като радостта от очакването да се роди бебето е голяма, а когато бременността бъде прекъсната от спонтанен аборт е много болезнено.
Ann
 
Мнения: 81
Регистриран на: 04 Авг 2012, 11:55

Re: Спонтанен аборт – какви са причините и как да се справя?

Мнениеот the princess » 20 Авг 2012, 15:12

Една от основните причини за спонтанния аборт е наличието на повече от един спонтанен аборт или неуспешна бременност.
Повечето спонтанни аборти започват с вагинално кървене, първоначално слабо и безболезнено. Това кървене идва от майката и не е плодна кръв. 20-30 % от жените страдат от контракции през първите 12 седмици от бременността си и 10% помятат.Тази цифра е много относителна, защото има и много жени, които още в първите седмици на бременността си изхвърлят плода, мислейки си че цикълът им е закъснял, без изобщо да подозират, че са били бременни. Така или иначе, много често срещано явление е спонтанният аборт в първите 12 седмици на бременността. Това обаче не е здравословен проблем и в следваща бременност тези жени ще имат здраво бебе. Ако спонтанните аборти са повече от един обаче вече говорим за повтарящ се или хабитуален аборт. Ако вече веднъж ви се е случвало да имате спонтанен аборт е съвсем нормално да се страхувате за вашата следваща бременност, но също така трябва да знаете, че пътувания, вдигане на тежести и секс не могат да застрашат една нормално протичаща, здрава бременност.
the princess
 
Мнения: 117
Регистриран на: 13 Мар 2012, 10:30

Re: Спонтанен аборт – какви са причините и как да се справя?

Мнениеот сиско » 07 Яну 2013, 01:49

И аз направих спонтанен аборт при първата си бременност, причина-незнайна. Трудно се преживява и може да го разбере само който го е изпитал. След няколко месеца забременях отново и вече имаме едно палаво слънчице на три годинки, но какъв страх брах през 9-те месеца да не се случи нещо отново, не искам и да си спомням.
сиско
 
Мнения: 341
Регистриран на: 18 Окт 2011, 16:03


Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани с акушерство и гинекология

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта