Лекарства,Препарати за домашни животни

Ако можеха да говорят, но не могат, затова нека поговорим вместо тях. Споделетe всичко за вашите домашни любимци - типични или екзотични.
Онлайн консултация с д-р Искрен Станилов и д-р Деница Русева

Re: Лекарства,Препарати за домашни животни

Мнениеот Radost » 04 Апр 2011, 18:26

mar4e_sz написа:Четенето в Интернет...ние българите много обичаме да се лекуваме по Интернет, а сега и любимците си подхванахме...щом може да се лекуваме по Нет-а, защо са ни тогава лекари?


Ами... Точно за това става въпрос. Че по Мрежата не може да се лекуваме, можем само да четем как лекуват по другите места и да роним сълзи. :mrgreen:
За да не излиза, че се заяждам, ще дам конкретен пример. Покрай проблем с морско свинче, се свързах с главния ветеринар на Московския зоопарк, за когото руснаците се кълнат, че е най-добрият им специалист по дребни и екзотични животни. Той, въпреки заетостта си, намери време и желание да ми отговори веднага и да се съгласи да ми помогне при уточняване на диагнозата, защото тукашните лекари ми бяха дали две различни такива. За целта ми поиска резултати от рентген, биопсия и изследване на кръвта.
Респектирана от поста и славата му, се обърнах към Клиниката за дребни животни на Тракийски университет, за да направят въпросните изследвания (нали там са най-добрите специалисти). Трябва ли разкажа как бях навикана само при споменаването и включването в едно изречение на думите "кръв" и "морско свинче"? Оказа се, че у нас никой не взима кръв за изследване на морски свинчета - не можело. Другаде могат. Пак така у нас никой не дава гаранция, че морско свинче ще оживее след поставянето на упойка. Другаде могат и даже оперират редовно. Досега никъде не съм прочела в чуждите форуми за починало след поставяне на упойка морско свинче. (А тук лекар беше достатъчно почтен и искрен да ми заяви: "Намери ми маска и ще го упоя безопасно с газ. Но на този етап не мога да гарантирам, че ще преживее упойката.")
Не знам за вас, но мен много ме досрамя, че трябваше да напиша на Алшинецки: "Ами, съжалявам много, но не мога да Ви пратя изследванията, за които помолихте, защото тук не могат да ги направят..."
Вярно, в интерес на истината, направиха биопсия, даже бяха много мили накрая, когато ми съобщиха диагнозата, но... Продължавам да се чудя защо у нас така се гледа с пренебрежение и насмешка на дребните и евтини животинки, които отглеждаме и които стават част от семейството ни. Какво като са евтини, то и бездомно куче да прибереш, съвсем без пари излиза, но това не се отразява на факта, че когато се грижиш за едно живо същество, ти се привързваш и те боли, когато не можеш да му помогнеш. И се отчайваш, когато откриеш, че хората, които уж трябва да му помогнат, също не могат. Не, защото не искат, а защото не знаят как. Или нямат с какво.
За бруталните случаи, на които съм се начела, няма да разказвам. Само мога да бъда благодарна, че открих няколко лекари в нашия град, които имат желание и успяват да влизат в час относно гризачите и знам, че ако заведа свинче, което е спряло да се храни, ще се сетят да му видят първо зъбите, вместо да обявят, че има запек, да го налеят с течен парафин или олио и да му правят клизми, докато издъхне в ръцете им, както правят по другите градове у нас. :x
Аватар
Radost
 
Мнения: 124
Регистриран на: 30 Мар 2011, 09:31

Re: Лекарства,Препарати за домашни животни

Мнениеот pepeliankata » 05 Апр 2011, 00:39

Radost написа: .............Покрай проблем с морско свинче.............


Здравей Радост, преди да гледам чинчили от 3 години, гледах двойка морски свинчета и отделно съм отгледала и техните 5 поколения и да се сблъскам с безхаберието на нашите родни бургаски ветеринарни доктори успях все пак с много четене и превеждане на чужди форуми и с помощта на един магистър фармацефт от аптеката пред блока при всяко заболяване на Додо и Дениз да ги спасявам от смърт и то буквално на 2 пъти. С лекарства за хора с пъти измервания грамаж според теглото им съм успяла да ги спася, но пак казвам тук ми помогна много аптекаря. Обеснявам му какви са сиптомите на моите малки пациенти и въз основа на тях ми даваше лекарства, знаех че това е нож с две остриета, но за мой късмет и чисто безкрайно щастие те се оправяха и ме радваха дълги 6,5 години с тяхното присъствие. Починаха си от старост и ги зарових заедно един до друг на една много далечна поляна където ги посещавам от време на време и си им приказвам. Останаха ми прекрасни спомени за тях, и за това колко много ги обичах и за безкрайните моменти на търпение от моята страна когато съм била в лошо настроение а те сякъш уссетили това никога не ме оставиха да бъда сама в своята мъка.
Жалко че в България няма гробище за домашни любимци, много ми се ще да има такова място.


Искам да кажа скъпа Радост, че ако имаш някакви запитвания за тях, мога да споделя своя скромен опит с тях и надявам се да бъда полезна с нещо за в бъдеще. :P

Лека вечер и приятни сънища на всички ви ! :)
pepeliankata
 
Мнения: 6
Регистриран на: 02 Апр 2011, 13:23

Re: Лекарства,Препарати за домашни животни

Мнениеот Radost » 05 Апр 2011, 08:59

Благодаря ти много, pepeliankata, ще ти пиша ЛС. :)

Съжалявам, че станах причина да се разводни темата и да се превърне в нещо в стил "Искрено и лично". :oops:
Моля, ако модератор прецени, да премахне постовете ми - не им е тук мястото.
Извинявам се още веднъж.
Последна промяна Radost на 06 Апр 2011, 09:03, променена общо 1 път
Аватар
Radost
 
Мнения: 124
Регистриран на: 30 Мар 2011, 09:31

Re: Лекарства,Препарати за домашни животни

Мнениеот mar4e_sz » 05 Апр 2011, 09:37

Радост, болезнено си права за едно нещо..на нас българските лекари, хуманни или ветеринарни ни липсва преди всичко човечност. В университета, в продължение на пет години и половина не ни учат само на едно и това е хуманно отношение към пациента и към неговия собственик, респективно стопанин.
Докато се обучавах в Тракийския, видях малцина колеги преподаватели да влагат емоция и ентусиазъм в поставянето на диагноза и лечение на даден пациент. За мен няма значение, дали пациентът е скъпо екзотично животно или породисто куче, но за някой колеги има, защото се предполага, че собственици със скъпи любимци са готови да плащат повече. В България ветеринарната медицина е професия, а не призвание. Може да си говорим много по темата, но нещата няма да се променят, докато не се промени мисленето и поколението преподаватели...аз се нагледах достатъчно..толкова много, че да нямам никакво желание да си практикувам професията. :?
Аватар
mar4e_sz
 
Мнения: 15
Регистриран на: 29 Мар 2011, 15:34

Re: Лекарства,Препарати за домашни животни

Мнениеот Radost » 05 Апр 2011, 09:40

По въпроса за употребата на хуманни препарати за ветеринарномедицински нужди, мога да спомена следните (някои от тях съм ползвала лично и то с успех):

Глюкоза
Активен въглен
Бисептол - детски сироп
Йод
Хлорхексидин
Солкосерил - очен гел (невероятен е!)
Церукал
Но-шпа - ампули
Линекс
Смекта
Имунофан
Кетозал - шампоан
Клотримазол - крем
Калциев глюконат
Ципрофлоксацин
и мн. др.
Някои от препаратите сигурно имат ветеринарни аналози, но там вече става въпрос за съотношение на цените или наличието им в най-близката аптека.
Направи ми впечатление, че напоследък много се използва хомеопатия при лечението на животни в другите страни, но нямам лично мнение по въпроса. :|
Аватар
Radost
 
Мнения: 124
Регистриран на: 30 Мар 2011, 09:31

Re: Лекарства,Препарати за домашни животни

Мнениеот Radost » 06 Апр 2011, 09:13

Друго, което много ме впечатли е, че при руснаците много се набляга на превенцията. При най-малки признаци на някакво заболяване, при дискомфорт или стресови ситуации (смяна на жилище, транспортиране и др.) започват да дават имуностимулатори и имуномодулатори, за да избегнат разболяването или за да подпомогнат лечението. При това използват препарати, които Гугъл открива само в техните сайтове и които имат широко приложение както в хуманната, така и във ветеринарната медицина. Много бях озадачена защо, ако тези препарати са толкова ефикасни, както твърдят, не са разпространени и другаде. После прочетох някъде, че в последните години са се разсекретили много военни разработки и са вкарани в "гражданското" производство. Може това да е причината, не знам. :roll:
Позаинтересувах се дали не може да се внасят и у нас, но се оказа, че има законодателни проблеми при вноса на такива препарати на територията на ЕС. Жалко.
Аватар
Radost
 
Мнения: 124
Регистриран на: 30 Мар 2011, 09:31

Re: Лекарства,Препарати за домашни животни

Мнениеот Margo » 16 Сеп 2011, 10:19

Radost написа:По въпроса за употребата на хуманни препарати за ветеринарномедицински нужди, мога да спомена следните (някои от тях съм ползвала лично и то с успех):

Глюкоза
Активен въглен
Бисептол - детски сироп
Йод
Хлорхексидин
Солкосерил - очен гел (невероятен е!)
Церукал
Но-шпа - ампули
Линекс
Смекта
Имунофан
Кетозал - шампоан
Клотримазол - крем
Калциев глюконат
Ципрофлоксацин
и мн. др.
Някои от препаратите сигурно имат ветеринарни аналози, но там вече става въпрос за съотношение на цените или наличието им в най-близката аптека.
Направи ми впечатление, че напоследък много се използва хомеопатия при лечението на животни в другите страни, но нямам лично мнение по въпроса. :|

Смекта и аз съм давала на кучето си, мисля, че имаше ефект.
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Предишна

Назад към Ветеринарна медицина

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron