Изборът на училище и професионалното ориентиране

Съвети за родители, отношения между тийнейджъри и възрастни, трудни въпроси

Re: Изборът на училище и професионалното ориентиране

Мнениеот Nightmare » 20 Яну 2016, 16:20

rabotnata pchela написа:
Nightmare написа:Това е невъзможно да се случи на един етап, избора, който ни се дава е твърде богат, за да можем от раз да си харесаме нещото, което да правим цял живот, а и нямаме правото да налагаме такива неща на децата си. Плюс, че те самите виждат, че стоейки в университета, то не могат и не има се предоставят истински полезните неща, касаещи професията.
Толкова много сеп роменят нещата, не може на едно дете в 1 клас да почнеш да го ориентираш на някъде, а и то е невъзможно с нашата образователна система. По света самите учители гледат децата в коя насока се развиват, артистични ли са, върви ли им математиката, езици, музика и ги насочват още от самото началото, докато ние тук.. уж все насочваме, все всичко знаем и всичко можем и накрая влизат по университетите без да знаят кое е тяхното нещо.

То се няма и реалната представа за нещото, което представлява като професия, образованието, което записва, а и както казах повечето неща са излишно, реалното, което му трябва остава на заден план и се налага да го учиш сам, когато влезеш в самата система на работата или ако си някакъв :geek: то сам да седнеш и да се поровиш, за да разбереш как всъщност стават нещата!
Nightmare
 
Мнения: 494
Регистриран на: 11 Ное 2013, 15:00

Re: Изборът на училище и професионалното ориентиране

Мнениеот balsam » 21 Яну 2016, 11:24

В България разликата между това, което учиш в университета, и това, което правиш на практика, е огромна. Става въпрос за една професия. Друга тема е, когато си завършил едно, а работиш съвсем друго.
balsam
 
Мнения: 513
Регистриран на: 19 Яну 2016, 12:17

Re: Изборът на училище и професионалното ориентиране

Мнениеот Elica » 21 Яну 2016, 16:22

balsam написа:В България разликата между това, което учиш в университета, и това, което правиш на практика, е огромна. Става въпрос за една професия. Друга тема е, когато си завършил едно, а работиш съвсем друго.

Мисля, че причината, че се получава така е точно, защото учим нещо, за да имаме висше образование, без изобщо да искаме и да имаме желание отвътре да се стремим към такъв и към този успех. А просто почваме да си търсим каквато и да е работа и нещата се завъртат. Резулатта е после, че висшисти работят в хранителните магазини.
Аватар
Elica
 
Мнения: 1721
Регистриран на: 26 Ное 2014, 09:37

Re: Изборът на училище и професионалното ориентиране

Мнениеот rabotnata pchela » 21 Яну 2016, 17:05

Така се получава. имам толков апознати, които се записаха да учат нещо заради самото учене, прехвърлиха се на друго и накрая вече избраха и разбраха какво искат, като минаха на трето различно място и нещо.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Изборът на училище и професионалното ориентиране

Мнениеот roksana » 25 Яну 2016, 12:37

rabotnata pchela написа:Така се получава. имам толков апознати, които се записаха да учат нещо заради самото учене, прехвърлиха се на друго и накрая вече избраха и разбраха какво искат, като минаха на трето различно място и нещо.


Е, то човек цял живот експериментира, но мисля, че училището или университетът трябва да ти дадат база, от която да тръгнеш. А не мисля, че вече е така в родните учебни заведения.
roksana
 
Мнения: 504
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:50

Re: Изборът на училище и професионалното ориентиране

Мнениеот sofi_black » 25 Яну 2016, 15:53

roksana написа:
rabotnata pchela написа:Така се получава. имам толков апознати, които се записаха да учат нещо заради самото учене, прехвърлиха се на друго и накрая вече избраха и разбраха какво искат, като минаха на трето различно място и нещо.


Е, то човек цял живот експериментира, но мисля, че училището или университетът трябва да ти дадат база, от която да тръгнеш. А не мисля, че вече е така в родните учебни заведения.

Винаги, просто е закон да си вземаш необходимото след като си завършил и започнеш работа...
sofi_black
 
Мнения: 488
Регистриран на: 05 Ное 2013, 14:39

Re: Изборът на училище и професионалното ориентиране

Мнениеот pravilno » 26 Яну 2016, 13:08

Сега всеки се юрнал да учи в чужбина! Нали уж било скъпо?
pravilno
 
Мнения: 508
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:46

Re: Изборът на училище и професионалното ориентиране

Мнениеот LaCoquine » 26 Яну 2016, 14:29

pravilno написа:Сега всеки се юрнал да учи в чужбина! Нали уж било скъпо?

Е много държави обучението е скъпо, но има и такива, в които е напълно безплатно, дори може и от стипендия да си позволиш да живееш :idea:
LaCoquine
 
Мнения: 291
Регистриран на: 10 Юли 2014, 14:58

Re: Изборът на училище и професионалното ориентиране

Мнениеот iwoni » 28 Яну 2016, 12:38

pravilno написа:Сега всеки се юрнал да учи в чужбина! Нали уж било скъпо?


Няма лошо, че учат в чужбина, но да им създавахме условия, за :sad: ради които да се върнат!
iwoni
 
Мнения: 483
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:14

Re: Изборът на училище и професионалното ориентиране

Мнениеот Клер » 02 Апр 2019, 11:09

Когато моята дъщеря избираше посока, единственото, което й казах да е нещо, което обича и си представя, че иска да върши. Да не се влияе от чуждо мнение и от масовката.
Трудно е, защото това до известна степен може да определи и професионалното развитие на едно дете. Но родителят трябва само да насочва, леко и ненатрапчиво. Детето да води в избора.
Клер
 
Мнения: 101
Регистриран на: 18 Дек 2018, 10:35

Предишна

Назад към Тийн свят

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта

cron