Случаят с 9-годишният Джо Пияницата

Тук е мястото за вашия коментар за събитията от страната и чужбина!

Случаят с 9-годишният Джо Пияницата

Мнениеот Светла Христова » 01 Окт 2012, 16:18

Копирах ви съдържанието на една статия, която меко казано ме потресе. Колкото и да са ми казвали, че тинейджърската възраст е трудна, но не мога да си представя, че подобно нещо се случва в нашата държава. Историята повече ми прилича на извадена от сюжета на някой американски филм, в който се разказва за тъмните предградия на Бруклин (примерно), които се слави с най-висока престъпност. Да сложа тази тема и да копирам по-долу историята ме накара бездействието на социалните служби в един такъв момент. Когато ти трябват обикновено ги няма, а когато най-малко ги очакваш посещават дома ти и те изкарват извън релси. Дали социалната политика на страната ни е все още в зародиш или просто никой не иска да си върши работата тъй като така или иначе си получава месечното възнаграждение.
Предполагам, че след като прочетете по-долу историята ще си зададете същите тези въпроси, които не спират да бушуват в главата ми: За бога къде са родителите на това дете? Какво ще стане с това дете? И ако пуши трева на 9, колко голяма е крачката към хероина? Защо съседите дават изявление пред журналисти, а не сезират социалните служби? След като това дете не ходи на училище къде са учителите и защо не са подали сигнал? Вероятно няма да мога да си отговоря на тези въпрос, вероятно отговора е един: или някой не си върши работата или за родителите на това дете така е по-лесно, та то се е научило само да се справя ( къде зле, къде добре).Оставам на вас да прочетете и ми помогнете с въпросите, а на мен ми остава да чукам на дърво и да бъда добра майка!
„Спрях цигарите. Вредни са. Вече съм само на козче.” Това казва 9-годишният Джо, известен в столичния квартал „Люлин” като Пияницата. Момчето, което е от българско семейство, получил прозвището си преди 3 години, когато отишъл мъртвопиян на училище, пише в “Монитор”.
Първолакът влязъл в час, паднал пред дъската и започнал да повръща. Преди учителката да осъзнае какво става, Джо хукнал да бяга. Пет месеца след това не влизал в школото. Историята с гордост я разказа самото момче пред изданието.

Екип на вестника успя да го намери в учебен ден, докато се излежава в градинките на 8-и микрорайон в „Люлин”.

Джо не прилича на останалите си връстници. Маниерите и приказката му са като на 20-годишен бандит. Облечен е с мърляви дрехи, а ноктите на ръцете му не са рязани поне от две седмици. Снимката му не е публикувана, тъй като е малолетен. „Що да ходя на училище? Там са само сдуханяци”, казва нахакано Джо. Питаме го как се казва и той отвръща, че всички го знаят като Джо, но той предпочитал да му викат Джо Пияницата. Гордеел се с прякора си.

„Сутрин почвам с пет бири. Ако намеря пари, пия и повече. Предпочитам обаче да ми останат за трева. Откакто спрях цигарите, не мога, без да си дръпна поне един коз днеска”, обяснява философски 9-годишното момче, докато забърсва носа си с ръкава на якето. Твърди, че другият му порок е бил сексът, въпреки че е бил само с едно момиче, и то веднъж.

„Една циганка ми се пусна за 10 лева, та си направих сефтето. Много ми хареса. Момичетата, които познавам обаче, още са девствени, а за циганката пари нямам. Трябва да останат за бира. Майка ми не ми дава кинти”, разказва още Джо за битието си, като се опитва да отбягва въпросите за семейството си. Негови съседи обаче са по-словоохотливи.

„Майка му е доста пълна. Живее в съседния блок и всяка вечер се чуват крясъци. Освен редовните ругатни чуваме и псуване на майка. С някой постоянно се кара за пари. Мъжки глас обаче не се чува. Много пъти е правила скандали на други майки, чиито деца си играят с Джо. Никой не я харесва”, разказва възрастна жена от съседния блок в „Люлин 8“.

Хора от квартала пък разказват, че постоянно виждали малкия да купува алкохол от местната будка. Продавачката го питала за кого е, а той отговарял, че е за майка му. „Преди няколко дни го видях за последно. Беше се скрил зад един блок и си свиваше някаква цигара. Покрай него мина един тийнейджър, за когото всички знаят, че се занимава с наркотици. Той поздрави Джо и му каза, че скоро трябва да се видят. Сами си правете изводите”, заключават още съседите.
Светла Христова
 
Мнения: 23
Регистриран на: 07 Сеп 2012, 15:05

Re: Случаят с 9-годишният Джо Пияницата

Мнениеот Камелия » 06 Окт 2012, 13:23

Тази история въобще не ме очудва тъй като последно време все по често се натъкваме на родителско нехайство. Питате къде са социалните служби в такъв един момент - Ами няма ги. Социалния работник е все още държавна служба, а държавните служители не са свикнали да работят. Искам да ви попитам: Колко от вас са имали щастието да им бъде обърнато внимание от страна на социален служител? Колко пъти са ви обяснявали нормативната уредба, какви са ви правата и са ви помагали да си оформите документите за социални помощи? Аз мога да ви споделя от личен опит: Кошмар е подаването на документи за детски, след една седмица ходене по мъките ти казват,че не си одобрен за детски тъй като дохода ти е прекалено висок. И това е нещо съвсем обичайно за социалните служби, а само си представете да имате съседи, които бият детето си и вие подадете сигнал. С досада ще ви отговорят, че ще разгледат проблема и накрая НИЩО!
Камелия
 
Мнения: 183
Регистриран на: 27 Мар 2012, 14:56

Re: Случаят с 9-годишният Джо Пияницата

Мнениеот Ann » 06 Окт 2012, 13:28

И какво очаквате от това дете? Бъдещ престъпник! И после всички ще обвинят социалните, че не си вършели работата. Е един социален работник може ли да възпитава няколко деца? Кой е виновен, че много от родителите не се чувстват такива и не възпитават децата си? Как това дете се прибира пияно у дома си и майка му не е взела мерки? А какво да кажем за наркотици и цигари.
Ann
 
Мнения: 81
Регистриран на: 04 Авг 2012, 11:55

Re: Случаят с 9-годишният Джо Пияницата

Мнениеот Genoveva » 13 Окт 2012, 16:19

Светла Христова написа:Копирах ви съдържанието на една статия, която меко казано ме потресе. Колкото и да са ми казвали, че тинейджърската възраст е трудна, но не мога да си представя, че подобно нещо се случва в нашата държава. Историята повече ми прилича на извадена от сюжета на някой американски филм, в който се разказва за тъмните предградия на Бруклин (примерно), които се слави с най-висока престъпност. Да сложа тази тема и да копирам по-долу историята ме накара бездействието на социалните служби в един такъв момент. Когато ти трябват обикновено ги няма, а когато най-малко ги очакваш посещават дома ти и те изкарват извън релси. Дали социалната политика на страната ни е все още в зародиш или просто никой не иска да си върши работата тъй като така или иначе си получава месечното възнаграждение.
Предполагам, че след като прочетете по-долу историята ще си зададете същите тези въпроси, които не спират да бушуват в главата ми: За бога къде са родителите на това дете? Какво ще стане с това дете? И ако пуши трева на 9, колко голяма е крачката към хероина? Защо съседите дават изявление пред журналисти, а не сезират социалните служби? След като това дете не ходи на училище къде са учителите и защо не са подали сигнал? Вероятно няма да мога да си отговоря на тези въпрос, вероятно отговора е един: или някой не си върши работата или за родителите на това дете така е по-лесно, та то се е научило само да се справя ( къде зле, къде добре).Оставам на вас да прочетете и ми помогнете с въпросите, а на мен ми остава да сношавам на дърво и да бъда добра майка!
„Спрях цигарите. Вредни са. Вече съм само на козче.” Това казва 9-годишният Джо, известен в столичния квартал „Люлин” като Пияницата. Момчето, което е от българско семейство, получил прозвището си преди 3 години, когато отишъл мъртвопиян на училище, пише в “Монитор”.
Първолакът влязъл в час, паднал пред дъската и започнал да повръща. Преди учителката да осъзнае какво става, Джо хукнал да бяга. Пет месеца след това не влизал в школото. Историята с гордост я разказа самото момче пред изданието.

Екип на вестника успя да го намери в учебен ден, докато се излежава в градинките на 8-и микрорайон в „Люлин”.

Джо не прилича на останалите си връстници. Маниерите и приказката му са като на 20-годишен бандит. Облечен е с мърляви дрехи, а ноктите на ръцете му не са рязани поне от две седмици. Снимката му не е публикувана, тъй като е малолетен. „Що да ходя на училище? Там са само сдуханяци”, казва нахакано Джо. Питаме го как се казва и той отвръща, че всички го знаят като Джо, но той предпочитал да му викат Джо Пияницата. Гордеел се с прякора си.

„Сутрин почвам с пет бири. Ако намеря пари, пия и повече. Предпочитам обаче да ми останат за трева. Откакто спрях цигарите, не мога, без да си дръпна поне един коз днеска”, обяснява философски 9-годишното момче, докато забърсва носа си с ръкава на якето. Твърди, че другият му порок е бил сексът, въпреки че е бил само с едно момиче, и то веднъж.

„Една циганка ми се пусна за 10 лева, та си направих сефтето. Много ми хареса. Момичетата, които познавам обаче, още са девствени, а за циганката пари нямам. Трябва да останат за бира. Майка ми не ми дава кинти”, разказва още Джо за битието си, като се опитва да отбягва въпросите за семейството си. Негови съседи обаче са по-словоохотливи.

„Майка му е доста пълна. Живее в съседния блок и всяка вечер се чуват крясъци. Освен редовните ругатни чуваме и псуване на майка. С някой постоянно се кара за пари. Мъжки глас обаче не се чува. Много пъти е правила скандали на други майки, чиито деца си играят с Джо. Никой не я харесва”, разказва възрастна жена от съседния блок в „Люлин 8“.

Хора от квартала пък разказват, че постоянно виждали малкия да купува алкохол от местната будка. Продавачката го питала за кого е, а той отговарял, че е за майка му. „Преди няколко дни го видях за последно. Беше се скрил зад един блок и си свиваше някаква цигара. Покрай него мина един тийнейджър, за когото всички знаят, че се занимава с наркотици. Той поздрави Джо и му каза, че скоро трябва да се видят. Сами си правете изводите”, заключават още съседите.

Последно време много зачестиха подобни случаи, хората полудяха и спряха да си гледат децата. Не знам на къде върви тази нация????
Genoveva
 
Мнения: 130
Регистриран на: 19 Окт 2011, 20:50


Назад към Актуални теми и новини

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта