Тинейджърите използват презервативи по-често от възрастните

Съвети за родители, отношения между тийнейджъри и възрастни, трудни въпроси

Тинейджърите използват презервативи по-често от възрастните

Мнениеот Radost » 06 Апр 2011, 10:14

Тинейджърите използват презервативи по-често от възрастните, но това не решава проблема с ранната бременност

Сред американците използването на презервативи при полов контакт се забелязва в един от четири случая.
Учените от Университета в Индиана в продължение на няколко години са изследвали повече от 5 860 американци на възраст между 14 и 94 години в рамките на „Национално изследване на сексуалното здраве и половото поведение”. Била съставена „енциклопедия” на сексуалните предпочитания на американците, на тяхната сексуална активност и поведение на база възрастовите, половите и етническите различия.
Според това изследване се оказало, че най-висок процент на използващи презервативи е зафиксиран при испаноговорящите юноши от мъжки пол на възраст между 14 и 17 години (100%) и чернокожите девойки (100%). При белите младежи този показател бележи 68,8%.
В доклада учените отбелязват любопитен факт – към 25-29-та си година американците стават по-безотговорни и количеството на използващите презервативи при полов контакт пада двойно при всички етнически групи.
Независимо от факта, че тийнейджърите, в сравнение с възрастните, се отнасят по-отговорно към въпроса с контрацепцията, в световен мащаб стои проблемът с ранното полово съзряване и ранната бременност.
По-рано в САЩ в училищата е била провеждана програма за полово възпитание, насочена към въздържание, както и пропаганда на моногамията и отказа от секс преди брака. Тази програма е била насочена към профилактика на рискованото сексуално поведение при средношколците.
Но след 2000 г. в САЩ за първи път от много години насам е бил отбелязан ръст на ранната бременност, откъдето може да се направи изводът, че уроците по полово възпитание не са довели до очакваните резултати.
Затова властите са решили да поемат по друг път – да пуснат в училищата програма за сексуална просвета, която да включва инструктаж по въпросите за контрацепцията. За тези цели правителството е отделило 375 млн долара.
Планираните алтернативни уроци ще започнат още тази година. На тийнейджърите ще бъде разказвано не само за презервативите и противозачатъчните таблетки, но и как да планират живота си, как да се ориентират към по-добро образование и как да си намират по-интересна работа.

А как ли стоят нещата у нас? ;)
Аватар
Radost
 
Мнения: 124
Регистриран на: 30 Мар 2011, 09:31

Re: Тинейджърите използват презервативи по-често от възрастн

Мнениеот Tarolita » 06 Апр 2011, 14:55

У нас ли? Училищните психолози, които назначиха в повечето училища, едва ли биха ентусиазирани работят с тийновете в тази насока. Преди години имаше лектори, които минаваха и обучаваха децата. И имаше резултат, но като всяко хубаво нещо и това не продължи дълго.
Интересна ми беше статията, благодаря!
Tarolita
 
Мнения: 9
Регистриран на: 06 Апр 2011, 14:49

Re: Тинейджърите използват презервативи по-често от възрастн

Мнениеот southern_sun » 06 Апр 2011, 16:36

Не може ние като родители да чакаме училищните психолози и учителите да възпитават децата ни на сексуална култура, това е наш приоритет като родители. За мен като тинейджър тази тема беше табу заради, което си патя и до днес от неразумни грешки в младостта. Аз лично говоря открито с детето си за секса, защото щом ние го правим ще го правят и те. Колелото се върти.
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Тинейджърите използват презервативи по-често от възрастн

Мнениеот Radost » 06 Апр 2011, 16:48

Така е, но все пак не всички родители могат и знаят как да говорят на тази тема с децата си. Някои се стесняват, други са по-невежи и от тях...
Все си мисля, че трябва да има паралелно обществено ограмотяване, освен домашното.
Аватар
Radost
 
Мнения: 124
Регистриран на: 30 Мар 2011, 09:31

Re: Тинейджърите използват презервативи по-често от възрастн

Мнениеот southern_sun » 06 Апр 2011, 16:52

Radost написа:Така е, но все пак не всички родители могат и знаят как да говорят на тази тема с децата си. Някои се стесняват, други са по-невежи и от тях...
Все си мисля, че трябва да има паралелно обществено ограмотяване, освен домашното.

Щом не те е срам да го правиш не бива да те е срам да говориш за секс. Да споделя личен опит пак, за мен и дъщеря ми темата за секса за започна от 5 годишна възраст, колкото и странно да звучи това. Първо говорихме за менструалния цикъл, след което преминах към темата за възпроизводството а сега сме на тема болести предавани по полов път и предпазване от бременност. Подходи деликатно без да товариш детето си с излишна информация.
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Тинейджърите използват презервативи по-често от възрастн

Мнениеот mountain » 06 Апр 2011, 16:56

Попаднах на няколко статии, в които момичета на по 15-17 г. казват, че са забременели планирано, явно затова повишеното ползване не дава резултат...
Имам дъщеря и честно казано ме е страх, дано си свърша работата като родител :?
mountain
 
Мнения: 9
Регистриран на: 06 Апр 2011, 16:28

Re: Тинейджърите използват презервативи по-често от възрастн

Мнениеот southern_sun » 06 Апр 2011, 17:02

Според мен това,че във въпросната статия децата са споделили, че са забременели планирано оправдавам на факта, че малкото момиченце е вече жена. Както хормоните са си изиграли ролята и щом е дошло желанието за секс значи са готови да имат и деца. Това разбира се ще бъде преосмислено след време когато децата разберат отговорностите, които трябва да поемат като родител. Пак идва ролята на родителя да представи фактите по обективен начин.
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Тинейджърите използват презервативи по-често от възрастн

Мнениеот Radost » 06 Апр 2011, 17:11

southernsun, не започнахте ли с въпроса откъде идват бебетата? ;) :P
За мен не е било проблем да говоря на тази тема със сина си. Нито пък да му дам подходящата литература, за да се дообразова. Нито да му напомням за презервативите.
Но да не забравяме, че има една значителна част от нашето население, която не само не ограмотява децата си, но и ги подтиква към ранни полови контакти, да не кажа и че ги продава като животни. Знаете за кои говоря. За тях полова просвета в семейството е оксиморон, а ранното майчинство - традиция.
Аватар
Radost
 
Мнения: 124
Регистриран на: 30 Мар 2011, 09:31

Re: Тинейджърите използват презервативи по-често от възрастн

Мнениеот southern_sun » 06 Апр 2011, 19:39

Radost написа:southernsun, не започнахте ли с въпроса откъде идват бебетата? ;) :P
За мен не е било проблем да говоря на тази тема със сина си. Нито пък да му дам подходящата литература, за да се дообразова. Нито да му напомням за презервативите.
Но да не забравяме, че има една значителна част от нашето население, която не само не ограмотява децата си, но и ги подтиква към ранни полови контакти, да не кажа и че ги продава като животни. Знаете за кои говоря. За тях полова просвета в семейството е оксиморон, а ранното майчинство - традиция.

Да за съжаление е така, дори точно тази тема се коментираше снощи в новините. Най-младия град бил Сливен, е как няма та те имат две цигански махали. За радост не сме от това съсловие и нека да помислим за своите деца, не за мургавките ни събратя.
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Тинейджърите използват презервативи по-често от възрастн

Мнениеот Radost » 07 Апр 2011, 09:51

Там е проблемът, че не само собствените ни деца са наша грижа, а и чуждите. Нали и тях пак ние храним...
Аватар
Radost
 
Мнения: 124
Регистриран на: 30 Мар 2011, 09:31

Следваща

Назад към Тийн свят

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта

cron