Стара Загора:Представяне книгата на акд Георги Марков

Бизнес, политика, шоубизнес, забава или всичко от света около нас.....по дати

Стара Загора:Представяне книгата на акд Георги Марков

Мнениеот FramarLekari » 23 Ное 2012, 11:43

На 27 ноември от 18.00 ч. в залата на Регионална библиотека "З. Княжески" Община Стара Загора организира представяне на книгата на академик Георги Марков "България в Балканския съюз срещу Османската империя 1911 - 1913".

Стогодишнината от Балканската война е повод да се върнем във времето, когато светът е учуден от дързостта на българите да се изправят срещу една империя разпростряла се на три континента. Само за три седмици те се
озовават на 40 км. пред Златния рог в името на събирането им "под обща държавна стряха". "Разплатата с вековния враг" е толкова изненадваща, че дори специалистите по Ориента не могат да схванат силата на освободителната
мисия спрямо "поробените братя отвъд Странджа, Родопите и Рила". Тази книга разкрива цялостно и проникновено стратегията, политиката, дипломацията и народопсихологията, проявени във велики събития с непреходна значимост,
врязани дълбоко в родовата и историческата памет.

Известният историк осветлява чрез неопровержими по съдържание документи от български и чужди архивохранилища онези ходове на "Голямата политика", които задкулисно уговарят Великите сили и влияят на предпоследното действие от вековната драма на заплетения Източен въпрос. Той показва как тяхното непримиримо съперничество се отразява пряко върху поведението на воюващите страни, принудени да търсят покровителство срещу
задължения в приближаващата Световна война. Същевременно се изтъкват и нарастващите противоречия между балканските съюзници за разпределението на дяловете от "Османското наследство", породили следващата Втора балканска война.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Стара Загора:Представяне книгата на акд Георги Марков

Мнениеот lyuta_chushka95 » 27 Авг 2019, 11:54

Не съм почитателка на историческата литература, но заглавието ме заинтригува - "България в Балканския съюз срещу Османската империя 1911 - 1913". Някой може ли да сподели мнение за книгата и да ми препоръча и други интересни заглавия от академик Георги Марков?
Аватар
lyuta_chushka95
 
Мнения: 383
Регистриран на: 21 Авг 2019, 10:55

Re: Стара Загора:Представяне книгата на акд Георги Марков

Мнениеот Момчил Митев » 03 Яну 2020, 17:15

lyuta_chushka95 написа:Не съм почитателка на историческата литература, но заглавието ме заинтригува - "България в Балканския съюз срещу Османската империя 1911 - 1913". Някой може ли да сподели мнение за книгата и да ми препоръча и други интересни заглавия от академик Георги Марков?


Книгата е хубава. Аз обичам да чета такава литература. Особено ми харесва поредицата "История на войните".
Момчил Митев
 
Мнения: 98
Регистриран на: 25 Ное 2019, 12:23


Назад към Медиен календар

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта