КОЙ КОГО ВЪЗПИТАВА - НИЕ ДЕТЕТО ИЛИ ТО НАС?

Как възпитаваме детето си, грижи за физическото и душевното му развитие, съвети

КОЙ КОГО ВЪЗПИТАВА - НИЕ ДЕТЕТО ИЛИ ТО НАС?

Мнениеот dida76 » 07 Апр 2011, 01:56

Възпитанието е една от най-отговорните и най-трудните задачи в живота на всеки родител. При отглеждането и възпитанието на детето ние му предаваме различни знания и ценности, помагаме му да развива умения, но....дали има и ние какво да научим от детето?
Вие как мислите?
dida76
 
Мнения: 19
Регистриран на: 06 Апр 2011, 21:59

Re: КОЙ КОГО ВЪЗПИТАВА - НИЕ ДЕТЕТО ИЛИ ТО НАС?

Мнениеот dida76 » 07 Апр 2011, 23:05

"Има три неща, които възрастните могат да научат от децата: да бъдат радостни без повод, винаги да са заети с нещо, и да се стрмят с всички сили към това, което желаят."
Паулу Куелю, "Петата планина"
dida76
 
Мнения: 19
Регистриран на: 06 Апр 2011, 21:59

Re: КОЙ КОГО ВЪЗПИТАВА - НИЕ ДЕТЕТО ИЛИ ТО НАС?

Мнениеот perla197811 » 08 Апр 2011, 19:04

Добре казано.Иска ми се да се върна в тази възраст.....всичко е много по-лесно :roll:
Аватар
perla197811
 
Мнения: 141
Регистриран на: 31 Мар 2011, 15:11

Re: КОЙ КОГО ВЪЗПИТАВА - НИЕ ДЕТЕТО ИЛИ ТО НАС?

Мнениеот dida76 » 12 Апр 2011, 11:53

Децата и ние – кой кого възпитава
статия в списание Работещо момиче
http://www.raboteshtomomiche.com/article.php?id=1407
автор: Динка Колева - фамилен консултант

ето и текст на статията: :)
Възпитанието е една от най-отговорните и най-трудните задачи в живота на всеки родител. Всички родители възпитават децата си според своите умения и разбирания. Да възпитаваш означава да предаваш знания, умения, ценности и наласи към живота.
Има няколко много важни неща, които родителите е добре да знаят, отглеждайки и възпитавайки своите деца:
• децата са устроени по по-различен начин от възрастните, на тях им предстои да се изграждат и развиват като човешки същества – не само във физически, но и в психологически смисъл. Те се намират на този етап от своето развитие, на който са и е добре родителите да имат предвид това. Това би им помогнало да не предявяват неадекватни за възрастта изисквания към своето дете.
• всяка възраст има определени особености и е добре родителите да познават тези специфични за всяка възраст характеристики, нормалните възрастови кризи и подходящите начините, с които могат да подкрепят детето.
• всяко дете е различно и уникално, притежава свои специфични характеристики и нужди. Добре е родителите да уважават това различие и да открият ценното в него.
предварително изясняване на моделите на възпитание – добре е родителите да изяснят помежду си в какви ценности и по какъв начин желаят да бъдат възпитани децата им.
ясни и точни правила – децата се нуждаят от ясно определение – кое поведение е приемливо и кое не, кое е правилно и кое не в постъпките му; кое е полезно за него и кое може да му навреди. Липсата на правила дезориентира детето.
очакванията към детето – предварителните нагласи и очаквания за децата, силната амбиция за реализация на родителските мечти и желания, могат да имат негативен ефект върху развитието на детето;
• личен пример на родителите – важно е родителите да знаят, че децата научават това, което вижда.
Едно от най-важните неща в процеса на възпитание е детето да развие положително отношение към себе си. С поведението си и отношението си към него, родителите влияят върху представата на детето за себе си и към умението му да отстоява себе си.
Родителството и възпитанието на детето не са никак лесна работа. Да си достатъчно добър родител означава непрекъснато да се учиш, защото можеш да дадеш на детето си само онова, което притежаваш – като знания, умения, опит, отношения към другите и живота като цяло.
В грижите за детето, родителите взаимодействат с него и със сигурност е важно да споменем, че те също имат много неща, които могат да научат от своето дете.
Децата по свой начин изпращат посланията си, нужно е само да бъдат чути и разпознати.
И не на последно място – родителите имат шанса да си „припомнят” чрез децата как да се радват по-често на любимите си занимания и да търсят нови такива, да се забавляват и да продължават да бъдат „любопитни” към живота, търсещи нови и нови знания, умения и хоризонти.
dida76
 
Мнения: 19
Регистриран на: 06 Апр 2011, 21:59

Re: КОЙ КОГО ВЪЗПИТАВА - НИЕ ДЕТЕТО ИЛИ ТО НАС?

Мнениеот bubulina » 12 Апр 2011, 17:02

Има на какво да ни научат малчуганите. Особенно днешните деца са много умни. ;)
bubulina
 
Мнения: 292
Регистриран на: 11 Апр 2011, 14:40

Re: КОЙ КОГО ВЪЗПИТАВА - НИЕ ДЕТЕТО ИЛИ ТО НАС?

Мнениеот perla197811 » 13 Апр 2011, 19:49

Наистина! Родени висшисти :lol: ...полезна и поучителна статия, но в това натоварено, динамично и стресиращо ежедневие едвам успяваме да им обърнем внимание , да им дадем грижа и възпитание.....
Аватар
perla197811
 
Мнения: 141
Регистриран на: 31 Мар 2011, 15:11

Re: КОЙ КОГО ВЪЗПИТАВА - НИЕ ДЕТЕТО ИЛИ ТО НАС?

Мнениеот Yana » 14 Апр 2011, 10:27

dida76 написа:"Има три неща, които възрастните могат да научат от децата: да бъдат радостни без повод, винаги да са заети с нещо, и да се стрмят с всички сили към това, което желаят."
Паулу Куелю, "Петата планина"

Много ми хареса това :)
Yana
 
Мнения: 22
Регистриран на: 06 Апр 2011, 08:22
Местоположение: гр. Казанлък

Re: КОЙ КОГО ВЪЗПИТАВА - НИЕ ДЕТЕТО ИЛИ ТО НАС?

Мнениеот liuci » 07 Май 2011, 15:06

много сладък въпрос :P
децата в днешно време са толкова отворени за всичко което ги заобикаля и са толкова в ''час '' с технологийте, че е много трудно да кажеш кой точно възпитава децата ни - ние самите ? телевизията ? компютъра ? бабите и дядовците, без които не можем да си ги приберем дори от децка градина ? Но ако се опитаме като тях да забравяме бързо и с усмивка негативите и да сме винаги готови за забавления въпреки тежката раница с безброй проблеми света ще е доста по-забавно и лесно място за живеене ! Сина ми е само на 5 години и в дадени ситуаций е доста по-мъдър от мен :D ! по-често трябва да се вслушваме в децата си и да действаме с усмивка като тях :P
liuci
 
Мнения: 6
Регистриран на: 07 Май 2011, 14:51

Re: КОЙ КОГО ВЪЗПИТАВА - НИЕ ДЕТЕТО ИЛИ ТО НАС?

Мнениеот perla197811 » 16 Май 2011, 11:12

Радва ме безгрижието и любознателността им, това, че се радват на малките неща, не са алчни, агресивни и злобни-ето това би трябвало да заимстваме от тях! 8-)
Аватар
perla197811
 
Мнения: 141
Регистриран на: 31 Мар 2011, 15:11

Re: КОЙ КОГО ВЪЗПИТАВА - НИЕ ДЕТЕТО ИЛИ ТО НАС?

Мнениеот teddy » 14 Мар 2012, 10:09

Хаххх, разбира се, че те нас възпитават :mrgreen: Децата са най-чистите създания на Света и можем да научим много от тях, стига да искаме разбира се!
Не можеш да накараш едно дете да направи нещо насила, особено ако е по-малко. Моята дъщеричка никога не е заспивала сама - още като се роди съм си я гушкала постоянно и след като заспи, съм я слагала в креватчето. Тя стоеше в легнало положение единствено, ако е заспала :lol: Не искаше да стои и в количката - толкова пъти съм носила ревящо бебе и съм бутала празна количка :roll: Беше на годинка и нещо, когато тотално отказа да стои в нея и се принудих да я извеждам пеша. Въпрос на темперамент и характер, ако питате мен. Много хора са ми казвали: Вие така сте я научили! Не съм съгласна - детето учи теб, а не ти него :!: Да я оставя да се задави от рев ли или пък да ми изпада в истерии, когато опитвам да я "натикам" обратно в количката - този въпрос никога не е стоял пред мен!
teddy
 
Мнения: 177
Регистриран на: 06 Мар 2012, 13:14

Следваща

Назад към Възпитание, грижа и съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта