Полезен или НЕ е стреса?

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Re: Полезен или НЕ е стреса?

Мнениеот FramarModDesi » 08 Сеп 2011, 16:23

d_2 написа:Как може въобще някой да си помисли, че стресът може да бъде полезен?
90% от болестите са резултат от психологически стрес....

Смятам, че е полезен в умерени дози :lol:
FramarModDesi
 
Мнения: 145
Регистриран на: 31 Мар 2011, 08:52

Re: Полезен или НЕ е стреса?

Мнениеот d_2 » 09 Сеп 2011, 09:12

Как точно можеш да се стреснеш умерено?
От всичките ми самоубийства досега, ти си най-тъпият бръснач, най-засичащият пистолет,най-изветрялата свръхдоза,най-недостатъчно високият етаж...
Аватар
d_2
 
Мнения: 231
Регистриран на: 08 Сеп 2011, 10:45

Re: Полезен или НЕ е стреса?

Мнениеот southern_sun » 27 Сеп 2011, 10:51

d_2 написа:Как точно можеш да се стреснеш умерено?

:lol: :lol: :lol: И аз това се чудя, но не мисля, че е полезен.
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Полезен или НЕ е стреса?

Мнениеот valiart » 23 Окт 2011, 14:48

Категорично не е полезен :!: :!: :!:
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: Полезен или НЕ е стреса?

Мнениеот qproin » 30 Окт 2011, 13:45

southernsun написа:
d_2 написа:Как точно можеш да се стреснеш умерено?

:lol: :lol: :lol: И аз това се чудя, но не мисля, че е полезен.

Напълно съм съгласна, а и не всеки под напрежение работи по-добре. Спомням си за 1 случай, в който шефа беше решил да ми виси цял ден на главата- допусках грешка след грешка и направо се бях побъркала.
qproin
 
Мнения: 669
Регистриран на: 18 Юли 2011, 22:21

Re: Полезен или НЕ е стреса?

Мнениеот MoNsItKa » 09 Ное 2011, 18:14

Спомних си кандидат-студентския му изпит. Бях много притеснена преди него и майка ми предложи успокоително хапче. Аз обаче отказах. Отидох на изпита и първите 10 минути не знаех къде се намирам, много бях стресирана, все пак от това зависеше бъдещето ми... после обаче се взех в ръце и написах всичко. Ако бях взела хапчето сигурна съм, че нямаше да се справя толкова добре. Така че малко стрес в умерени дози не е излишен.
MoNsItKa
 
Мнения: 18
Регистриран на: 09 Ное 2011, 16:52

Re: Полезен или НЕ е стреса?

Мнениеот valiart » 09 Ное 2011, 22:05

Да ве и аз съм чувала много хора да вземат хапчета преди изпит, струва ми се ненужно, а и мисля, че може дори да попречи на отличният резултат от самия изпит. Т.е. разконцентриращо, отвяващо мисълта. Най-добре е човек да се "вземе в ръце"!
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Стрес

Мнениеот boicheva » 01 Дек 2011, 00:35

Какво е стрес?

Стресът представлява цялостна нервнофизиологична реакция на организма на определени физически, психически, здравословни и други дразнения. По принцип "идеята" на стреса е положителна за организма; подложен на условия, които се считат за екстремни или поне проблемни, организмът се мобилизира чрез стреса и се подготвя да реагира на евентуални проблеми.

Стресът може да е положителен или отрицателен. Положителен стрес може да бъде например този при извършването на работа с приятен резултат за извършилия я. Отрицателен стрес може да бъде страха или параноята. Според класификацията на Селие положителният се означава като стрес, а отрицателният-като дистрес.

Поставен под въздействие на външни фактори, организмът се опитва да се адаптира към особените условия и това поражда реакция, която Кенън обозначава като алармена, а Ханс Селие именува с популярното й днес име: стресова реакция. Стресовата реакция е нормалната организмова реакция на стресов фактор. Обичайно трябва да се премахне стресовият фактор, за да се нормализира състоянието на организма.
Стресът отключва редица болести
За вредата от стреса се говори навсякъде. Всички ние сме запознати колко вредно е системното излагане на стрес. И въпреки това не спираме да се стресираме ежедневно. До какви болести може да ни доведе постоянното излагане на стрес?
В момента населението на България е подложено на няколко пъти по-голямо количество стрес от преди няколко десетилетия. Данните преди 3 години сочат, че 1 млн българи са подложени на стрес. Най-застрашени са младите хора, които живеят интензивно. Възрастните се справят много по-успешно с възникналия стрес. Дали това е вярно или не, всеки може да се увери, поглеждайки собствения си живот.

Чувствате ли се често под напрежение? Притеснявате ли се за редица неща, които ви заобикалят? Изпадате ли често в спорове и конфликти с околните? Чувствате ли на моменти, че не може да се познаете? Имате ли проблеми със съня? Чувствате ли се уморени и претоварени още по средата на работния ден? Чувствате ли се нещастни и объркани? Живеете ли в страх за бъдещето си?

Положителните отговори на тези въпроси категорично сочат, че вие сте под стрес. Стресът може да възникне в следствие на едно шокиращо събитие, което се отразява на емоционалното ви състояние за по-дълго или като резултат на продължителни негативни мисли и събития.
При възникнал проблем или рязка промяна, независимо дали добра или лоша (смяна на жилище, работа, семеен статус), емоционалното вълнение, което изпитваме, е стрес. В тези ситуации стресът ни помага да се активизираме, да се съсредоточим върху проблема, покачва се кръвното налягане, засилва се отделянето на определени хормони в тялото. Когато стресът след подобни емоции отмине, не бива да се притесняваме.

Проблем има, когато стресът се превърне в хронично състояние, което става част от ежедневието ни и малко по малко се отразява на емоционалното и физическото ни състояние. До какви болести и неразположения може да доведе хроничният стрес?

Диабет
Причините за диабета са наследственият фактор и неправилният начин на живот. При съвременния начин на живот друга основна причина за развитието на диабет е стресът. След преживян силен стрес и поредица от негативни емоции, се покачва силно нивото на кръвната захар и това може да доведе до развитие на диабет.

Хипертония
Хипертонията е болест, която засяга все повече млади хора. Причината е начинът на живот и всекидневното излагане на стрес. Когато се ядосаме за нещо, се покачва адреналинът и се мобилизира енергийният потенциал на клетките. Когато „опасността“ премине, балансът в организма трябва да се нормализира. Когато сме под стрес обаче, това не се случва и човек започва системно да поддържа високо кръвно. Хипертонията е една от най-честите причини за смъртността в днешно време.

Ставни проблеми, болки в гърба
След изследвания, направени през последните години, учените са категорични, че стресът е основна причина за ставните болести и болките в гърба. Първо се появяват болките във врата и плешката, в следствие на втвърдяване на мускулатурата, след подлагане на хроничен стрес. Възможно е тази болка да продължи да се разпространява по целия гръб и в един момент човек да изпитва невъзможност да седи и работи от силни болки, като се появява дори болка в гръдния кош. Много често пациентите обикалят месеци наред кабинети на ортопеди и травматолози, без да подозират, че става въпрос за болки, причинени от стрес.

Гастрит, язва
Стресът неминуемо води до стомашни проблеми, нередовен стомах, киселини и в резултат на всичко до гастрит и язва. Стресираните хора се хранят нередовно и освен това отделят киселинни сокове, които увреждат лигавицата на стомаха. Много често се наблюдава обостряне на симптомите, когато човек е в стрес.
boicheva
 
Мнения: 24
Регистриран на: 30 Ное 2011, 15:48

Re: Стрес

Мнениеот Forman » 02 Дек 2011, 10:50

Чувствате ли се често под напрежение? Притеснявате ли се за редица неща, които ви заобикалят? Изпадате ли често в спорове и конфликти с околните? Чувствате ли на моменти, че не може да се познаете? Имате ли проблеми със съня? Чувствате ли се уморени и претоварени още по средата на работния ден? Чувствате ли се нещастни и объркани? Живеете ли в страх за бъдещето си?

Да така се чувствам, но как могат да се променят нещата?
Аватар
Forman
 
Мнения: 199
Регистриран на: 16 Ное 2011, 09:46

Re: Стрес

Мнениеот boicheva » 02 Дек 2011, 17:58

Освен да поглеждаме колкото се може по-положително на всичко около нас, е едно от най- важните неща за да не се чувстваме така. И да не се тревожим и ядосваме за неща , които дребни, всекидневни, битови ситуации, които ни разочароват. Човек трябва да си цени нервите, защото както знаем те не се възстановяват. И да не ги разпилява. Подхождайки спокойно към дадена ситуация е по-голям шанса да успеем да се справим добре, притеснението,паниката, стреса само ни карат да допускаме повече греши в това си състояние.
boicheva
 
Мнения: 24
Регистриран на: 30 Ное 2011, 15:48

ПредишнаСледваща

Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта