Полезен или НЕ е стреса?

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Полезен или НЕ е стреса?

Мнениеот dunski » 07 Апр 2011, 17:36

Полезен или НЕ е стреса?
Всички знаем колко вреден е стреса. Когато сме подложени на голям стрес ние ставаме нервни, бързо раздразнителни, нетърпеливи и разсеяни. В резултат на това допускаме грешки, за които после съжеляваме.
В определени норми съществува и полезен стрес. Например полезния стрес ни кара да свършим работата си навреме, когато имаме поставени кратки срокове. Или да се подготвим за някой изпит два дни преди него и то по-добре от всички останали. Когато сме под напрежение сме най-ефективни и вършим повече работа, стига да можем да задържим нашия стрес в полезните за него норми.

Как успявате да се справите с вредния стрес и да направите стреса полезен?
dunski
 
Мнения: 13
Регистриран на: 07 Апр 2011, 12:18

Re: Полезен или НЕ е стреса?

Мнениеот Ivaylo » 07 Апр 2011, 20:05

:lol:
Няма такова нещо като полезен стрес. Всяко нещо, което кара моторът ти да работи на обороти, за които не е направен...не е полезно.
Аватар
Ivaylo
 
Мнения: 349
Регистриран на: 14 Мар 2011, 22:21
Местоположение: в нищото

Re: Полезен или НЕ е стреса?

Мнениеот Radost » 07 Апр 2011, 20:48

Аз пък съм на друго мнение. Стресът в малки дози е полезен, защото държи в кондиция организма. Пък и до такива изводи са стигнали учените, ако не се лъжа.

ПП Да, не се лъжа. ;)
http://www.medicine.bg/novini/stresat-v ... -e-polezen
http://health.actualno.com/news_306085.html
http://doctoronline.bg/articles/2118/%D ... 0%B5%D0%BD
и т. н. :P
Аватар
Radost
 
Мнения: 124
Регистриран на: 30 Мар 2011, 09:31

Re: Полезен или НЕ е стреса?

Мнениеот stanislav_d » 07 Апр 2011, 21:15

Ivaylo написа::lol:
Няма такова нещо като полезен стрес. Всяко нещо, което кара моторът ти да работи на обороти, за които не е направен...не е полезно.


Съгласен съм! Полезният стрес, който мотивира, концентрира и съсредоточава според тези учени, е основен деградатор за човешкия организъм! Това е като полезна цигара! ;)
stanislav_d
 
Мнения: 69
Регистриран на: 06 Апр 2011, 15:24

Re: Полезен или НЕ е стреса?

Мнениеот dzheydacher » 08 Апр 2011, 12:39

Според мен темата за стреса съвсем не е елементарна, но смея да твърдя, че стресът не е полезен за физическото състояние на човека. Много хора напълняват отслабват физически под въздействието на различните стресови ситуации. Но след преминаването на тези ситуации хората духом се чувстват по силни.
dzheydacher
 
Мнения: 10
Регистриран на: 08 Апр 2011, 12:15

Re: Полезен или НЕ е стреса?

Мнениеот dunski » 09 Апр 2011, 12:55

Стреса в големи количества ДА. Случвало се е да отслабвам до неознаваемост поради продължителни стресови периоди. Въпроса е как да го контролираме. След 30-40 мин. бягане в парка аз успявам да размисля :). Казвам си "и това ще мине" и "не всичко трябва да стане на всяка цена".
От друга страна, знам че без стрес няма да стане ;). Ще се разтъкавам, мотая и докато неволята не дойда няма да оправя каруцата.
dunski
 
Мнения: 13
Регистриран на: 07 Апр 2011, 12:18


Re: Полезен или НЕ е стреса?

Мнениеот HealthyBoy » 07 Май 2011, 20:15

Стресът не е полезен, когато човек е под напрежение върши работата по-добре, но това не е полезно за него, по-скоро за работодателя му.
HealthyBoy
 
Мнения: 69
Регистриран на: 15 Апр 2011, 14:45

Re: Полезен или НЕ е стреса?

Мнениеот southern_sun » 09 Май 2011, 16:11


Не съм съгласна, тъй като както и HealthyBoy отбеляза, когато си под стрес не си ефективен в работата си. Най -добре е златната среда- умерено напрежение и добра почивка.
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Полезен или НЕ е стреса?

Мнениеот d_2 » 08 Сеп 2011, 14:47

Как може въобще някой да си помисли, че стресът може да бъде полезен?
90% от болестите са резултат от психологически стрес....
От всичките ми самоубийства досега, ти си най-тъпият бръснач, най-засичащият пистолет,най-изветрялата свръхдоза,най-недостатъчно високият етаж...
Аватар
d_2
 
Мнения: 231
Регистриран на: 08 Сеп 2011, 10:45

Следваща

Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron