Рак - да кажем ли истината на болния

Рак - да кажем ли истината на болния

Мнениеот jul_folb » 07 Апр 2011, 17:40

Ужасяващата диагноза рак е достатъчно тежка за близките на пациента. Но след като преодолеят първоначалния шок, идва ред на въпроса - да кажем ли истината на болния или да му спестим тази информация. Дали ако знае диагнозата, ще се мотивира и ще намери сили в себе си да се бори, или напротив - ще се предаде още щом чуе думата "рак"?
jul_folb
 
Мнения: 14
Регистриран на: 07 Апр 2011, 17:00

Re: Рак - да кажем ли истината на болния

Мнениеот Ivaylo » 07 Апр 2011, 17:53

Дори и да я скрием, това ще му помогне ли?
Рано или късно, тя излиза наяве...Кошмарна болест.
Аватар
Ivaylo
 
Мнения: 349
Регистриран на: 14 Мар 2011, 22:21
Местоположение: в нищото

Re: Рак - да кажем ли истината на болния

Мнениеот jul_folb » 07 Апр 2011, 21:16

Мненията за това дали да кажем, или не, са доста противоречиви. Мнозина не могат да произнесат истината на глас. Темата в семейството става табу, което тежи и на пациента, и на околните. Психолозите и онколозите са мнение, че истината трябва да се каже в момента, когато болния се чувства готов. По мое мнение това става, когато човека сам започне да пита, да настоява. Но има и лекари, които съветват близките да отлагат казването на истината възможно по-дълго.
Ако имате опит по този казус, вероятно бихте помогнали на мнозина, като го споделите.
jul_folb
 
Мнения: 14
Регистриран на: 07 Апр 2011, 17:00

Re: Рак - да кажем ли истината на болния

Мнениеот Yana » 14 Апр 2011, 09:17

Почти няма семейство в България , което да не е изпитало болка от загуба на близък човек , нима другите болести които отнемат близките ни не са толкова страшни ?
Смятам, че диагнозата не трябва да се крие от пациента.
Проблемът при раковите заболявания , е че няма профилактика; Това е задължение на личния лекар да насочва пациентите си да се преглеждат веднъж годишно.
Той трябва да знае за пациентите си дали има наследствена обремененост/ макар ,че сега вече няма голямо значение това- ядем каквото ни падне и дищаме замърсен въздух/.
Лично аз се преглеждам веднъж в годината на мамограф - аз съм на 31 г , много незапознати ще кажат ама много си млада още... не е така , особено ако имате наследствена обремененост или пък фибро кистозна мастопатия или др.
Аз бих искала да знам всичко за здравето си ? А вие?
Yana
 
Мнения: 22
Регистриран на: 06 Апр 2011, 08:22
Местоположение: гр. Казанлък

Re: Рак - да кажем ли истината на болния

Мнениеот Violetta » 21 Окт 2011, 20:56

По-добре е да му вменим надежда, най-важното нещо на света!
Violetta
 
Мнения: 466
Регистриран на: 28 Апр 2011, 22:58

Re: Рак - да кажем ли истината на болния

Мнениеот IvetooX » 04 Мар 2018, 21:45

Да, истината трябва да се каже. На час по лъжичка, но трябва.
IvetooX
 
Мнения: 57
Регистриран на: 11 Фев 2018, 17:30

Re: Рак - да кажем ли истината на болния

Мнениеот Georgieva » 05 Мар 2018, 14:06

Много е сложно.Решение се взима в зависимост от психическото състояние на болното лице.Всеки човек има правото да бъде информиран за заболяването си.
Georgieva
 
Мнения: 3
Регистриран на: 03 Мар 2018, 19:28


Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани с хирургия

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта