Агресията сред подрастващите

Съвети за родители, отношения между тийнейджъри и възрастни, трудни въпроси

Агресията сред подрастващите

Мнениеот stanislav_d » 08 Апр 2011, 14:08

Живеем в парадоксално общество! От една страна стремежът ни към глобализацията, модерното и новото въобще, е силен стимулант при каляването и изграждането на човешката воля, но от друга разкрепостеността и освободеността на тази глобалност отприщват множество деградивни процеси, особено в младежкото обществено съзнание!
Напоследък сме свидетели на толкова нелепи случки и ситуации свързани с детската агресия, заливащи ни от всякъде, че би било просто недопустимо ако нещата продължат така. Според мен тука няма повече виновни или по- малко виновни- имам предвид училище или родители! Виновна е самата реалност, действителност и т.н. Факт е обаче,че нещо трябва да се промени!
В този ред на мисли, търсейки различни алтернативи за справяне с тази ситуация, аз предлагам да ситуираме основните направления, по които трябва да тръгнем всички заедно за да разрешим тази проблематика!
На първо място в съзнанието ми изниква нуждата от повече културни и масови мероприятия в училище и извън него! Някой би ме оборил с изказването- да ама то и сега се правят културни мероприятия( концерти, семинари, дискусии и т.н.), но аз веднага ще отвърна че, реално се правят от дъжд на вятър, най- много един, два до три пъти годишно! А аз имам предвид това да стане редовна практика, като разнообразието им може да е изключително, просто въпрос на потенциал от учителите например! Също може да се заложи на спортни прояви, но не просто заради самото удоволствие, а това плюс някакъв предвиден стимул например. И пак казвам- това трябва да стане масова практика, дори с някаква закономерност!
Така в този ред на мисли ще се радвам, ако някой добави, дообогати или по някакъв начин да развие моите търсения и съждения!
stanislav_d
 
Мнения: 69
Регистриран на: 06 Апр 2011, 15:24

Re: Агресията сред подрастващите

Мнениеот Radost » 08 Апр 2011, 16:50

Според мен първо трябва да се започне с родителите. Много агресия струи от по-възрастните поколения, няма как децата ни да не са закърмени с нея. Погледнете какво става по детските площадки, какви сочни скандали се вихрят между майки и баби, ослушайте се за междусъседските разпри, вижте какво дават по телевизията, кои са "героите" на "новото време", пък после пак се чудете защо има агресия сред подрастващите... :roll:
Аватар
Radost
 
Мнения: 124
Регистриран на: 30 Мар 2011, 09:31

Re: Агресията сред подрастващите

Мнениеот Gatekeeper » 11 Апр 2011, 16:35

Проблемът с детската агресия не е от днес - имаше я и преди, но тогава просто не се говореше за това. Едва през последните няколко години медиите започнаха да обръщат внимание.

За мен проблемът е в липсата на осъзнаване на последиците - на децата не им се показва ясно какво точно причинява агресията на околните, а и на тях самите. В краткосрочен план всичко е ясно - някой бива слашен, ограбен, набит и всичко приключва... или може би не?

От друга страна, има и множество дългосрочни последици от агресивните прояви - основно психологически (и за агресора и за жертвата). Ако се говори за това, особено в училище, децата ще се замислят малко повече. Ще знаят точно накъде ги отвеждат действията им. Подобен метод често се прилага и в медицината - пациентът е много по-склонен да се лекува, когато знае какво ще се случи ако не вземе навременни мерки.

Най-важното е тази тема да не се представя твърде деликатно. Напротив - децата би трябвало да са поне леко стреснати, за да възприемат този урок. Да, насилието е грозно и отвратително. Колкото по-бързо го осъзнаят, толкова по-добре за тях.
Gatekeeper
 
Мнения: 14
Регистриран на: 11 Апр 2011, 15:32
Местоположение: Стара Загора

Re: Агресията сред подрастващите

Мнениеот southern_sun » 11 Апр 2011, 17:08

Radost написа:Според мен първо трябва да се започне с родителите. Много агресия струи от по-възрастните поколения, няма как децата ни да не са закърмени с нея. Погледнете какво става по детските площадки, какви сочни скандали се вихрят между майки и баби, ослушайте се за междусъседските разпри, вижте какво дават по телевизията, кои са "героите" на "новото време", пък после пак се чудете защо има агресия сред подрастващите... :roll:

Как няма да струи агресия от възрастните, ние българите сме мачкано племе, върнете се стотици години назад 5 века турско робство, после Макаренко бе на почит в училищата ни дълго време. Нашите родители са пошляпвани от малки и приемат за нормално да пошляпват и децата си. А знаете може би, че агресията поражда агресия. Е как няма да е намерила добра почва в училище.Наистина първо трябва да се работи с родителите за да оправим децата.
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Агресията сред подрастващите

Мнениеот Radost » 11 Апр 2011, 19:50

southernsun написа:... после Макаренко бе на почит в училищата ни дълго време.


southernsun, чела ли си Макаренко? Знам, че отдавна битува сред нас призракът на "ужасните макаренковски методи", но всеки, който знае за какво става въпрос, знае също, че това е градска легенда без никакво покритие.
Ако не ти се чете "Педагогическа поема", че е бая дебела тухла, кажи, мога да ти резюмирам ситуацията. ;) :P
Има голяма разлика дали ще възпитаваш чрез бой, или през целия си педагогически стаж ще си позволиш да зашиеш един-единствен шамар на 17-18-годишен криминалнопроявен и осъден на превъзпитание в Трудово-поправителна колония, който на всичко отгоре стиска нож в джоба си...
Ама като му излезе име на човек... Върви доказвай, че нямаш сестра. :mrgreen:

Gatekeeper написа: Ако се говори за това, особено в училище, децата ще се замислят малко повече. Ще знаят точно накъде ги отвеждат действията им. Подобен метод често се прилага и в медицината - пациентът е много по-склонен да се лекува, когато знае какво ще се случи ако не вземе навременни мерки.

Най-важното е тази тема да не се представя твърде деликатно. Напротив - децата би трябвало да са поне леко стреснати, за да възприемат този урок. Да, насилието е грозно и отвратително. Колкото по-бързо го осъзнаят, толкова по-добре за тях.


По този повод си спомних какво беше споделила нашенка, живееща в САЩ. Един съученик на сина ѝ (първокласник!) е бил наказан с отстраняване от училище за една година, само защото е занесъл в училище детски пистолет, който съвсем приличал на истински. Пак повтарям - играчка, която имитира истински пистолет. Понеже стреснал с него учителите и децата, последвало наказанието. Там през последните години вървяла усилена кампания против детската агресия и тази история е само една малка част от нея. Пак живеещите в Америка се ужасяват, когато четат каква агресия цари в началните ни училища - там е абсурд деца да се бият в района на училището, защото мерките са драконовски.
Само когато цялото общество се заеме със задачата за предотвратяване на детската агресия, само тогава можем да разчитаме на някакви успехи.
И пак не съвсем... Човекът е най-агресивното животно, иначе нямаше да е на върха на хранителната пирамида. :?
Аватар
Radost
 
Мнения: 124
Регистриран на: 30 Мар 2011, 09:31

Re: Агресията сред подрастващите

Мнениеот southern_sun » 11 Апр 2011, 20:10

Radost написа:
southernsun написа:... после Макаренко бе на почит в училищата ни дълго време.


southernsun, чела ли си Макаренко? Знам, че отдавна битува сред нас призракът на "ужасните макаренковски методи", но всеки, който знае за какво става въпрос, знае също, че това е градска легенда без никакво покритие.
Ако не ти се чете "Педагогическа поема", че е бая дебела тухла, кажи, мога да ти резюмирам ситуацията. ;) :P
Има голяма разлика дали ще възпитаваш чрез бой, или през целия си педагогически стаж ще си позволиш да зашиеш един-единствен шамар на 17-18-годишен криминалнопроявен и осъден на превъзпитание в Трудово-поправителна колония, който на всичко отгоре стиска нож в джоба си...
Ама като му излезе име на човек... Върви доказвай, че нямаш сестра. :mrgreen:

Gatekeeper написа: Ако се говори за това, особено в училище, децата ще се замислят малко повече. Ще знаят точно накъде ги отвеждат действията им. Подобен метод често се прилага и в медицината - пациентът е много по-склонен да се лекува, когато знае какво ще се случи ако не вземе навременни мерки.

Най-важното е тази тема да не се представя твърде деликатно. Напротив - децата би трябвало да са поне леко стреснати, за да възприемат този урок. Да, насилието е грозно и отвратително. Колкото по-бързо го осъзнаят, толкова по-добре за тях.


По този повод си спомних какво беше споделила нашенка, живееща в САЩ. Един съученик на сина ѝ (първокласник!) е бил наказан с отстраняване от училище за една година, само защото е занесъл в училище детски пистолет, който съвсем приличал на истински. Пак повтарям - играчка, която имитира истински пистолет. Понеже стреснал с него учителите и децата, последвало наказанието. Там през последните години вървяла усилена кампания против детската агресия и тази история е само една малка част от нея. Пак живеещите в Америка се ужасяват, когато четат каква агресия цари в началните ни училища - там е абсурд деца да се бият в района на училището, защото мерките са драконовски.
Само когато цялото общество се заеме със задачата за предотвратяване на детската агресия, само тогава можем да разчитаме на някакви успехи.
И пак не съвсем... Човекът е най-агресивното животно, иначе нямаше да е на върха на хранителната пирамида. :?

Смея да твърдя, че никога през живота си не съм удряла ученик, макар да е имало причина. Аз вярвам, че във всеки човек живее нещо добро и независимо дали държи нож в ръката си или цвете ти трябва да му покажеш наяве това добро и да го убедиш да раздава добро, а не агресия.
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Агресията сред подрастващите

Мнениеот Radost » 11 Апр 2011, 20:58

Извинявай, явно не се изразих добре. Имах предвид не, че учителите бият децата, а че децата се бият помежду си в училище.
Което е факт, няма как да го отречем...
Аватар
Radost
 
Мнения: 124
Регистриран на: 30 Мар 2011, 09:31

Re: Агресията сред подрастващите

Мнениеот stanislav_d » 11 Апр 2011, 21:48

Само когато цялото общество се заеме със задачата за предотвратяване на детската агресия, само тогава можем да разчитаме на някакви успехи.
И пак не съвсем... Човекът е най-агресивното животно, иначе нямаше да е на върха на хранителната пирамида. :?[/quote]

Много добре казано! :) Обществото налага самоконтрол, който до голяма степен задушава личната воля! В различните общества в хода на историята отдушници за това задушаване са се явявали различни практики- например: карнавалът, където са се сменяли социалните статуси и бедният е можело да стане богат и обратното, като след края на карнавала са се възвръщали регулярните статуси! В този ред на мисли, съвременното общество трябва да изработи своите подходящи отдушници или иначе казано профилактики за отпушване на тази агресия! Макар и глобална темата, трябва да се започне стъпка, по стъпка!
stanislav_d
 
Мнения: 69
Регистриран на: 06 Апр 2011, 15:24

Re: Агресията сред подрастващите

Мнениеот Violetta » 20 Окт 2011, 07:04

Мисля, че отдавна е изпуснат духът от бутилката и трудно можем да се справим с този проблем. Трябват психолози в училищата и свестни учители.
Violetta
 
Мнения: 466
Регистриран на: 28 Апр 2011, 22:58

Re: Агресията сред подрастващите

Мнениеот matsan » 20 Окт 2011, 13:15

Духът от бутилката наистина е излязъл.В училищата има и психолози,намират се и свестни учители ;) ,но както гласи една поговорка"Като изпуснеш питомното,иди че гони дивото."Агресията се заражда у децата още от малки.И как да не са агресивни,като взимат пример от родителите?
matsan
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Окт 2011, 03:50

Следваща

Назад към Тийн свят

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта