Защо трябва да плащам здравни осигуровки ?

Вашите права, социална политика и законодателство. Никой от нас не е безгласна буква.

Защо трябва да плащам здравни осигуровки ?

Мнениеот Saiman » 08 Яну 2013, 00:00

Плащам здравни осигуровки пък като се наложи да ходя на лекар пак си плащам като поп.И защо да плащам тогава осигуровки ? Когато си с направление те отсвирват и си принуден да си платиш.Какъв е смисъла на тази система ?
Saiman
 
Мнения: 26
Регистриран на: 09 Фев 2012, 22:44

Re: Защо трябва да плащам здравни осигуровки ?

Мнениеот Siss » 08 Яну 2013, 12:17

И аз се чудя какъв е смисъла...И едва ли има друга държава в Европейския съюз, в която безработните си плащат сами здравните осигуровки.Това нормално ли е?
Siss
 
Мнения: 279
Регистриран на: 11 Дек 2012, 13:11

Re: Защо трябва да плащам здравни осигуровки ?

Мнениеот geriva » 21 Фев 2013, 21:38

Болна тема. Този проблем така и остана неразрешен от всички правителства досега. Реално погледнато цената на здравните осигуровки в България не е никак висока в сравнение с другите европейски страни, но...и не получаваме почти нищо в замяна.
Аз също си плащам, но често посещавам частни лекарски кабинети, защото "няма бройки" от така желания талон за специалист...а как да чакаш цял месец, ако си болен?
geriva
 
Мнения: 336
Регистриран на: 18 Фев 2013, 11:45

Re: Защо трябва да плащам здравни осигуровки ?

Мнениеот yani4ka » 21 Фев 2013, 23:35

Всички си мислите,че плащате много въпреки, че сте осигурени. Ще ви дам личен пример и вие преценете.
Мъжът ми нямаше здравни осигуровки. Само да мине, на частно в държавна болница, на преглед му струваше 40 лева, още толкова за изследвания и 1 600 лв. за 4-дневнва клинична пътека, за да му направят биопсия. Лечението му продължава 6 м. и струва в най-добрия случай 18 хил.лв., ако не даде резултат се провежда още 6 м.. Ако имаше здравни права щеше да му струва 2.5 лв. при доктора, 2.5 лв. за изследванията и безплатно лечение от здравната каса. Според вас струва ли си всичко това за 16.80 лв. на месец.
yani4ka
 
Мнения: 34
Регистриран на: 16 Фев 2013, 23:53

Re: Защо трябва да плащам здравни осигуровки ?

Мнениеот geriva » 22 Фев 2013, 10:04

Разбира се, че има смисъл да се плащат здравни осигуровки. Авторката на темата по-скоро има предвид, че личните лекари имат сериозно ограничение на талоните за специалист и това ни принуждава да посещаваме частни кабинети.
Има и друго-всеки знае какво внимание ти обръщат при платен прием и какво, ако си по Здравна каса.
Въпреки недостатъците на системата, моето мнение е, всеки трябва да бъде здравно осигурен, защото както е дала пример Яничка- при едно по-сериозно заболяване това ти гарантира почти безплатно лечение.
geriva
 
Мнения: 336
Регистриран на: 18 Фев 2013, 11:45

Re: Защо трябва да плащам здравни осигуровки ?

Мнениеот alex » 22 Фев 2013, 10:20

И според мен не е добре обмислена здравната система. Аз съм имала случай да искат да ме държат с детето в болница, макар, че е излекувано, само защото по тази пътека трябва да се лежи еди колко си дни. За да вземат те парите, аз и детето трябва да се тормозим, защото условията и грижите в болниците не са от най-прекрасните.

Освен не искам, за да ида на специалист да чакам първо 2 часа при личния лекар, за да ми даде направление, после още 1 месец за специалиста и то направлението ми изтекло. По-добре да отида и да си платя и да знам, че ще стане тогава, когато имам нужда.

А здравните осигуровки изобщо не са толкова малко, колкото ни се струва. Ако си ги събираме всеки месец вместо да ни ги прибира държавата, ще си имаме добра сума в случай на нужда.
alex
 
Мнения: 17
Регистриран на: 11 Юли 2011, 20:46

Re: Защо трябва да плащам здравни осигуровки ?

Мнениеот Archer » 22 Фев 2013, 12:10

Здравните осигуровки са необходимост, но нещо в системата трябва да се промени
Archer
 
Мнения: 29
Регистриран на: 25 Яну 2013, 13:38

Re: Защо трябва да плащам здравни осигуровки ?

Мнениеот yani4ka » 22 Фев 2013, 15:43

Ако всички си плащаме здравните осигуровки и не се краде ще има пари за добра апаратура и специалистите няма да бягат от България. Тогава няма да се налага да ходим в чужбина за разни процедури, за които нямаме апаратура. Но имам предвид да не се краде не само от висше стоящи, но и от самите лекари, защото е обществена тайна, че се изписват какви ли не процедури, които реално не се правят на пациентите, за да се вземат парите е от клиничната пътека. Дори на чичо ми му бяха писали в амбулаторния лист, че му е направена операция за хемороиди, която действително не му е правена. Като отиде на консултация при друг специалист му казаха, че му е била извършена такава операция. Това е безобразие!
yani4ka
 
Мнения: 34
Регистриран на: 16 Фев 2013, 23:53

Re: Защо трябва да плащам здравни осигуровки ?

Мнениеот geriva » 23 Фев 2013, 02:04

Изобщо не знам какво да кажа :(
Сега ще пусна тема за недостатъците и куриозите в здравната ни система, ако искате заповядайте да коментираме там.
geriva
 
Мнения: 336
Регистриран на: 18 Фев 2013, 11:45

Re: Защо трябва да плащам здравни осигуровки ?

Мнениеот ninars » 27 Фев 2013, 16:49

Нямам идея защо трябва да плащаме здравни осигуровки...
Сега ще пусна тема за недостатъците и куриозите в здравната ни система, ако искате заповядайте да коментираме там.

Къде пусна темата. Предполагам, че доста потребители ще се включат...за съжаление недостатъци в здравната система не ни липсват
ninars
 
Мнения: 345
Регистриран на: 10 Дек 2012, 19:51

Следваща

Назад към Социални дейности

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта