Профилактика на рака на шийката на матката

Профилактика на рака на шийката на матката

Мнениеот Dr Albena Georgieva » 08 Апр 2011, 15:35

Ракът на маточната шийка (РМШ) е второто по честота раково заболяване сред младите жени между 25 и 45 годишна възраст в България. Установено е, че в около 80% от случаите се причинява от Човешки папилома вирус (HPV). Открити са много щамове на този вирус, но не всички са патогенни за човека. Най-високорискови са щамовете - 16,18,31,33 и 45, като щам 16 и 18 са отговорни за около 70% от случаите на РМШ. Човешки папилома вирус се предава по полов път и всяка жена,която води полов живот е потенциално застрашена от заразяване. Дали ще се разболее зависи от състоянието на имунната й система. Какви предпазни мерки може да предприеме една жена, при положение, че някои от щамовете на HPV могат да преминават през порите на латекса на презерватива?
На първо място всяка млада жена в сексулно активна възраст е желателно да посещава гинеколога си през 6 месеца за преглед с цитонамазка (тест - РАР). Ако има проблем или съмнение, гинеколога ще ви направи колпоскопия и допълнителни тестове за изследване на носителство на високорисковите щамове и/или онкопротеините Е6/Е7.
Основният метод за предотвратяване на болестта е профилактиката с имунизация. Познати са два вида ваксини - двувалентната - Cervarix на фирма GSK (съдържа два щама HPV - 16 и 18) и четиривалентната - Silgard на фирма MSD (съдържа щамове-6,11,16,18). Щамовете на HPV 6 и 11 са и причина за появата на островърхи брадавици (кондиломи). Ваксинацията е желателно да се направи на момичетата във възрастта между 9 и 15 години, преди започването на полов живот. Поставят се 3 апликации за 6 месеца (личните лекари са запознати със схемата).
Dr Albena Georgieva
 
Мнения: 9
Регистриран на: 08 Апр 2011, 14:36

Re: Профилактика на рака на шийката на матката

Мнениеот OrHiDeA » 12 Апр 2011, 17:52

Вярно ли е, че ваксина могат да слагат и жени до 27 годишна възраст.
Аватар
OrHiDeA
 
Мнения: 95
Регистриран на: 03 Апр 2011, 20:48

Re: Профилактика на рака на шийката на матката

Мнениеот Tea » 12 Апр 2011, 22:18

Ваксините стават и за жени до 45 години,но изобщо не подценявайте профилактичните прегледи поне веднъж годишно.Открит в начален стадий има шанс поне за дълга ремисия.
Tea
 
Мнения: 16
Регистриран на: 01 Апр 2011, 00:30

Re: Профилактика на рака на шийката на матката

Мнениеот southern_sun » 13 Апр 2011, 14:23

Дъщеря ми е на 14 години и смятам да я ваксинирам с ваксината на Silgard, тъй като съм чувала, че е хубаво първият прием да е още преди да се води полов живот.Но искам да знам, до каква степен предпазва?
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Профилактика на рака на шийката на матката

Мнениеот Dr Albena Georgieva » 14 Апр 2011, 13:32

Правят се още проучвания, но при изследване на серопозитивността към всички ваксинални щама след 3-тата доза на ваксината, във възрастта 10-15 години, процентите са 99.1-100%. Просто казано, ваксината гарантира девойката да не се рзаболее от рак на шийката на матката причинен от тези щамове.
Dr Albena Georgieva
 
Мнения: 9
Регистриран на: 08 Апр 2011, 14:36

Re: Профилактика на рака на шийката на матката

Мнениеот southern_sun » 18 Апр 2011, 14:26

Днес попаднах на тази статия, какъв ще бъде вашият коментар?
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Човешки папиломен вирус

Мнениеот Hristo » 08 Фев 2012, 11:55

Здравейте !
Реших да побликувам тази тема,защото мисля че в днешно време е много актуална и много хора биха се интересували.
Това заболяване е едно от най-честите при жените.Всяка година се разболяват хиляди жени, като много от тях умират поради късна диагноза.При мъжете в повечо случай инфекцията изчезва след около година.Заболяването се предава по полов път.
Най-често заболелите са момичета които от рано правят секс и тези които често сменят партньора си.Вируса се развива в дълъг период от време и по-често протича безсимптомно.
Hristo
 
Мнения: 48
Регистриран на: 10 Яну 2012, 20:06

Re: Профилактика на рака на шийката на матката

Мнениеот Aneta67 » 05 Дек 2012, 16:08

А знае ли някой каква е цената на ваксината
Aneta67
 
Мнения: 72
Регистриран на: 24 Ное 2012, 14:47

Re: Профилактика на рака на шийката на матката

Мнениеот Cuddy » 15 Дек 2012, 20:40

Вижте на какво попаднах

http://pravda.bg/%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0% ... %BD%D0%B0/

Лично аз не бих се ваксинирала. Познавам се отлично и знам, че ще си занемаря профилактичните прегледи. А нека не забравяме какво огромно семейство са високорисковите ЧПВ. Предпочитам парите, които бих дала за Силгард/Церварикс, да инвестирам в Twinrix.
Cuddy
 
Мнения: 234
Регистриран на: 26 Дек 2011, 16:12

Re: Профилактика на рака на шийката на матката

Мнениеот chorbadjieva » 30 Юли 2019, 18:32

здравейте аз съм с карценом на шийката на матката какъв трябва да е хранителния режим какво трябва да се избягва да се яде
chorbadjieva
 
Мнения: 1
Регистриран на: 30 Юли 2019, 13:59


Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани с акушерство и гинекология

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта