Българско или внос ?

Всяко мнение има място на ринга и никой противник не е за подценяване - не се караме, а дискутираме!

Българско или внос ?

Мнениеот Рамела » 09 Апр 2011, 22:29

Как избираме какво да ядем , с какво да се лекуваме, с какво да се обличаме или обуваме ? Дали нашето производство отстъпва на чуждестранните си конкуренти ? Не е ли по-хубаво да стимулираме родното си производство , като проявим малко шувинизъм ( в добрия смисъл на думата) ?
Рамела
 
Мнения: 61
Регистриран на: 29 Мар 2011, 20:37

Re: Българско или внос ?

Мнениеот The_The_Ramone » 10 Апр 2011, 08:43

Много зависи, защото примерно коли в България засега не правим и нямаме кой знае какъв опит. Много от нещата няма как да ги докараме като себестойност или качество, защото се изискват:
- технологии
- добър пазар
- компетентна работна ръка
И трите фрапиращо ни липсват.
Имаме шанс да се наложим като износител на доста неща, но уви, това няма как да стане, защото системата е насочена към икономии от всичко. Примерно, био-храни или лекарства.Но и тук липсват хора с достатъчно мащабен поглед, които да го направят. Всеки гледа да продаде 100 единици от нещо в кварталната бакалия, а че може да продаде 1 000 000 по света...ха, че ние от нашия квартал...това света...дали въобще съществува. :lol:
The Game Will Never Be The Same
Аватар
The_The_Ramone
 
Мнения: 236
Регистриран на: 09 Апр 2011, 10:00
Местоположение: Вътрешна Монголия

Re: Българско или внос ?

Мнениеот Рамела » 13 Апр 2011, 18:57

Имах предвид съизмерими неща...Имаме продукти, които по нищо не отстъпват на вносните и въпреки всичко сме чуждопоклонници... По-скоро усещането ми е , че повечето хора робуват на марката или се влияят от рекламите.
Рамела
 
Мнения: 61
Регистриран на: 29 Мар 2011, 20:37

Re: Българско или внос ?

Мнениеот The_The_Ramone » 13 Апр 2011, 21:29

Всичко е доста относително.Защо хората мечтаят за БМВ, но карат Лада? И как една лепенка "турбо" одухотворява и най-голямата бракма? :P
Може и да е наше ,но да е със шарени лепенки. Иначе, трагедия...
The Game Will Never Be The Same
Аватар
The_The_Ramone
 
Мнения: 236
Регистриран на: 09 Апр 2011, 10:00
Местоположение: Вътрешна Монголия

Re: Българско или внос ?

Мнениеот Bennito » 19 Апр 2011, 16:23

А кое е българското ? Аз в последно време виждам единствено китайско. Иначе съм съгласен, че робуваме на чуждото, но да не забравяме, че това искахме с промените преди 20 години. Сега пък се питаме къде е българското. Странно, нали ?
Bennito
 
Мнения: 10
Регистриран на: 19 Апр 2011, 15:22

Re: Българско или внос ?

Мнениеот Ivaylo » 19 Апр 2011, 18:05

Вече има и качествено и некачествено китайско и българско, правено в Китай... :P
Аватар
Ivaylo
 
Мнения: 349
Регистриран на: 14 Мар 2011, 22:21
Местоположение: в нищото

Re: Българско или внос ?

Мнениеот Violetta » 19 Окт 2011, 07:23

Твърдо за българското, що се отнася до храни и плодове/зеленчуци. Но относно техника...ние нямаме нищо. За дрехите, тук съм раздвоена - лош внос или добър внос - въпрос на късмет.
Violetta
 
Мнения: 466
Регистриран на: 28 Апр 2011, 22:58

Re: Българско или внос ?

Мнениеот qproin » 24 Окт 2011, 22:58

Аз не мисля,че българското не е на почит у нас. Особено си личи по отношение на храните-голяма част от потребителите, избират точно българските продукти за своята трапеза. С навлизането на чуждите търговски вериги,и тук се появиха редица евтини и непознати марки и много хора бяха привлечени от тях, но не мисля че това избутва бг стоки на заден план. Въпрос на вкус и възможности е потребителския избор,а също и на адектватно представяне пред клиентите. Аз лично не робувам на марката и на нейния произход, стремя се да отдам значение на качеството на продукта и това е водещо при избора ми.
qproin
 
Мнения: 669
Регистриран на: 18 Юли 2011, 22:21

Re: Българско или внос ?

Мнениеот valiart » 24 Окт 2011, 23:59

За храната българско при всички положения. Най-малкото че няма да е бъкано с консерванти за да дойде на нашия пазар в перфектно състояние. Най-добре даже да си вземеш съвсем натурални продукти от някой, баба, която отглежда зеленчуци и си гледа кокошчици за пресни яйчица. Но за дрехи и техника определено внос. Гледам марка, гледам страна на производство и въобще не ме интересува цената. Защото съм си научила урока - Ефтиното винаги излиза скъпо!
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: Българско или внос ?

Мнениеот PlamBran » 06 Фев 2014, 14:30

Български компании като SCI са мачкани и унижавани от самите българи. Срамно е.
PlamBran
 
Мнения: 8
Регистриран на: 02 Фев 2014, 19:18

Следваща

Назад към Сблъсък

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта