Коремен тип затлъстяване - риск ли е?

Коремен тип затлъстяване - риск ли е?

Мнениеот Dr Albena Georgieva » 11 Апр 2011, 12:32

"Коремен" тип затлъстяване или т.нар.висцерален тип, имаме при измерена обиколка на талията през пъпа при мъже над 94 см, а при жените над 80 см, дори и при леко увеличение на наднорменото тегло. Този тип затлъстяване е с висок риск за развитие на атеросклероза, сърдечносъдови заболявания, диабет, хиперурицемия, бъбречни увреждания, чернодробна стеатоза и стеатозен неалкохолен хепатит. В България повече от половината население е с наднормено тегло. Това е най-масовата болест. Причините за затлъстяването са комплексни - генетични, начин на хранене, употреба на алкохол, тютюнопушене, стрес, намалена двигателна активност и т.н. Лечението също е комплексно - определен индивидуален диетичен и двигателен режим, промяна на начин на живот, при необходимост медикаментозна или хирургична терапия. В миналото хората са гладували поради липса на храна, а в днешно време гладуват, за да отслабнат. :D Но при бързо отслабване с гладуване и драстични диети се проявява йо-йо ефекта и килограмите могат да се върнат в повече. Затова основно изискване към диетичния режим е да е нискоенергиен (като енергииния внос се намали с 500 килокалории дневно), но балансиран. Второ изискване е двигателният режим да е подчинен на принципа увеличение на енергийния разход над енергийния прием. Медикаментозното лечение - на пазара единствения медикамент разрешен е орлистат (сибутрамин е отстранен поради висок сърдечносъдов риск). Голямо е и разнообразието на безрецептни препарати за намаляване на тегло, но е добре да се приемат след препоръка и наблюдение от лекар. Намаляване на теглото с 5% - 10 % в стабилни темпове, води до рязко намаляване на риска от заболявания.
Dr Albena Georgieva
 
Мнения: 9
Регистриран на: 08 Апр 2011, 14:36

Re: Коремен тип затлъстяване - риск ли е?

Мнениеот Ivaylo » 15 Апр 2011, 22:50

Бирено коремче? :|
Аватар
Ivaylo
 
Мнения: 349
Регистриран на: 14 Мар 2011, 22:21
Местоположение: в нищото

Re: Коремен тип затлъстяване - риск ли е?

Мнениеот valiart » 25 Окт 2011, 14:49

Мнооого воля, много лишения и натоварвания трябват, за да си имаме онова плоско, хубаво коремче. Хем знаем, че ще си докараме повечето сантиметри и ще е трудно да възврнем добрата форма и пак продължаваме да си похапваме и да не правим нищо по въпроса. Аз поне така правя...Не правете и вие като мен :mrgreen:
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: Коремен тип затлъстяване - риск ли е?

Мнениеот qproin » 27 Окт 2011, 23:37

Лесно е да се напише как става, ама връщането на плосък корем е едно от най-трудните неща....за мен вече дори мисля непосилни.
qproin
 
Мнения: 669
Регистриран на: 18 Юли 2011, 22:21

Re: Коремен тип затлъстяване - риск ли е?

Мнениеот Пума » 29 Окт 2011, 14:04

Трудно е , но не и непостижимо!
Пума
 
Мнения: 159
Регистриран на: 22 Юли 2011, 20:41


Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани с ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта