Плацебо ефектът - илюзия или реалност?

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Плацебо ефектът - илюзия или реалност?

Мнениеот Gatekeeper » 11 Апр 2011, 17:11

Наскоро гледах едно клипче (линк), в което се наблюдава едно интересно приложение на плацебо ефекта. Група студенти си организират парти с обилно количество бира. Една малка подробност, за която гостите не знаят, е че всички напитки са всъшност безалкохолни. Въпреки това, почти всички започват да се държат като опиянени!

Този нагледен пример ме накара да се замисля за възможностите на човешката психика да прави неща, които и най-силното лекарство не би могло. Познати са случаи, при които плацебо ефектът, който е просто една илюзия, успешно лекува някои съвсем реални заболявания.

Един добър пример, който съм срещал и сред някои мои познати, е с хапчета за високо кръвно. Те родължават да оказват своя ефект, дори и след като лекарят ги подменя с обикновени захарни таблетки. Единственото условие е пациентът да вярва, че това което пие е истинско лекарство... и магията се случва. Човешкото съзнание успешно решава физически проблеми.

Разбира се, при плацебото има и риск да не проработи - някои хора са по-податливи от други. Все пак, явлението определено има потенциал и би могло да бъде използвано в бъдеще, в случаите когато традиционната медицина е неефективна или дори безсилна.

Ако имате някакви мисли или наблюдения по темата - споделете :D
Gatekeeper
 
Мнения: 14
Регистриран на: 11 Апр 2011, 15:32
Местоположение: Стара Загора

Re: Плацебо ефектът - илюзия или реалност?

Мнениеот Radost » 11 Апр 2011, 19:26

Разбира се, че е реалност. Примери за това има непрекъснато около нас.
Всеки може да разкаже куп истории, които доказват тезата. И, за жалост, този факт много добре се експлоатира от създателите на реклами. Когато ни се внушава непрекъснато, че ще изглеждаме по-добре, ще се чувстваме по-добре, ще живеем по-добре, ако ползваме еди-какъв си продукт, ние малко или много започваме да робуваме на собствената си автосугестия и да вярваме, че ако чантата, обувките или колата ни са от определена марка, това е безотказната формула на житейския успех или най-краткият път към сърцето на нашия избраник.
От друга страна, плацебо-ефектът може да е този заряд, от който се нуждаем, за да мобилизираме собствените си сили. Целта оправдава средставата, а? ;)
Аватар
Radost
 
Мнения: 124
Регистриран на: 30 Мар 2011, 09:31

Re: Плацебо ефектът - илюзия или реалност?

Мнениеот stanislav_d » 11 Апр 2011, 22:17

Гледайте филма „The secret“- Тайната
stanislav_d
 
Мнения: 69
Регистриран на: 06 Апр 2011, 15:24

Re: Плацебо ефектът - илюзия или реалност?

Мнениеот Violetta » 18 Окт 2011, 22:33

stanislav_d написа:Гледайте филма „The secret“- Тайната

Аз съм го гледала, но каква е връзката?
Violetta
 
Мнения: 466
Регистриран на: 28 Апр 2011, 22:58

Re: Плацебо ефектът - илюзия или реалност?

Мнениеот irka » 05 Май 2016, 10:33

Повярва ли човек силно и непоколебимо в нещо, то става реалност. Убедила съм се, че самовнушението е голяма сила, но и голяма пречка. Всеки е способен на това, стига да е убеден в правотата и вярата си.
irka
 
Мнения: 467
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:03

Re: Плацебо ефектът - илюзия или реалност?

Мнениеот Anka » 02 Авг 2017, 10:58

irka написа:Повярва ли човек силно и непоколебимо в нещо, то става реалност. Убедила съм се, че самовнушението е голяма сила, но и голяма пречка. Всеки е способен на това, стига да е убеден в правотата и вярата си.

Абсолютно, самовнушението е много важно, много болести се лекуват само със силата на мисълта, а защо и да не си докараме нещо сами на главата. Действията ни се водят от съзнанието, ако то работи на грешната вълна, без да знаем ще се озовем в капан, който сами сме си поставили.
Аватар
Anka
 
Мнения: 1415
Регистриран на: 25 Ное 2014, 13:25

Re: Плацебо ефектът - илюзия или реалност?

Мнениеот kikimoraa » 02 Авг 2017, 14:04

Това е като клиповете,в които мозъка се настройва, че ще дигне нещо тежко, цялото тяло е физически гото ви куфара се оказва празен. Когато сме си наумили нещо то се случва, съзнанеит они действа на тая чистота и ето, от безалкохолна бира се напиваме. Тва е интересен експеримент, обаче!
kikimoraa
 
Мнения: 255
Регистриран на: 26 Мар 2017, 11:03

Re: Плацебо ефектът - илюзия или реалност?

Мнениеот skyfly » 03 Сеп 2017, 07:45

Силата на мисълта е просто уникална. Мозъка пуска в тялото ни едно убеждение и това е :) Само обаче, едно ми е интересно,с лед като всичката бира, айде повечето има някакъв плодов вкус и я отличава от обикновената бира, тея студенти милите, явно никога не са опитвали истинска бира, че са се подлъгали. По-интересно би ми било дали големи хора биха се поддали и да кажат - да усетих замайване след като изпих 4 бири.
Аватар
skyfly
 
Мнения: 384
Регистриран на: 30 Мар 2017, 12:34

Re: Плацебо ефектът - илюзия или реалност?

Мнениеот Pipilota » 07 Сеп 2017, 17:58

За мен има много голям ефект.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Плацебо ефектът - илюзия или реалност?

Мнениеот Mon_ton » 28 Юни 2018, 09:30

И аз вярвам, че има сила, човек трябва да си повярва, задаможе от там нататък нещата да се подобрят. Винаги има риск да не стане, но ако не вяррваме, то шансът е още по-голям. Без значение за какво точно става въпрос, трябва да вярваме, че ще се справим и че ще имаме успех.
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Следваща

Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта