Полезен ли е "боровият" мед?

Тайни семейни рецепти за здраве и красота - как да бъдем в полза на другите.

Re: Полезен ли е "боровият" мед?

Мнениеот nadya » 28 Мар 2012, 15:32

Ето и една рецепта за боров мед ;)

Мед от млади борови шишарки - берат се до края на месец май
1кг захар, 6 литра вода, 80 шишарки
Варят се докато останат около 3 литра вода
Пецежда се през тензух и се слага 1кг захар в течността
Отново се заварява до гъстотата на сладко и накрая се слага 1 ч.л. лимонтузу
borov-med-framar.jpeg
borov-med-framar.jpeg (7.01 KiB) Прегледано 3588 пъти

Някъде бях чела, че е канцерогенен :? Някой има ли повече информация да сподели?
nadya
 
Мнения: 53
Регистриран на: 08 Мар 2012, 10:10

Re: Полезен ли е "боровият" мед?

Мнениеот shushito » 28 Мар 2012, 16:08

Аз знам, че помага при астма, задух и стомашно-чревни проблеми. За пръв път чувам, че е канцерогенен :shock:
shushito
 
Мнения: 59
Регистриран на: 09 Мар 2012, 09:30

Re: Полезен ли е "боровият" мед?

Мнениеот elena » 29 Мар 2012, 09:29

Еее, супер, благодаря за рецептата :) Непременно ще направя тази година, защото и ние много го обичаме. Не знам само защо му казват мед, като си е чисто сладко, меда се прави единствено от пчели :mrgreen: Купувала съм когато малкия ми е кашлял е да ви кажа наистина действа успокояващо на бронхите. Когато пътуваме някъде из планината, винаги се връщаме с мед, истински надявам се. Гледам да сме заредени вкъщи и винаги да има поне един буркан. Обожавам кисело мляко с мед и орехи, а и синковеца си похапва с кеф :)
elena
 
Мнения: 76
Регистриран на: 09 Мар 2012, 09:28

Re: Полезен ли е "боровият" мед?

Мнениеот denkaruseva » 18 Яну 2013, 10:38

Какво се лекува с боров мед?
Боровият мед е полезно лечебно средство при простуда и гнойна ангина (смесвате мед със сода и намазвате с помощта на марля, увита около пръста, върху сливиците). Медът помага при настинка и други възпаления на дихателните пътища. Има силно антисептично и отхрачващо действие...Освен това боровият мед помага при кожни възпаления и рани.

Боровият мед може да се приема профилактично в чай за подсилване на имунната система. Той подобрява храносмилането и намалява киселинността на стомашния сок. Поради тази причина приемът на боров мед се препоръчва при колит, язва, гастрит, и други заболявания на стомашно-чревния тракт.
denkaruseva
 
Мнения: 180
Регистриран на: 17 Дек 2012, 14:23

Re: Полезен ли е "боровият" мед?

Мнениеот Venito » 22 Фев 2013, 10:22

Боровото сладко е полезно при кашлица за отхрачване. Изпробвано е и действа, не знаех обаче че помага и при рани.
Аватар
Venito
 
Мнения: 38
Регистриран на: 21 Фев 2013, 10:25

Re: Полезен ли е "боровият" мед?

Мнениеот alex » 22 Фев 2013, 10:24

Обожавам боровия мед, уникален е като вкус и като действие. През лятото имах възможност да отида към южна България и от там се снабдих с няколко буркана и знам, че е чист и натурален, познавам хората, които го правят.
alex
 
Мнения: 17
Регистриран на: 11 Юли 2011, 20:46

Re: Полезен ли е "боровият" мед?

Мнениеот BRI » 22 Фев 2013, 10:28

Уникален е! Не само, че е много полезен, но и аромата му е незабравим....
BRI
 
Мнения: 239
Регистриран на: 13 Фев 2013, 10:04

Re: Полезен ли е "боровият" мед?

Мнениеот Kaya » 18 Ное 2014, 10:57

И ние преди години много го хапвахме боровия мед, не съм чула досега някой да каже,че е вреден, безумно ми се вижда направо, в наши дни и водата могат да изкарат вредна, така че си хапвайте и бъдете здрави :)
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Полезен ли е "боровият" мед?

Мнениеот S_Milenska » 16 Яну 2015, 11:56

Защо пък ад не е полезен, не вярвам, че е полезен колкото пчелния мед, по-скоро боровия мед всъщност е сладко.
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: Полезен ли е "боровият" мед?

Мнениеот Ваня Стойчева » 04 Фев 2015, 18:08

Не знам дали е полезен, но всяка година си правя и става много вкусен, това ми е достатъчно! А и го вземам винаги в позволени дози, така че не се и притеснявам.
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

ПредишнаСледваща

Назад към Домашен лекар

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта