Опитвали ли сте киноа?

Супер храни, здравословно пазаруване, качествени и полезни продукти, начин на хранене

Re: Опитвали ли сте киноа?

Мнениеот Anka » 15 Дек 2014, 16:42

Време е да опитам, знам, че е много полезна и се надува доста, може би с повече зеленчуци и с малко ориз, който да компенсира цената ще стане супер :mrgreen:
Аватар
Anka
 
Мнения: 1415
Регистриран на: 25 Ное 2014, 13:25

Re: Опитвали ли сте киноа?

Мнениеот Snejna » 12 Яну 2015, 14:06

Burborino написа:И аз не съм я яла в чист вид, но си купувам смес от ориз и киноа. Правя си ги със зеленчуци.

Къде я има тази смес? Аз сега като ги гледам тези рецепти, ами тя 150гр. киноа е около 3 лева, ей там отгоре вижадм салата с 1 чаша киноа, е мерси, но не ми е по джоба.
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: Опитвали ли сте киноа?

Мнениеот Burborino » 12 Яну 2015, 14:44

Аз си го взех от Метро, но не помня цената. На Крина е, в пликчета, от тези дето се пускат във водата

http://prikachi.com/images.php?images/374/7844374j.jpg

http://prikachi.com/images.php?images/376/7844376M.jpg
What's it got in its nasty little pocketses, eh, my precious?
Аватар
Burborino
 
Мнения: 301
Регистриран на: 26 Ное 2014, 18:52
Местоположение: middle-earth

Re: Опитвали ли сте киноа?

Мнениеот mix_twix » 13 Яну 2015, 10:41

Snejna написа:
Burborino написа:И аз не съм я яла в чист вид, но си купувам смес от ориз и киноа. Правя си ги със зеленчуци.

Къде я има тази смес? Аз сега като ги гледам тези рецепти, ами тя 150гр. киноа е около 3 лева, ей там отгоре вижадм салата с 1 чаша киноа, е мерси, но не ми е по джоба.

Киноата става да си я наръсиш в салатата, полезна е много, вярно, че е скъпа. То за нас всичко скъпо е минус, макар че емного полезно.
Аватар
mix_twix
 
Мнения: 1181
Регистриран на: 18 Дек 2014, 10:56

Re: Опитвали ли сте киноа?

Мнениеот Alexandrina » 13 Яну 2015, 13:01

Навсякъде казват, че е от свръх полезната и модерна диетична храна. Не съм опитвала, но аз и без това не си падам по такива храни, семена и тн.
Alexandrina
 
Мнения: 153
Регистриран на: 17 Дек 2014, 14:27

Re: Опитвали ли сте киноа?

Мнениеот Mon_ton » 13 Яну 2015, 13:38

Аз също не съм опитвала, може би може да се добавя към салати, за да е по-малко количеството ѝ иначе е тежко за джоба да, особено си представете едно голямо семейство как готвиш килограм Киноа за 30 лева :lol:
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Опитвали ли сте киноа?

Мнениеот Andrey » 13 Яну 2015, 15:18

Сварявам си по 20-30 грама киноа и ръгам в салатата. :lol:
Аватар
Andrey
 
Мнения: 1730
Регистриран на: 20 Ное 2014, 10:04

Re: Опитвали ли сте киноа?

Мнениеот Yunona » 13 Яну 2015, 19:25

Много харесвам киноа и я включвам в менюти ни поне един-два пъти седмично. Обикновено я прибавям в разни салати, които стават и за обяд в офиса или в училище :)
Тези дни правих тиквички, пълнени с киноа, просо и задушени зеленчуци, получи се страхотно!
Цената на киноата със сигурност е завишена, защото в момента е много модерна храна, но въпреки това смятам, че не е чак толкова безумно скъпа (купувам я за 22-25 лв./кг), защото 50-100 г от нея са достатъчни за една порция, а от месото трябват 200-300 г., така че на практика е същото :)
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Опитвали ли сте киноа?

Мнениеот Pipilota » 14 Яну 2015, 09:23

Yunona написа:Много харесвам киноа и я включвам в менюти ни поне един-два пъти седмично. Обикновено я прибавям в разни салати, които стават и за обяд в офиса или в училище :)
Тези дни правих тиквички, пълнени с киноа, просо и задушени зеленчуци, получи се страхотно!
Цената на киноата със сигурност е завишена, защото в момента е много модерна храна, но въпреки това смятам, че не е чак толкова безумно скъпа (купувам я за 22-25 лв./кг), защото 50-100 г от нея са достатъчни за една порция, а от месото трябват 200-300 г., така че на практика е същото :)

Добре, кажи моля ти се, как я правиш, къде я слагаш. Ето аз никога не съм яла, а много искам да опитам и да се науча, макар и по малко да слагам в ястията ни. Все пак ние сме голямо семейство и няма как да я хапнем като ориз - чувала съм, че някои хора заместват ориза с нея, но поне сподели, как да я ползваме икономично? :mrgreen:
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Опитвали ли сте киноа?

Мнениеот Yunona » 14 Яну 2015, 16:34

[quote="PipilotaДобре, кажи моля ти се, как я правиш, къде я слагаш. Ето аз никога не съм яла, а много искам да опитам и да се науча, макар и по малко да слагам в ястията ни. Все пак ние сме голямо семейство и няма как да я хапнем като ориз - чувала съм, че някои хора заместват ориза с нея, но поне сподели, как да я ползваме икономично? :mrgreen:[/quote]

Аз също много държа ежедневното хранене да е здравословно и да не е скъпо. Донякъде по тази причина не съчетавам киноа с месо. Другата причина е, че киноата е пълноценен източник на качествени протеини и не е необходимо да я сервирам като гарнитура, а по-скоро като основна съставка на храната. Комбинирам я я със зеленчуци най-често. Хубавото е, че вкъщи се ядат всякакви зеленчуци и няма мръщене и хър-мър :)
Няколко примера - салата от броколи (леко задушени или сварени на пара), настърган морков и киноа; салата от гриловани тиквички, домати, черна леща, киноа; салата от краставици, суров спанак, зелен лук и киноа; салата от червен боб, киноа, печени червени чушки, червен лук, малко домат, магданоз;
Ако желаеш топло ястие - задушени зеленчуци по избор (лук, чесън, морков, всякакви цветове чушки, понякога зелен фасул от кръглия, грах, тиквички - каквото имаш подръка и обичате) смесени с киноа и подправки на вкус и съобразно зеленчуците - това е чудесно вегетарианско ястие, лесно и бързо, ставащо за носене в кутия за обяд в офиса или на училище :) Пълнени чушки, домати или тиквички с разнообразни зеленчуци и киноа също е много вкусно, като можеш да смесиш киноата с просо, ориз или друга зърнена култура...
Ако ти харесва, добави към салатите някакво любимо сирене, варено яйце или останало от снощи пилешко месо, накъсано на парченца :) Така става достатъчно хранителна за самостоятелно ястие на обяд или вечеря. Експериментирай смело.

И един съвет: преди да свариш киноата, измий я добре няколко пъти, като дори може да я оставиш да се накисне за 15 мин. или половин час и отново да я измиеш. Така се отстранява характерният и леко горчив привкус. Нататък е лесно - вари се в съотношение 1 към 2 за 15-20 мин. в зависимост от вкуса - дали ти харесва по-мека или по-хрупкава.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

ПредишнаСледваща

Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта