Опитвали ли сте киноа?

Супер храни, здравословно пазаруване, качествени и полезни продукти, начин на хранене

Re: Опитвали ли сте киноа?

Мнениеот silver933 » 22 Юли 2016, 12:08

Lyomi написа:Предложих един път на майка ми да опитаме да си направим киноа със зеленчуци. Сложихме тиквичка, патладжан, чушки, които запържихме предварително, и ги смесихме после с киноата. Нещо не ми хареса в този вид.

на киноата нещо по-свежо ѝ сложи следващия път. :) като запържиш зеленчуците много контрастират на нежната киноа. :)
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Опитвали ли сте киноа?

Мнениеот Harmony » 25 Юли 2016, 09:21

silver933 написа:
Lyomi написа:Предложих един път на майка ми да опитаме да си направим киноа със зеленчуци. Сложихме тиквичка, патладжан, чушки, които запържихме предварително, и ги смесихме после с киноата. Нещо не ми хареса в този вид.

на киноата нещо по-свежо ѝ сложи следващия път. :) като запържиш зеленчуците много контрастират на нежната киноа. :)


Може би по-добре да са запечени зеленчуците, а не запържени. Може и други да се сложат, а не тези. На мен специално патладжана ми идва малко в повече, не го харесвам особено.
Аватар
Harmony
 
Мнения: 516
Регистриран на: 03 Окт 2013, 13:20

Re: Опитвали ли сте киноа?

Мнениеот Lollipop » 10 Авг 2016, 13:56

Киноата може да е заместител на ориза, така че гледайет на нея по тоя начин, с нея може да напълните примерно зеленчуци :)
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Опитвали ли сте киноа?

Мнениеот klara » 10 Авг 2016, 14:32

Пълнени чушки с киноа и кайма дали ще е сполучлива комбинация? Някак си не мога да си го представя :smile: .
klara
 
Мнения: 530
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:51

Re: Опитвали ли сте киноа?

Мнениеот Kaya » 10 Авг 2016, 14:34

klara написа:Пълнени чушки с киноа и кайма дали ще е сполучлива комбинация? Някак си не мога да си го представя :smile: .

защо да не се получи? Киноата е успешен замаестител на месото и ще се получи, но стига да успееш да преживееш онзи специфичен вкус:)
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Опитвали ли сте киноа?

Мнениеот S_Milenska » 10 Авг 2016, 15:55

С месо може и да се получи, това е, че сякаш киноата се хвали само като здравословно и никой не си представя да я ползва по друг начин, което я прави много ограничаваща сякаш. :)
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: Опитвали ли сте киноа?

Мнениеот Yunona » 10 Авг 2016, 16:12

S_Milenska написа:С месо може и да се получи, това е, че сякаш киноата се хвали само като здравословно и никой не си представя да я ползва по друг начин, което я прави много ограничаваща сякаш. :)


А по какъв начин да я ползваме, освен като здравословна храна и защо здравословната храна да е ограничаваща? Излиза, че нездравословната храна е основната и неограничаващата :)

Личното ми мнение е, че няма смисъл да се готвят чушки с кайма и киноа, защото това ястие няма да е по-здравословно от чушки с кайма и ориз, но ще е е по-непривично на вкус от добре познатата традиционна рецепта. И ще е по-скъпо.
По-скоро е логично киноата да се ползва вместо месо. Тя е много богата на протеини (пълен аминокиселинен профил!). Пълнени чушки с киноа и различни зеленчуци е супер!
Или пълнени тиквички. Или пълнени домати. Киноа със запечени на фурна или на грил тиган зеленчуци - великолепно :) Тук ще споделя нещо, което наскоро открих - прибавям към киноата и зеленчуците малко ситно настъргана лимонова кора. Много добре подчертава останалите вкусове в ястието :)
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Опитвали ли сте киноа?

Мнениеот Mon_ton » 11 Авг 2016, 09:22

Определено може да се хапва по много различни начини. Покрай малката се научих и аз на такива вкусове, а когато ми остане киноа, любимо ми е да направя кюфтета от тиквички и киноа :) много вкусни стават. Същите тиквички могат да се нарпавят и с просо :)
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Опитвали ли сте киноа?

Мнениеот iwoni » 11 Авг 2016, 10:56

Киноата и много дребничка и за пълнене на чушки кой знае колко ще отиде. Виж да се напълнят с нея домати по-върви. А може ли да се комбинира с млечни сосове, сирене или й е противопоказно?
iwoni
 
Мнения: 483
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:14

Re: Опитвали ли сте киноа?

Мнениеот Yunona » 11 Авг 2016, 11:09

iwoni написа:Киноата и много дребничка и за пълнене на чушки кой знае колко ще отиде. Виж да се напълнят с нея домати по-върви. А може ли да се комбинира с млечни сосове, сирене или й е противопоказно?


Може, няма "противопоказни" комбинации. Но тъй като съдържа и доста калций (много по-усвоим от този в млякото), не намирам смисъл да я комбинирам по този начин. А и според съвременните разбирания за здравословно хранене ежедневната консумация на млечни продукти не е препоръчителна.
Що се отнася до количеството, необходимо за пълнене на чушки - преди всичко, киноата набъбва доста. Освен това е добре в сместа да се сложат повече зеленчуци - ще стане много по-вкусно, отколкото да се пълни само с киноа. Пример - задушени една голяма глава лук, 3-4 скилидки чесън, два моркова на дребни кубченца, една тиквичка на дребни кубченца. Това се смесва с чаена чаша сварена киноа плюс зелени подправки по желание и можете да напълните достатъчно чушки за 4 порции :)
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

ПредишнаСледваща

Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта