
- майка орлица.jpg (18.12 KiB) Прегледано 2614 пъти
Знаете ли, какво е „майка-орлица”?
Така биват наричани жени, които непрекъснато обгрижват,закрилят и напътстват детето си.
Понякога, поради ред причини, или просто по лично убеждение ,майката започва да отъждествява смисъла на живота , само с грижата за рожбата си.
Тези жени попадат в капана на схващането, че да си добра майка ,означава да жертваш всичко друго, да бъдеш непрекъснато до детето си, да даваш съвети и направляваш непрестанно.
Защо не бива да сме „майки-орлици?
Доказано е, че това прекалено внимание, всъщност пречи на децата да се развият като самостоятелни личности и да придобият дух на независимост. Те стават своеобразни „социални инвалиди” , тъй като не развиват способност да се грижат за себе си и разчитат някой да им реши проблемите. Често обвиняват другите за несполуките в живота си, и като цяло не могат да достигнат емоционална зрялост.
За да избегнем неблагоприятните последици от такова възпитание, ние като родители, трябва да се научим да намираме границата между здравословната обич и задушаващото обгрижване. Може би най-лесно това ще стане, ако си спомним собственото детство:
Искахте ли майка ви да бъде постоянно до вас?
Искахте ли тя да се намесва в отношенията ви с децата?
Искахте ли да ви напътства, как да играете на двора?
Или може би, да следят всяко ваше действие?
Желаехте ли да получавате непрекъснати забележки, че може да паднете, да се ударите, че тичате силно и други подобни?
Не, нали? Никое дете не би искало подобно нещо от майка си.
Така, че-намерете границата! Обичайте и се грижете за рожбите си, учете ги на добро, показвайте им правилния път, но...им дайте и шанса да имат собствено мнение и сами да се поучат от неуспехите си, защото отвъд вашето рамо ги чакат много нови светове.
Аз също съм родител. Направих и може би ще правя още много грешки. Написах това, именно защото усетих , че не съм съвършена-попитах се, дали в стремежа си да бъда добра майка, не прекалявам. От днес ще се опитвам да спазвам границата. А вие?