Лекарската грешка

Най - горещите теми от сферата на здравеопазването.

Re: Лекарската грешка

Мнениеот tweety » 14 Юни 2012, 17:02

В края на месец май тази година 11 годишната Мария Георгиева издъхва в отделението на Многопрофилна болница за активно лечение „Св. Петка" в гр. Видин. Детето е страдало от тежка двустранна нефросклероза на бъбреците, което е довело до вторична артериална хипертония и сърдечна недостатъчност с ретроградна белодробна хипертония. След направената аутопсия причина за смъртта на детето е сърдечна тампонада от перикарден излив.
Това е поредния случай на лекарска грешка доказана след одит на комисия, която е установила редица от нарушения при поставянето на диагнозата и не правилното разчитането на рентгеновата снимка.
Бъбречната недостатъчност и проявите на сърдечна недостатъчност (претампонада и плеврален излив, белодробен оток) са разпознати и диагностицирани около 22.00 часа след първия преглед от лекар в Спешно отделение и шест часа след хоспитализацията на фона на бързо прогресиращото влошаване на състоянието на детето.
След като лекуващите и лекари решават, че не могат да се справят със случая я привеждат за лечение в МБАЛ „НКБ” ЕАД София без предварителна консултация с републикански консултанти и без да е потърсена възможност за осигуряване на специалист за перикардна пункция. Според правилника на лечебното заведение за организацията на дейностите в условия на спешност в случаите когато пациент е транспортиран от едно лечебно заведение в друго има сериозни нарушения.
И това е само малка част от пропуските и грешките, които са направили екипа от лекари грижещи се за състоянието на малката Мария.
След констатация на всички нарушения лекарите допуснали детето да издъхне са наказани с глоби и това са :


1.Дежурния педиатър, който не е разчел своевременно и коректно рентгенографията и с това е забавил поставянето на диагноза, не е назначил допълнителни изследвания. Той е извикал началника на отделението за консултация след повече от 4 часа от постъпването на Мария Георгиева и по този начин е забавил оказването на квалифицирана медицинска помощ на пациентката. За това нарушение на него ще му бъде издадено наказателно постановление по чл.116, ал.1 от ЗЛЗ. като предвидената по закона санкция е глоба до 5000 лв.

2. Началник на Детско отделение, който не е спазил изискванията на чл.71, т.2 от ЗЛЗ и не е създал необходимата организация за лечение и превеждане на пациент в спешно състояние. След поставяне на диагнозата бъбречна недостатъчност и сърдечна претампонада не са изпълнени Правилата за организация на дейностите в условия на спешност и необходимост от транспорт на пациенти със спешни състояния. Освен това не е осъществена телефонна консултация с републикански консултанти и не е потърсена възможност за осигуряване на специалист, който на място да извърши перикардиална пункция. За това нарушение на него ще му бъде издадено наказателно постановление по чл. 116, ал.1 от ЗЛЗ - глоба до 5000 лв.

3.Лечебното заведение МБАЛ „Света Петка” за установено административно нарушение на чл. 81. от ЗЛЗ, който изисква осигуряване право на всеки гражданин на достъпна, своевременна, достатъчна и качествена медицинската помощ. Предвидените санкции са глоба до 20 000 лв.

Та отново отправям въпрос към вас потребителите: До кога ще четем за подобни случаи? До кога ще губим децата си поради лекарска небрежност и некомпетентност?
tweety
 
Мнения: 348
Регистриран на: 15 Ное 2011, 10:04

Re: Лекарската грешка

Мнениеот ДоРеМи » 15 Юни 2012, 09:46

Не мога да си обясня защо в българското здравеопазване работят толкова много некадърници :x Само с глоби ли ще се разминат? Толкова ли струва един детски живот? Толкова ли струва безкрайната мъка на родители, загубили детето си едва на 11-годишна възраст? Защо едно дете заплаща с живота си небрежността на лекари? ЗАЩО??? За такива груби грешки наказанието е едно - дисциплинарно уволнение и отнемане на правото да практикуват! Че какви лекари са това? Искрено се надявам санкциите да не са единствено парични, макар че съм убедена, че това няма да е утеха за родителите на малкото момиченце :?
Искрени съболезнования на семейството на Мария!
ДоРеМи
 
Мнения: 40
Регистриран на: 14 Юни 2012, 16:35

Re: Лекарската грешка

Мнениеот Finger » 15 Юни 2012, 09:56

ДоРеМи написа:Не мога да си обясня защо в българското здравеопазване работят толкова много некадърници :x Само с глоби ли ще се разминат? Толкова ли струва един детски живот? Толкова ли струва безкрайната мъка на родители, загубили детето си едва на 11-годишна възраст? Защо едно дете заплаща с живота си небрежността на лекари? ЗАЩО??? За такива груби грешки наказанието е едно - дисциплинарно уволнение и отнемане на правото да практикуват! Че какви лекари са това? Искрено се надявам санкциите да не са единствено парични, макар че съм убедена, че това няма да е утеха за родителите на малкото момиченце :?
Искрени съболезнования на семейството на Мария!

Напълно съм съгласна с теб, тъй като ако не им се отнемат правата като лекари те ще продължават да правят грешки и ще продължаваме да губим човешки животи.
Съболезнования на родителите и близките на всички загубили свои близки поради лекарска небрежност!
Finger
 
Мнения: 138
Регистриран на: 07 Дек 2011, 11:48

Re: Лекарската грешка

Мнениеот palechka » 27 Юни 2012, 12:03

Вие досега да сте чули за осъден лекар, защото аз не съм?! Снощи гледах по новините как човек е починал пред спешния кабинет, след като е чакал 2 часа :shock: Е, питам ви аз - Спешна ли е спешната помощ в България? Как ще чакаш 2 часа, докато открият дежурния лекар? И отново няма лекарска грешка, и отново няма виновни... Нямало значение дали щял да издъхне пред кабинета или след половин час вътре :x Абе, хора, вие нормални ли сте? Добре, че Хипократ не може да ви чуе глупостите, които ръсите. Имал много заболявания човека, че кой няма? Плаща ли си здравните осигуровки - плаща ги, а вие сте длъжни да му осигурите адекватна медицинска помощ, ама нейсе!
Аз затова, ако недай си Боже нещо ми се наложи, предпочитам да си платя и да отида в частен кабинет, отколкото да гледам навъсените физиономии на лекарите в "спешното" и да се притеснявам, че съм им нарушила спокойствието!
palechka
 
Мнения: 67
Регистриран на: 09 Мар 2012, 09:31

Re: Лекарската грешка

Мнениеот Finger » 27 Юни 2012, 13:24

palechka написа:Вие досега да сте чули за осъден лекар, защото аз не съм?! Снощи гледах по новините как човек е починал пред спешния кабинет, след като е чакал 2 часа :shock: Е, питам ви аз - Спешна ли е спешната помощ в България? Как ще чакаш 2 часа, докато открият дежурния лекар? И отново няма лекарска грешка, и отново няма виновни... Нямало значение дали щял да издъхне пред кабинета или след половин час вътре :x Абе, хора, вие нормални ли сте? Добре, че Хипократ не може да ви чуе глупостите, които ръсите. Имал много заболявания човека, че кой няма? Плаща ли си здравните осигуровки - плаща ги, а вие сте длъжни да му осигурите адекватна медицинска помощ, ама нейсе!
Аз затова, ако недай си Боже нещо ми се наложи, предпочитам да си платя и да отида в частен кабинет, отколкото да гледам навъсените физиономии на лекарите в "спешното" и да се притеснявам, че съм им нарушила спокойствието!

От години избягвам "услугите" на лекарите, само в краен случай отивам на лекар. Така ни направиха всички, че да се лекуваме сами,сами да си поставяме диагнози и да си изписваме илачи. С намалянето на заплатите хората предпочитат да си дават парите за храна и сметки пред това да заделят за лекарства и здраве.
Finger
 
Мнения: 138
Регистриран на: 07 Дек 2011, 11:48

Re: Лекарската грешка

Мнениеот Georgica » 26 Ное 2012, 16:50

Днес още няколко случая за лекарска небрежност : единия е за небрежност от страна на фармацевтка изпълнила рецепта за три месечно бебе, като изписала на опаковката на сироп " Вентолин" и антибиотик "Седакс" тройно по голяма доза. Само навременната намеса на лекари от спешното отделение в болницата в Кюстендил са успели да спасят бебето. А след случая с бебето с изгаряния, което почина преди месец, една майка също се е оплакала от подобен инцидент. За раждането си заплатила 750 лева, а бебето й било изписано с 2% изгаряния по крачето.
Georgica
 
Мнения: 49
Регистриран на: 11 Юли 2012, 09:44

Re: Лекарската грешка

Мнениеот Aneta67 » 07 Дек 2012, 18:57

Пореден случей на лекарско безхаберие и непокис Нищо че човека е онкоболен и той като всеки гражданин има права За съжеление този човек го няма :x
Aneta67
 
Мнения: 72
Регистриран на: 24 Ное 2012, 14:47

Предишна

Назад към Здравна политика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта