Млякото-вредно след 3-годишна възраст?

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Re: Млякото-вредно след 3-годишна възраст?

Мнениеот Yunona » 16 Май 2017, 16:20

Stark написа:Аз ям мляко и млечни продукти, но рядко. Yunona< от кои други източници могат да се усвояват калция?


О, много са - тахан, печен сусам, ядки (особено бадеми и лешници), зеленолистни (спанак, коприва), различните видове зеле, портокали, някои зърнени храни (кафяв ориз, чия, амарант), някои бобови (особено соя, но също червен боб и нахут), някои плодове и зеленчуци (портокал, кайсии, сладки картофи, бамя, целина)...
Има много инфо в Интернет, лесно се намира.
Трябва да се има предвид обаче, че калций се усвоява най-пълно в компанията на магнезий и вит. С, затова трябва да се грижим те да присъстват в храната ни.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Млякото-вредно след 3-годишна възраст?

Мнениеот Monika_Spasova » 16 Май 2017, 18:51

Явно не е задължително да ядем мляко, могат да се ядат и много други неща, стига човек да иска да се храни разнообразно и пълноценно.
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32

Re: Млякото-вредно след 3-годишна възраст?

Мнениеот Pipilota » 08 Май 2018, 12:41

Чак пък да е вредно, колко да е вредно. Важното е да не се прекалява с него и ако се нуждаем от нещо млечно, по-добре да е под формата на зряло сирене, отколкото на прясно мляко.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Млякото-вредно след 3-годишна възраст?

Мнениеот Dipsy » 08 Май 2018, 14:07

Аз съм чувала, че млякото е вредно по принцип. Баба ми навремето влезе в болница и причината беше, че пие много мляко. Цветът на лицето й беше бледо жълт. В една книга преди време един диетолог казваше, е само човекът бозаел цял живот.
Аватар
Dipsy
 
Мнения: 200
Регистриран на: 16 Мар 2018, 16:35

Re: Млякото-вредно след 3-годишна възраст?

Мнениеот Lollipop » 08 Май 2018, 16:34

Dipsy написа:Аз съм чувала, че млякото е вредно по принцип. Баба ми навремето влезе в болница и причината беше, че пие много мляко. Цветът на лицето й беше бледо жълт. В една книга преди време един диетолог казваше, е само човекът бозаел цял живот.

Стига бе, колко много мляко е пиела?!
А и включваме ли в това число зрелите сирена, за бозаенето цял живот?
Аз консумирам прясно мляко 1 път в седмицата, когато пия кафе, кисело мляко дори по-рядко, обичам само на таратор.
Интересно ми е обаче, коее прекаляването с млякото!?
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Млякото-вредно след 3-годишна възраст?

Мнениеот Lisica » 14 Май 2018, 13:03

Винаги е имало спорове, дали е полезно или вредно млякото. Истината е, че то съдържа много важни минерали, които е добре да си ги добавяме. С времето хората еволюират и нуждите им се променят, не може да се сравняваме с пещерните хора. Да не говорим, че се вярва, че те са били супер здрави, пък средната продължителност на живота е била 20 години (то на траките е било толкова, смятайте при пещерняците, може и по-малко да е).
Аватар
Lisica
 
Мнения: 1044
Регистриран на: 25 Мар 2015, 09:55

Re: Млякото-вредно след 3-годишна възраст?

Мнениеот Dipsy » 14 Май 2018, 15:48

Lollipop написа:
Dipsy написа:Аз съм чувала, че млякото е вредно по принцип. Баба ми навремето влезе в болница и причината беше, че пие много мляко. Цветът на лицето й беше бледо жълт. В една книга преди време един диетолог казваше, е само човекът бозаел цял живот.

Стига бе, колко много мляко е пиела?!
А и включваме ли в това число зрелите сирена, за бозаенето цял живот?
Аз консумирам прясно мляко 1 път в седмицата, когато пия кафе, кисело мляко дори по-рядко, обичам само на таратор.
Интересно ми е обаче, коее прекаляването с млякото!?

Конкретно за прясното мляко знам. Но и аз самата припих прясно мляко и то точно във възрастни времена. Като бебе е било голям зор храненето и сега на пораснали години взе да ми се услажда :lol:
Аватар
Dipsy
 
Мнения: 200
Регистриран на: 16 Мар 2018, 16:35

Re: Млякото-вредно след 3-годишна възраст?

Мнениеот Stark » 14 Май 2018, 16:21

Прясно мляко си слагам само лятото във фрапето, не защото смятам, че не е полезно, но не усещам да ми е необходимо. Не бих робувала на някакви такива предрасъцъьи.
Аватар
Stark
 
Мнения: 260
Регистриран на: 14 Мар 2017, 12:00

Re: Млякото-вредно след 3-годишна възраст?

Мнениеот Ася_Н » 09 Яну 2019, 15:54

Вредно не е, но заради казеина се усвоява доста по-трудно с възрастта. Оставя усещане на тежест в стомаха.
Ася_Н
 
Мнения: 23
Регистриран на: 08 Яну 2019, 14:33

Re: Млякото-вредно след 3-годишна възраст?

Мнениеот Мари_я » 27 Юни 2019, 09:53

На мен не ми понася например прясното мляко. Създава ми ужасна тежест и съм го изключила изцяло от менюто си.
Именно заради казеина е. Но примерно, козе мляко може, то е съвсе различно и е най-близко до майчината кърма.
Мари_я
 
Мнения: 41
Регистриран на: 27 Юни 2019, 09:27

Предишна

Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта