Млякото-вредно след 3-годишна възраст?

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Млякото-вредно след 3-годишна възраст?

Мнениеот georgia » 18 Апр 2011, 14:56

Скоро по телевизора чух да говорят, че млякото, прясно и кисело, било вредно след 3-тата година от живота ни. Помислих си какви са тези глупости, това не може да е вярно след като от малка мама и баба ми повтарят, че млякото и млечните продукти са много полезни за организма ни - за заздравяване на костите, за профилактика на остеопороза. Крайно объркана и озадачена от чутото по телевизора, реших да потърся и други мнения. Оказа се, че само в Интернет има достатъчно много материал, който опровергава тезата за полезното мляко.
Ето и обясненията:
1. До 3-годишна възраст организма ни произвежда ензима лактаза, който разгражда млечната захар - лактоза. След тази възраст организма ни спира да го произвежда и неразградената лактоза, както и киселинната среда създадена от млякото в червата ни стимулират развитието на бактерии, отделят се много токсини, които се разпространяват във всички системи и се стимулира развитието на ракови клетки.
2. Млякото, независимо човешкото или кравето, е предназначено да увеличи размерът на бебето многократно за много малко време.
3. Млякото е най-вече вредно заради начина на отглеждане на животните и обработването му след издояване. В това число даването на антибиотици, за да не се разболяват животните, инжектирането на хормони, за да дават повече мляко, пастьоризирането, хомогенизирането и облъчването му, с цел добавяне на витамин D и A.
4. Митът за остеопорозата - доказано е, че високото белтъчно съдържание в млякото изсмуква калция от костите.
5. Млякото като основна причина за затлъстяванията и т.н, и т.н.
Аватар
georgia
 
Мнения: 41
Регистриран на: 09 Апр 2011, 21:44

Re: Млякото-вредно след 3-годишна възраст?

Мнениеот southern_sun » 18 Апр 2011, 15:30

Тогава как нашите предци са се изхранвали със мляко? А калцият от къде да си го набавяме?
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Млякото-вредно след 3-годишна възраст?

Мнениеот georgia » 20 Апр 2011, 20:04

Мисля че тук е моментът да уточня, че е много важно как е отглеждано животното, от което се дои млякото - среда, храна. Ако ти си хранил и пасал кравата или агнето, ако ти си я доил и си приготвил сам млякото и сиренето, няма от какво да се притесняваш. А и по-горе съм написала, че най-големият проблем идва от даването на хормони и антибиотици на животните и облъчването на млякото, с цел добавяне на витамини. Пак стигаме до истината, че всичко в малки дози е полезно :)
А относно набавянето на калций: плодовете, зелените зеленчуци, зърнените храни, рибата, бадемите, сусама и фасулът съдържат големи количества от така нужното ни хранително вещество.:)
Аватар
georgia
 
Мнения: 41
Регистриран на: 09 Апр 2011, 21:44

Re: Млякото-вредно след 3-годишна възраст?

Мнениеот southern_sun » 20 Апр 2011, 21:33

georgia написа:Мисля че тук е моментът да уточня, че е много важно как е отглеждано животното, от което се дои млякото - среда, храна. Ако ти си хранил и пасал кравата или агнето, ако ти си я доил и си приготвил сам млякото и сиренето, няма от какво да се притесняваш. А и по-горе съм написала, че най-големият проблем идва от даването на хормони и антибиотици на животните и облъчването на млякото, с цел добавяне на витамини. Пак стигаме до истината, че всичко в малки дози е полезно :)
А относно набавянето на калций: плодовете, зелените зеленчуци, зърнените храни, рибата, бадемите, сусама и фасулът съдържат големи количества от така нужното ни хранително вещество.:)

От всякъде ни атакуват пропаганди за биологично чисти храни. Земята ни е изключително замърсена, но кой е виновен за това? От кой да търсим отговорност за ГМО в храните, за токсините във водата, скоро дори чух и за вредни енергоспестяващи крушки. Ето го парадокса- за да може да се изхрани това човечество се поизвеждат ГМО продукти, които се оказват вредни, за да не замърсяване околната среда се налага да пестим от тока, но се оказва,че крушките са вредни.
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Млякото-вредно след 3-годишна възраст?

Мнениеот radina » 22 Апр 2011, 21:26

Съжалявам ма не мог ада ви разбера логиката, ми не яжте мляко,бабите дето ни гледаха кравите вече ги няма .Някой гледал ли е крава на село ? Отиде си това време така че свиквайте с това което има на пазара а пропагандите за всичко био и чисто си ги четет и си мечтайте.Съжалявам ако тона ми е бил груб но това е истината.
Глупости правят умните хора. За останалите е ежедневие
Аватар
radina
 
Мнения: 55
Регистриран на: 18 Апр 2011, 18:04

Re: Млякото-вредно след 3-годишна възраст?

Мнениеот eli » 29 Апр 2011, 11:38

Еее, в нашето село още има такива дето отглеждат крави и други млекодайни животинки :)
Аватар
eli
 
Мнения: 362
Регистриран на: 29 Мар 2011, 22:55

Re: Млякото-вредно след 3-годишна възраст?

Мнениеот qproin » 22 Окт 2011, 13:25

Аз не мисля, че млякото е вредно. Ние цял живот пием мляко, а по отношение на това което се продава в магазина- мисля, че човекът е адаптивно животно и лесно изгражда имунитет към всичко, дори към храните.Ако става въпрос всичко е вредно, ама гладни ли да ги държим тези деца?!
qproin
 
Мнения: 669
Регистриран на: 18 Юли 2011, 22:21

Re: Млякото-вредно след 3-годишна възраст?

Мнениеот Margo » 24 Окт 2011, 11:47

qproin написа:Аз не мисля, че млякото е вредно. Ние цял живот пием мляко, а по отношение на това което се продава в магазина- мисля, че човекът е адаптивно животно и лесно изгражда имунитет към всичко, дори към храните.Ако става въпрос всичко е вредно, ама гладни ли да ги държим тези деца?!

На дали изхранваш детето си само с мляко, но ако млякото е вредно защо измислиха пробиотика? Че какво да му е вредно на млякото?
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Re: Млякото-вредно след 3-годишна възраст?

Мнениеот qproin » 14 Ное 2011, 15:18

Margo написа:
qproin написа:Аз не мисля, че млякото е вредно. Ние цял живот пием мляко, а по отношение на това което се продава в магазина- мисля, че човекът е адаптивно животно и лесно изгражда имунитет към всичко, дори към храните.Ако става въпрос всичко е вредно, ама гладни ли да ги държим тези деца?!

На дали изхранваш детето си само с мляко, но ако млякото е вредно защо измислиха пробиотика? Че какво да му е вредно на млякото?

Ми аз не изхранвам детето си само с мляко, но от 5 хранения на ден всичките са с нещо млечно.
qproin
 
Мнения: 669
Регистриран на: 18 Юли 2011, 22:21

Re: Млякото-вредно след 3-годишна възраст?

Мнениеот southern_sun » 08 Мар 2012, 14:41

Противно на заглавието на тази тема днес открих интересна статия Млечните продукти повишават коефициента ни на интелигентност ето прочететеи след това предлагам пак да дискутираме. Все пак темата е интересна .
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Следваща

Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта