Сусамовият тахан - балсам за стомаха

Супер храни, здравословно пазаруване, качествени и полезни продукти, начин на хранене

Сусамовият тахан - балсам за стомаха

Мнениеот ninars » 18 Мар 2013, 13:51

tahan.jpg
tahan.jpg (14.47 KiB) Прегледано 47855 пъти
Напоследък консумирам сусамов тахан, понеже четох, че действа много добре при проблеми със стомаха. Таханът помагал в борбата с гастрит,язва, колит и действал много добре при остлабнала имунна система. Освен това е вкусен и се съчетава добре в различни сладкиши.Първоначално си взех бял тахан, но разбрах, че черният е по-полезен. Нали всичко черно е здравословно? Според специалистите таханът не отстъпва на сиренето, месото и соята по отношение на съдържанието на белтъци. Смята се, че 100 гр. сусам снабдява организма ни с 60 гр. мазнини, 30 гр. белтъчини, 20 гр. въглехидрати, 4 гр. влакнини и 2,5 оксалати.
Въпреки многото изчетена литература за сусамовия тахан обаче, все още не мога да преценя дали този, който използвам е добър и като цяло какви са критериите, по които това се разпознава. Важно е да избираме правилно, за да се храним здравословно. Затова ще се радвам някои да ми разясни кой тахан е добър и кой не…Добре дошли са и рецепти с тахан, които може да ползваме в ежедневието си – а защо не и да ги превърнем в хубава здравословна традиция! :roll: Аз го консумирам с мед. А вие?
ninars
 
Мнения: 345
Регистриран на: 10 Дек 2012, 19:51

Re: Сусамовият тахан - балсам за стомаха

Мнениеот BRI » 18 Мар 2013, 15:49

Потърси студено пресован черен тахан. Той е с всички запазени витамини и минерали, което е важното в случая. Наистина е добре да включваме тахана в здравословното си меню...
BRI
 
Мнения: 239
Регистриран на: 13 Фев 2013, 10:04

Re: Сусамовият тахан - балсам за стомаха

Мнениеот IVRO » 22 Мар 2013, 15:26

Но е добре да знаете, че е много калоричен...После да няма изненадани :lol:
IVRO
 
Мнения: 199
Регистриран на: 12 Дек 2012, 10:42

Re: Сусамовият тахан - балсам за стомаха

Мнениеот denkaruseva » 25 Мар 2013, 13:11

Но е добре да знаете, че е много калоричен...После да няма изненадани

Калоричен е, но пък защита и е много полезен. Хапва се по - малко на закуска и проблемите в стомаха се изпаряват :P
denkaruseva
 
Мнения: 180
Регистриран на: 17 Дек 2012, 14:23

Re: Сусамовият тахан - балсам за стомаха

Мнениеот geriva » 25 Мар 2013, 14:45

Аз съм хапвала смесен с мед 1:1.
За калориите- не мисля, че е голям проблем, тъй като е необходимо да се приема максимум 1 суп.лъжица.

Много интересна тема.
Ще се раздам , ако други се включат и споделят рецепти, или разкажат за това как им е подействал сусамовият тахан.
Аз съм както винаги непостоянна...та не мога да изкажа кой знае какви впечатления освен: вкусно, многоооо вкусно :D
geriva
 
Мнения: 336
Регистриран на: 18 Фев 2013, 11:45

Re: Сусамовият тахан - балсам за стомаха

Мнениеот sunnyr » 25 Мар 2013, 15:03

Има един много специален и вкусен сос за салати, риба и месо със сусамов тахан. Една част тахан, три части вода, сол, лимон и чесън се разбъркват с миксер. :P Получава се много ефектно. Аз го консумирам със салати...
sunnyr
 
Мнения: 155
Регистриран на: 16 Яну 2013, 13:26

Re: Сусамовият тахан - балсам за стомаха

Мнениеот denkaruseva » 26 Мар 2013, 15:18

Друг вариант да включим тахана в менюто си е да хапваме Хумус - съчетанието от сусамов тахан, нахут и чесън, което е повече от полезно източно лакомство. Съчетанието е толкова богато на добри протеини, че бързо задоволява глада, дава приток на енергия и балансира кръвната захар. След като сте си приготвили хумус, можете да си направите страхотни сандвичи с марулени листа. Зеленолистните страхотно се съчетават с вкуса на хумуса.
denkaruseva
 
Мнения: 180
Регистриран на: 17 Дек 2012, 14:23

Re: Сусамовият тахан - балсам за стомаха

Мнениеот utro77 » 07 Мар 2014, 14:41

А от къде се купува сусамовият тахан? От споциализиран био-магазин ли? Отдавна се каня да потърся. темата ми идва точно навреме, тъй като съпругът ми от година има проблеми със стомаха. Мина всякакви изследвания, всички казват, че е здрав, но той всеки ден се оплаква. Надявам се таханът да помогне. Значи сутрин една супена лъжица със закуската, така ли? На филийка ли се маже или?
Suffer well!
Аватар
utro77
 
Мнения: 53
Регистриран на: 23 Май 2012, 15:56

Re: Сусамовият тахан - балсам за стомаха

Мнениеот Slavena » 08 Окт 2015, 09:45

Някой пробвал ли е да дава сусамов танах на децата си за имунната система ?
Slavena
 
Мнения: 957
Регистриран на: 10 Дек 2014, 16:45

Re: Сусамовият тахан - балсам за стомаха

Мнениеот Yunona » 08 Окт 2015, 11:59

Slavena написа:Някой пробвал ли е да дава сусамов танах на децата си за имунната система ?


Аз съм давала и смятам, че помага.
Смесвам равни части сусамов тахан и мед, добавям лимонов сок на вкус и смлени орехи. Става много вкусна смес, която децата ядат с удоволствие. По една лъжичка сутрин и вечер е достатъчно. Ако им се яде повече - няма лошо, нека хапват, полезно е :)
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Следваща

Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта