Безплодието – сериозна здравна грижа

Re: Безплодието – сериозна здравна грижа

Мнениеот FramarLekari » 12 Дек 2011, 16:52

Безплодието е еднакво сериозен проблем и при мъжа и при жената. При наличие на проблем със зачеването е добре да се отхвърлят възможните причини за това и при мъжа и при жената. Минимума от изследвания, които трябва да се направи е анализ на спермата при мъжа или така наречената спермограма и определяне на овулацията, както и изследване проходимостта на маточните тръби у жената.
Спермограмата се прави с цел да се провери дали мъжът произвежда достатъчно здрави, нормални сперматозоиди, които са в състояние да оплодят яйцеклетката - мъжът има ли в отделената проба сперматозоиди и дали са в достатъчна концентрация и количество; живи ли са сперматозоидите и движат ли се нормално; нормална ли е структурата на сперматозодите и има ли промени в семенната течност. Пробите се вземат след 3-5 дни сексуално въздържание в стерилен пластмасов или стъклен съд. При съмнение за патологични промени на спермата е необходимо изследване на поне 3 проби.
При липса на овулация през месечния цикъл не може да се осъществи зачеването, а това от своя страна води до стерилитет. Лечението се провежда от специалист по женския стерилитет, съвместно с ендокринолози, акушер-гинеколози и други специалисти.
Проблемът за безплодието може да бъде и в следствие на запушване на фалопиевите тръби. За това трябва да се направи хистеросаплипгография ("цветна снимка") или хидротубация под ултразвуков контрол. Срастванията и запушванията, както и прекарани в миналото полово предавани болести, водят до стерилитет.

Какво тестове се правят за безплодие при жените:

Изследвания за проходимост на тръбите и анатомия на матка)

Хистеросалпингография (снимка на яйчниковите тръби)

Със HSG, лекарят може да провери за запушвания или образувания в матката или тръбите. Това може да му помогне да открие причината за стерилитета или чести спонтанни аборти. HSG се прави в специално рентгеново отделение в болница, клиника или медицински център. Най-добре е тя да се направи през първата половина( 1 до 14) на менструалния цикъл.

Хистероскопия

Хистероскопията представява изследване, при което през шийката на матката с малко разширение (което при раждали жени не се налага) се вкарва оптическа система, с чиято помощ се оглеждат каналът, кухината, лигавицата на матката, отворите на маточните тръби. Със съответен инструмент може да се вземе парченце тъкан за изследване (т.н. биопсия), да се отстрани чуждо тяло от кухината на матката (напр. спиралаq която не може да бъде извадена по стандартния начин). Изследването се извършва с местна или краткотрайна пълна венозна упойка - по преценка на гинеколога и съобразно желанието на жената. В зависимост от упойката престоят на пациентката в медицинския център е от половин до два часа.

Сонохистограма

Това изследване на фоликулостимулиращия хормон (фоликуло-стимулиращия хормон) постепенно, когато се произведе достатъчно естроген, един фоликул с узряваща в него яйцеклетка, се придвижва към повърхността на яйчника. В момента на овулацията фоликулът освобождава яйцеклетката и тя се отделя от яйчника), което се извършва на третия ден от цикъла или – за предпочитане - тест с Кломифен цитрат.

За проблеми с овулацията (отделянето на яйцеклетка от яйчника) се считат отговорни за около 25% от случаите на безплодие и може да ви бъдат предложени на базата на медицинската ви история и проведените прегледи. Ако менструацията ви се появява всеки месец и гърдите ви стават болезнени, задържате течности, ставате раздразнителна и имате предменструални болки, тогава обикновено циклите ви протичат с отделяне на яйцеклетка, но това не е задължително. Затова са необходими някои тестове:

- Тестване на урината за наличие на лутеинизиращ хормон (отговорен за овулацията)
- Кръвен тест за наличие на лутеинизиращ хормон (показва момента на отделяне на яйцеклетка)
- Графика на базалната температура (типичната крива на измененията на базалната температура показва дали е имало овулация)
- Ултразвуково мониториране
- Тестване отделянето на прогестерон по средата на лутеалната фаза (прогестеронът е хормон, който подпомага подготовката на матката за бременност. Произвежда се от яйчниците и подготвя ендометриума за имплантиране на зародиша).
- Ендометриална биопсия

Съществуват още много тестове, които са предназначени да оценяват вероятните причини за безплодие при жените.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Безплодието – сериозна здравна грижа

Мнениеот Даниела Стоянова » 12 Дек 2011, 16:57

Хистероскопия

Хистероскопията представява изследване, при което през шийката на матката с малко разширение (което при раждали жени не се налага) се вкарва оптическа система, с чиято помощ се оглеждат каналът, кухината, лигавицата на матката, отворите на маточните тръби. Със съответен инструмент може да се вземе парченце тъкан за изследване (т.н. биопсия), да се отстрани чуждо тяло от кухината на матката (напр. спиралаq която не може да бъде извадена по стандартния начин). Изследването се извършва с местна или краткотрайна пълна венозна упойка - по преценка на гинеколога и съобразно желанието на жената. В зависимост от упойката престоят на пациентката в медицинския център е от половин до два часа.

Подлагала съм се на това изследване, манипулацията ми я извършва д-р Стефанов от Плевен. Изследването се прави под пълна упойка и струва около 100 лева.
Даниела Стоянова
 
Мнения: 123
Регистриран на: 05 Авг 2011, 13:42

Re: Безплодието – сериозна здравна грижа

Мнениеот Silvi » 27 Апр 2012, 12:10

Американски учени са установили, че при инвитро оплождане се раждат все повече момченца.На всяко 100-но новородено момиче се падат по 105 новородени момчета, заченати по естествен път, това съотношение обаче се променя ако жената е заченала с помоща на ICSI, ако през 2005 година броят на бебетата родени чрез ICSI е бил 15 000, със всяка изминала година броят им намаля с 50%.
Silvi
 
Мнения: 234
Регистриран на: 04 Яну 2012, 16:02

Re: Безплодието – сериозна здравна грижа

Мнениеот mimeto » 27 Апр 2012, 14:00

Напоследък като че ли този проблем стои пред все повече двойки, което наистина е тъжно. Лошото е, че малка част от тях имат възможността да си позволят ин-витро, тъй като средствата които трябва да отделят никак не са малко. Имам приятели, които 8 години правиха неуспешни опити за бебче и накрая изтеглиха кредит... Имаха доста проблеми по време на ин-витрото и след това през цялата бременност, но малката им принцеса ги радва вече близо три години :)
Не е лошо държавата да обърне малко повече внимание на този наболял проблем и да се отделят повече средства от държавния бюджет, за да може все повече двойки да гушкат своите бебчета в ръцете си.
mimeto
 
Мнения: 57
Регистриран на: 26 Апр 2012, 15:25

Re: Безплодието – сериозна здравна грижа

Мнениеот aninka » 14 Май 2012, 11:18

Не знам дали тук е мястото да споделя една индийска рецепта за по-лесно зачеване :roll: Стривате една медицинска дъвка и я смесвате с един жълтък /яйцата трябва да са домашни/. Започвате да пиете всяка сутрин на гладно, но не и по време на месечния цикъл. Мисля да я изпробвам и се надявам наистина да действа :roll:
aninka
 
Мнения: 100
Регистриран на: 08 Мар 2012, 10:15

Re: Безплодието – сериозна здравна грижа

Мнениеот Камелия » 14 Май 2012, 14:55

aninka написа:Не знам дали тук е мястото да споделя една индийска рецепта за по-лесно зачеване :roll: Стривате една медицинска дъвка и я смесвате с един жълтък /яйцата трябва да са домашни/. Започвате да пиете всяка сутрин на гладно, но не и по време на месечния цикъл. Мисля да я изпробвам и се надявам наистина да действа :roll:

Много странна рецепта, но помогнала ли е на някого? Струва ми се нереално!
Камелия
 
Мнения: 183
Регистриран на: 27 Мар 2012, 14:56

Re: Безплодието – сериозна здравна грижа

Мнениеот Finger » 18 Май 2012, 11:23

Все по-често ми се случва край мен хората да имат някакви проблеми със зачеването. Не знам на какво се дължи това, но е наистина сериозна здравна грижа и смятам, че лекарите в България трябва да намерят по-скоро причината за безплодието тъй като само с отпускане на средства за инвитро няма да се оправи проблема.
Finger
 
Мнения: 138
Регистриран на: 07 Дек 2011, 11:48

Re: Безплодието – сериозна здравна грижа

Мнениеот palechka » 18 Май 2012, 12:27

aninka написа:Не знам дали тук е мястото да споделя една индийска рецепта за по-лесно зачеване :roll: Стривате една медицинска дъвка и я смесвате с един жълтък /яйцата трябва да са домашни/. Започвате да пиете всяка сутрин на гладно, но не и по време на месечния цикъл. Мисля да я изпробвам и се надявам наистина да действа :roll:

Това пък за пръв път го чувам и ми звучи доста глупаво :idea: И как по-точно ще помогнат суровите яйца? Най-много да си докарат някоя салмонела :idea: Ако тези рецепти действаха, нямаше да има толкова чакащи пред лекарските кабинети :idea: За медицинската дъвка, не знам, но всяка сутрин сурово яйце на гладно, при това цял месец... И докога така?
palechka
 
Мнения: 67
Регистриран на: 09 Мар 2012, 09:31

Re: Безплодието – сериозна здравна грижа

Мнениеот SunFlower » 29 Май 2012, 16:13

Finger написа:Все по-често ми се случва край мен хората да имат някакви проблеми със зачеването. Не знам на какво се дължи това, но е наистина сериозна здравна грижа и смятам, че лекарите в България трябва да намерят по-скоро причината за безплодието тъй като само с отпускане на средства за инвитро няма да се оправи проблема.

Причините за женското безплодие може да са няколко,като спокойно можем да ги разделим на психичен или физиологичен проблем. Причините от психичен характер са сложни и изискват сериозно анализиране и желание от страна на жената или на двойката да се открие и изчисти проблема. Този проблем може да се дължи на стари травми, преживяно насилие, грешни стереотипи в отношенията между мъжа и жената или просто двойката не е готова да станат родители.
Що се отнася до физическите причини за безплодието те могат да бъдат:

- Тръбно-перитониално безплодие (при 50-60% от случаите)- причина за това понякога са възпаления, недоизлекувани или дори преминали незабелязано. Кистите или болестите предавани по полов път са една от причините за този вид безплодие.
- Ендометриоза (около 40-60%)-е заболяване на вътрешния слой на матката. Ендометриозните клетки се увеличават, уплътняват вътрешната повърхност, образуват възли и обхващат и маточните тръби.
- Ендокринни нарушения (30-40%)- нарушение във функционирането на някои жлези е причина за нарушаване на хормоналния дисбаланс, а от там идва и причината за безплодието.
- Маточна патология (15-20%)- това се дължи на нарушена структура на матката и от там невъзможността да се закрепи яйцеклетка на стените й.
- А при 60-70% случаите се съчетават няколко от гореизброените причини.

Има и случаи в които здравето на мъжа и жената в двойката е абсолютно изрядно, но бебе не се получава.Понякога организма на мъжа определя сперматозоидите си като чужди клетки и изработва срещу тях антитела, което може да бъде причина за безплодие в някои случаи.
Това са някои от причините за безплодие при жената!
Аватар
SunFlower
 
Мнения: 83
Регистриран на: 24 Фев 2012, 14:36

Re: Безплодието – сериозна здравна грижа

Мнениеот Даниела Стоянова » 18 Сеп 2012, 10:05

mimeto написа:Напоследък като че ли този проблем стои пред все повече двойки, което наистина е тъжно. Лошото е, че малка част от тях имат възможността да си позволят ин-витро, тъй като средствата които трябва да отделят никак не са малко. Имам приятели, които 8 години правиха неуспешни опити за бебче и накрая изтеглиха кредит... Имаха доста проблеми по време на ин-витрото и след това през цялата бременност, но малката им принцеса ги радва вече близо три години :)
Не е лошо държавата да обърне малко повече внимание на този наболял проблем и да се отделят повече средства от държавния бюджет, за да може все повече двойки да гушкат своите бебчета в ръцете си.

Е нали здравната каса поема три ин витро манипулации и лекарствата покрай манипулациите. Всичко останало си плащаш сам, макар никак да не е малко. Искам да питам, колко струва цветната снимка за проходимостта на тръбите и поема ли се от НЗОК?
Даниела Стоянова
 
Мнения: 123
Регистриран на: 05 Авг 2011, 13:42

ПредишнаСледваща

Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани с акушерство и гинекология

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта