Биоградинка в кухнята – вкусно и полезно

Полезни съвети и практични идеи за дома и градината

Биоградинка в кухнята – вкусно и полезно

Мнениеот BRI » 22 Апр 2013, 15:06

kitchen-bio-garden.jpg
kitchen-bio-garden.jpg (93.4 KiB) Прегледано 1708 пъти
Сещате ли се за нещо по - подходящо за аранжиране на кухненската тераса, маса, бюфет и всяко свободно място във вашата кухня от малка, кипра биоградинка? Декорираните дървени сандъчета или саксийки с различни полезни подправки могат да вдъхнат уют на всяка кухня. Освен това, те са безкрайно ценни приятели на всяка домакиня. Представете си, че дори могат да ни бъдат полезни в борбата с комарите, например босилекът и здравецът отблъскват тези досадни насекоми. Ако пък ви боли глава, помиришете здравеца, вдишайте бавно и дълбоко и това ще облекчи главоболието ви. Но да не се отклоняваме от основната роля на подправките в кухнята – вкусната и полезна роля на доизкусурителят на манджата, защото никое ястие не е завършено без подправки. Ако искате да ги използвате дълго и дори да си изсушите част от тях за зимата, по – добре ги посейте на широко. Така няма взаимно да се засенчват, ще ви радват с повече листенца и по - здрави стъбла. Предлагам ви да надникнете в една такава биоградинка, вдъхнала свежест на кухненската маса. ;)
nature-table-1.jpg
nature-table-1.jpg (21.66 KiB) Прегледано 1708 пъти
Всеки си има любима подправка, а аз обожавам босилек, особено с домат и сиренце. Добрата новина е, че където и да го засадиш, той не е капризен. Има нужда просто от нормално поливане, за да се чувства добре и да си расте. Миналата година, бях посяла босилек в сандъче през зимата и го гледах на прозореца в кухнята. Имахме си пресен босилек, да облагородява така безвкусните домати през зимата. И за десерт ще ви издам една тайна…Как да си приготвите босилеково песто? Необходими са ви половин чаена чаша зехтин, 1 чаена чаша листа босилек, три скилидки чесън, 1/2 чаена чаша кедрови ядки или бадеми. Зехтина, чесъна и босилека се пасират докато се раздробят, без да става на пюре. Добавят се смлените ядки и сместа се пасира до желаната консистенция. Пестото е страхотна добавка към сос за пици, спагети, гарнитура и навсякъде, където пожелаете. Аз си слагам и на сандвичи със сиренце. Добър апетит! Допада ли ви идеята за биоградинка? Бихте ли си засадили билки и подправки в кухнята? Какви ще изберете ?
BRI
 
Мнения: 239
Регистриран на: 13 Фев 2013, 10:04

Re: Биоградинка в кухнята – вкусно и полезно

Мнениеот Dior » 22 Апр 2013, 16:16

Ехе, това с масата е страхотно, но като се знам що за градинар съм :roll: Ще следя темата с интерес. Току виж и аз съм се наканила да си направя такава полезна красота в кухнята :P
Dior
 
Мнения: 161
Регистриран на: 05 Фев 2013, 13:15

Re: Биоградинка в кухнята – вкусно и полезно

Мнениеот ninars » 24 Апр 2013, 12:02

И аз си отглеждам билки и подправки в саксия. Либимата ми е риган. Той засилва перисталтиката и възбужда апетита. По-силен антиоксидант е от ябълките например.
ninars
 
Мнения: 345
Регистриран на: 10 Дек 2012, 19:51

Re: Биоградинка в кухнята – вкусно и полезно

Мнениеот denkaruseva » 24 Апр 2013, 13:14

Ще ви издам един много лесен начин да разберете кое растение във вашата биоградинката от колко слънце има нужда: ако го отглеждате за плодовете - трябва му повечко слънце, ако ще ядем от листата или корените - то има нужда от по-малко слънчева светлина. :P Лесно и полезно. :P
denkaruseva
 
Мнения: 180
Регистриран на: 17 Дек 2012, 14:23

Re: Биоградинка в кухнята – вкусно и полезно

Мнениеот Evgenia » 25 Апр 2013, 12:22

Страхотна идея! Но аз винаги съм смятала, че билките са капризни за отглеждане растения. Споделете опит. Ще следя темата с интерес :P
Evgenia
 
Мнения: 145
Регистриран на: 05 Мар 2013, 14:02

Re: Биоградинка в кухнята – вкусно и полезно

Мнениеот rossitta » 30 Апр 2013, 09:54

Аз много обичам вкусът на риган. Белият риган се употребява в италианската кухня, като съставка на сосове за спагети, пици и др. Четох, че е подходящ за отглеждане във всякакви почви. Някои отглеждал ли е риган? Капризен ли е и какви грижи изисква?
rossitta
 
Мнения: 190
Регистриран на: 06 Дек 2012, 14:00

Re: Биоградинка в кухнята – вкусно и полезно

Мнениеот spring » 18 Юни 2013, 10:21

Имам си босилек вече втора година и смятам да разширя градинката си. Удобството да си откъснеш свежо листенце билка или подправка е страхотно...
spring
 
Мнения: 120
Регистриран на: 10 Апр 2013, 11:13

Re: Биоградинка в кухнята – вкусно и полезно

Мнениеот ninars » 08 Авг 2013, 11:21

Това лято си гледам и магданоз на терасата...Беше най - взискателен към почвената влажност по време на покълване и изграждане на кореновата система. Сега само го поливам...Успешно се развива и под шарената сянка на дърветата в двора.
ninars
 
Мнения: 345
Регистриран на: 10 Дек 2012, 19:51

Re: Биоградинка в кухнята – вкусно и полезно

Мнениеот dejavu » 10 Окт 2013, 12:14

Ние вече си имаме магданоз, кервиз и розмарин, много съм доволна да мога да използвам тези свежи подправки, когато ми потрябват, а и са много сладки.. почти като градинка е тересата :)
dejavu
 
Мнения: 413
Регистриран на: 09 Окт 2013, 14:06

Re: Биоградинка в кухнята – вкусно и полезно

Мнениеот Dominator » 19 Дек 2013, 11:31

И аз си отглеждам билки на терасата, голямо удобство е, особено когато си правиш някакви салати или сосове за печеното месо. Вече имам 5 саксии - магданоз, розмарин, босилек, риган и мащерка. Не изискват кой знае какви грижи, само поливам и от време на време слагам той за цветя. Лятото е по-трудно, защото всеки ден почвата им изсъхва и когато се ходи на почивка това създава известни проблеми. Аз ги реших с една система за капково напояване от типа "направи си сам" :idea: . Прекарах един маркуч с по няколко дупчици до саксиите, пробих капачката на една туба от минерална вода, вкарах маркуча и сложих тубата на малко по-високо ниво. Свърши работа за 10 дни отсъствие, но дупчиците на маркуча трябва да не са много големи, за да изтича водата бавно. Не съм го снимал, но ето нещо, което да ви даде малко повече представа за моята самоделка

Изображение
Аватар
Dominator
 
Мнения: 49
Регистриран на: 15 Фев 2013, 14:15
Местоположение: Варна

Следваща

Назад към За дома – съвети и идеи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта