Пациентски права

Най - горещите теми от сферата на здравеопазването.

Re: Пациентски права

Мнениеот сиско » 27 Ное 2011, 15:34

За съжаление ние като пациенти не си знаем много добре правата, научаваме ги подробно чак когато ни се наложи.
сиско
 
Мнения: 341
Регистриран на: 18 Окт 2011, 16:03

Re: Пациентски права

Мнениеот Margo » 13 Яну 2012, 15:00

Чухте ли за новата наредба, която се въведе от министерство на здравеопазването за направленията за специалист?
От 2012 г. се допуска възможността при посещение на здравноосигуреното лице при лекар-специалист, без направление от личен лекар, специалистът след преценка да му издаде направление за изследване или консултация, като се съобрази - общият брой на издадените такива направления да не надвишава до 10 на сто от определените му от здравната каса.

Това според мен е много добро решение защото ще се спести време и нерви на пациентите. Вече няма да е нужно да висим пред кабинетите на общопрактикуващите лекари и да си губим времето само за да искаме да отидем при специалист.Според мен така и джипитата ще бъдат улеснени, тъй като всички знаем, че направленията свършват в средата на месеца.
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Re: Пациентски права

Мнениеот Silvi » 16 Яну 2012, 13:17

От националната Здравно осигурителна каса обещават, че ще се увеличат направленията за специалист, дали това ще успее да задоволи потребностите на пациентите да се преглеждат и лекуват при съответния специалист? Сега често се сблъскваме с проблема с недостига на направления.
Silvi
 
Мнения: 234
Регистриран на: 04 Яну 2012, 16:02

Re: Пациентски права

Мнениеот ovagimyan » 31 Яну 2012, 11:38

Ние не познаваме и доста, често не отстояваме пациент ските си права...
Много,често различни хора смятат, че в България пациентът има много задължения, но никакви права...Правата на лекуващия се са сериозни у нас, само че те са залегнали в няколко различни закона (Конституцията, ЗЗО, наредби и т.н.), ето защо и повечето пациенти не ги познават. Страната ни е подписала Европейска харта за правата на пациента, където обаче те се уреждат в по-обобщен план. Спешно се нуждаем от създаването на Закон за правата на пациента, който да ги разглежда по-детайлизирано и да регламентира работата на пациентските организации.
Знаете ли, обществото ни функционира, но като че ли съзнанието на българина се променя най-трудно. Позицията на всеки човек и гражданин може да промени къщата, в която живеем, наречена България. Чрез протести и конфронтация нищо няма да се оправи.
Ето например, ситуацията е следната: на пациента му се дават някакви документи, които той набързо трябва да прочете и подпише, без да е съвсем наясно за какво става въпрос. Докато ние сами не изискваме от лекаря да ни дава точна и ясна информация за това какво точно се случва с нас, кои са алтернативите за лечение, има ли иновации в областта и т.н., нищо няма да се промени...
ovagimyan
 
Мнения: 164
Регистриран на: 05 Апр 2011, 19:40

Re: Пациентски права

Мнениеот Memento » 01 Фев 2012, 14:36

Margo написа:
valiart написа:Не съм запозната с пациентсите си права. Много ще се радвам да науча за тях тук.

Тъй като да си призная аз също не си знам здравните права за това реших да се поразровя малко и открих Наръчник на гражданските и пациентски права. Дано да съм помогнала с моето откритие :)


И аз не си знаех до сега правата но имено за това влизам в този форум, точно за такава информация където няма как случайно да намеря другаде. Благодаря много!
Аватар
Memento
 
Мнения: 700
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:13

Re: Пациентски права

Мнениеот ПетърВн » 10 Фев 2012, 15:51

Ето и линк към министерство на здравеопазването с всички права на гражданите като пациенти:

http://www.mh.government.bg/ForThePacie ... cleid=3948
"Аз отхвърлям вашата реалност и я замествам с моя собствена" - Адам Савидж
ПетърВн
 
Мнения: 44
Регистриран на: 10 Фев 2012, 09:03

Предишна

Назад към Здравна политика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron