Д-р Нойко Станилов - въпроси в областта на хирургията

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Д-р Нойко Станилов - въпроси в областта на хирургията

Мнениеот Dr Noyko Stanilov » 07 Юли 2011, 14:45

Здравейте,
в тази рубрика можете да задавате вашите въпроси относно:

1. Подготовка за предстояща операция
2. Възможни усложнения
3. Най-подходящ метод за оперативно лечение
4. Въпроси свързани със следоперативния период

Заедно можем да намерим най-доброто решение на вашия здравословен проблем.Не се колебайте, питайте!

Повече за мен и моята практика можете да научите от профила ми в Справочник Фрамар.
Аватар
Dr Noyko Stanilov
 
Мнения: 34
Регистриран на: 07 Юли 2011, 14:37

Re: Д-р Нойко Станилов - въпроси в областта на хирургията

Мнениеот bisertaskov » 07 Юли 2011, 22:26

Здравейте Д-р Станилов,
преди години ме оперираха от апендицит беше с усложнение локален перитонит , след операцията ми остана една болка в червата особено когато се сменя времето, възможно ли е от операцията да е или трябва да се търси друга причина ?След тази операция определено си имам проблем с червата.
Дръж главата си ниско наведена (скромност), очите да гледат високо (амбиция), устата затворена (спокойствие); изгради себе си върху синовно уважение и помагай на другите.
bisertaskov
 
Мнения: 588
Регистриран на: 23 Мар 2011, 10:22

Re: Д-р Нойко Станилов - въпроси в областта на хирургията

Мнениеот Dr Noyko Stanilov » 08 Юли 2011, 20:43

Здравейте, обикновенно след прекаран перитонит се получават сраствания в коремната кухина, които могат да предизвикат подобни на вашите оплаквания, но за да не пропускате нещо важно за вашето здраве е редно периодично да се преглеждате при хирург.
Аватар
Dr Noyko Stanilov
 
Мнения: 34
Регистриран на: 07 Юли 2011, 14:37

Re: Д-р Нойко Станилов - въпроси в областта на хирургията

Мнениеот tazmaniq » 12 Юли 2011, 21:53

Здравейте Д-р Станилов,
имам въпрос относно Варикоцеле как точно протича операцията и какви са рисковете след това ,обяснете ми по подробно и за Варикоцеле как и от какво се получава.
Аватар
tazmaniq
 
Мнения: 61
Регистриран на: 12 Юни 2011, 11:58

Re: Д-р Нойко Станилов - въпроси в областта на хирургията

Мнениеот Dr Noyko Stanilov » 13 Юли 2011, 07:47

Здравейте,
Варикоцеле се нарича разширена (и уголемена) група от вени на скротума. Точно, както някои хора имат разширени или варикозни вени на долните крайници, някои мъже имат разширени вени на скротума. Тези дилатирани вени са пълни с голямо количество кръв. Мъжете с варикоцеле могат да се оплакват от тежест, дърпане, болки в скротума към края на деня. Ако клапите във вените, които дренират кръвта от тестиса (plexus pampiniformis), не функционират нормално, това позволява на кръвта да се задържа в тях.
Варикоцеле се развива най–често у подрастващи, когато тестисите нарастват значително за кратък срок от време и по тази причина се нуждаят от сериозно кръвоснабдяване, за да се покрият повишените нужди от кислород и хранителни вещества. След като повече кръв идва в тестисите, то и повече кръв се оттича от тях. Ако клапите не функционират правилно, това голямо количество кръв не може да се изнесе чрез вените и остава в скротума.
Ако голямо варикоцеле се развива у мъж след пубертета, той трябва да бъде прегледан и да се изключи наличието на тумор в коремната област, който притиска вените и по този начин затруднява оттичането на кръвта към сърцето.

Относно оперативното лечение на варикоцелето златният стандарт е операцията по отстраняване на варикоцеле (варикоцелектомия) чрез достъп в субингвиналната област. Разрезът е около 2,5 сантиметра над основата на пениса и около 2,5 сантиметра встрани от всяка страна, ако се оперира двустранно варикоцеле. Това е мястото, където фуникулус сперматикус (който съдържа вас деференс, тестикуларната артерия, вени, лимфни съдове и мускули) прилежи към коремната стена. При разрез тук трябва да се внимава за коремните мускули, което пък осигурява значително по–малък постоперативен дискомфорт и значително редуциране на времето за заздравяване. По–късно цикатриксът ще се закрие от космите на пубиса.

По време на операцията се използва оперативен микроскоп и под негов контрол се извършва деликатната част на операцията. Това позволява на хирурга да види добре всички структури – както вените, които трябва да бъдат отстранени, така и артериите и лимфните съдове (които изнасят лимфата от пространството между тестисите и обграждащия ги скротум), за да не бъдат увредени.

При тази операция пациентът обикновено е седиран (спи, но не е интубиран – така е по–сигурно за поциента). По време на седирането се поставя локален анестетик на мястото на оперативния разрез, прави се разрез, намира се фуникулус сперматикус и се издърпва навън. Под микроскопски контрол се разделят мускулите около връвта, идентифицират се артериите, след което частично се отстраняват вените. После се връща спермалната връв на мястото й и внимателно се зашива слой по слой. Разрезът се зашива интрадермално със специални конци, които не е нужно в последствие да се отстраняват.

При този вид оперция има малък дискомфорт и времето за възстановяване е кратко. По време на процедурата пациентът не чувства нищо. В повечето случаи той спи по време на процедурата. Анестезиологът може да даде толкова анестезия, колкото е необходимо, за да се подтисне болката. Няколко дни след операцията мястото може да е подуто и травмирано. Почти всички мйже се връщат на работа след 2 – 3 дни. Проучванията показват, че след този тип операция мъжете използват по – малко обезболяващи лекарства, отколкото след една типична стоматологична процедура.

Алтернативният метод се нарича ингвинална варикоцелектомия. Въпреки че повечето специалисти по инфертилитет прилагат субингвиналния достъп, това е операция, която се прилага в повечето случаи от общите уролози. В този случай разрезът се прави както при операция по повод херния. Коремните мускули, които покриват варикоцелето, се прерязват. След това операцията продължава под контрола на невъоръжено око или използвайки увеличителни лещи. Инцизията е по–дълга от субингвиналната. Цикатриксът е по–голям и видим над пубиса. Постоперативната болка е по – силна поради срязаните коремни мускули, както и времето за заздравяване е по–дълго. Освен това, ако не се използва микроскоп, е по–трудно да се видят и отделят артериите и лимфните съдове, както и да се видят всички вени. По тази причина артериите, които кръвоснабдяват тестисите, могат да бъдат увредени (3 – 15%), както и да се образува хидроцеле (3 – 30%).

Третият метод, който може да се приложи, за да се разделят вените на по–високо ниво, е с по-горна инцизия. След него остава необичайно голям полулунен разрез. При него също се прерязват коремните мускули, което води до по–силна постоперативна болка и по–дълъг период на възстановяване. Артериите не се запазват в 15 – 25%, хидроцеле се развива приблизително в 7%.
Аватар
Dr Noyko Stanilov
 
Мнения: 34
Регистриран на: 07 Юли 2011, 14:37

Re: Д-р Нойко Станилов - въпроси в областта на хирургията

Мнениеот southern_sun » 14 Юли 2011, 13:51

Преди известно време бях си разкървила бенка и се консултирах с онколог и кожен лекар, които ме посъветваха да се оперирам за да нямам повече проблеми с нея. Искам да попитам как точно се извършва операцията, колко време трае и с каква упойка се прави? А също и вашата лична препоръка, да се подложа ли на тази операция или не?Има ли риск бенката да бъде онкологично образувание и как мога да разбера това?
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Д-р Нойко Станилов - въпроси в областта на хирургията

Мнениеот Dr Noyko Stanilov » 15 Юли 2011, 12:10

southernsun написа:Преди известно време бях си разкървила бенка и се консултирах с онколог и кожен лекар, които ме посъветваха да се оперирам за да нямам повече проблеми с нея. Искам да попитам как точно се извършва операцията, колко време трае и с каква упойка се прави? А също и вашата лична препоръка, да се подложа ли на тази операция или не?Има ли риск бенката да бъде онкологично образувание и как мога да разбера това?


Здравейте, премахването на бемки е обикновенно по козметични съображения или при съмнения за злокачественост. Последната се доказва с хистологично изледване след премахване на пигментното образувание. Самата операция е краткотрайна и се извършва с местна анестезия, има известни особенности свързани с определени локализации и размерите на бемката, но за точно мнение е необходимо да се погледне от специалист.
Аватар
Dr Noyko Stanilov
 
Мнения: 34
Регистриран на: 07 Юли 2011, 14:37

Re: Д-р Нойко Станилов - въпроси в областта на хирургията

Мнениеот Margo » 26 Авг 2011, 10:47

Не съм много сигурна, че към вас трябва да си насоча въпроса, но се надявам да можете да ми помогнете.
Събудих се с болка в лявата страна на корема, при напипване около мястото ме заболява повече. Преди известно време ми откриха кисти на яйчниците, но пих медикаменти и се оправих. Когато се движа имам усещането, че ми се ходи по малка нужда, но не е така. Какъв може да е проблема?
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Re: Д-р Нойко Станилов - въпроси в областта на хирургията

Мнениеот Dr Noyko Stanilov » 26 Авг 2011, 23:25

Margo написа:Не съм много сигурна, че към вас трябва да си насоча въпроса, но се надявам да можете да ми помогнете.
Събудих се с болка в лявата страна на корема, при напипване около мястото ме заболява повече. Преди известно време ми откриха кисти на яйчниците, но пих медикаменти и се оправих. Когато се движа имам усещането, че ми се ходи по малка нужда, но не е така. Какъв може да е проблема?


Извинявам се предварително ако тонът ми е малко остър, но смятам за абсолютно непрофесионално ако дори се опитам да отговоря на вашия въпрос без по подробно да се обсъдят субективните ви оплаквания и без провеждане на физикален преглед. Единственото, което мога да ви кажа е, че всяка коремна болка е приоритет на хирург, и ако оплакванията ви продължават е редно да посетите такъв.
Аватар
Dr Noyko Stanilov
 
Мнения: 34
Регистриран на: 07 Юли 2011, 14:37

Re: Д-р Нойко Станилов - въпроси в областта на хирургията

Мнениеот nacho » 24 Сеп 2011, 12:39

Здравейте д-р Станилов.
Бих искал да ви попитам за моят проблем.
Случаят се следният. От известно време чувствам един дискомфорт понякога в областта на слабините, но това понякога. Също така забелязах и още нещо, за което не съм сигурен дали е от сега или винаги съм го имал, но най- долната част на коремният ми мускул изглежда от едната страна или леко по голяма и развита или подута, но подута е силно казано, по- скоро има някаква много тънка разлика. Живея извън страната и тук за съжаление въпроса с медицинските прегледи и много сложен, тъй като първо се ходи при личният лекар и той ако прецени праща пациента на специалист с направление, но се записва час в определен ден, който в повечето случаи винаги е след няколко месеца, тъй като всичко е пълно и заето.
Та личният ми лекар тук ме прегледа поне със своите общи медицински познания и според него не става дума за някаква херния, защото ме накара да легна няколко пъти, натиска ме по корема, караше ме да кашлям и какво ли още и за него аз нямам херния и казва, че е възможно да е някакъв вид мускулно възпаление или на някакво сухожилие и т.н. аз съвсем се обърках с неговите предположения. Имам час за 19 октомври при хирург, но за съжаление има вероятност да не успея да отида, тъй като работя и уча, а и болницата се намира извън населеното място където се намирам и всичко зависи от тогавашния момент как ще съм с програмата.
По принцип се опитвам да не мисля много по този въпрос, но понякога обичам много да се самонаблюдавам и самоанализирам и това може би ми пречи, защото започвам да си мисля за какви ли не възможни здравословни проблеми.
Наистина разликата в най- долната част на коремните мускули е много малка, но се забелязва. Стягам мускулите въртя се и т.н. и не ме боли, нито пък се образува някаква подутина и това прави въпроса още по- странен. Но имам моменти в ежедневието когато чувствам понякога дискомфорт в тази област на корема (или мускулите), както и понякога дискомфорт в слабините.
Честно казано се притеснявам доста, тъй като ми предстоят много важни неща и за момента съм доста зависим от работата си и не мога да си позволя прекъсване, поради някакъв вид медицинска интервенция. Според вас какъв би бил моят странен проблем. За сега това не ми пречи да работя и да се движа нормално, но не знам как ще е в бъдеще. Може би това, че го мисля много също допринася за това да чувствам леките болки и дискомфорт понякога. Само да кажа още, че като малък ми правиха операция поради херния от дясната страна, която се намира под този коремен мускул, тоест не е там където чувствам напоследък болките и дискомфорта и това ме кара да смятам, че проблемът не е в старата ми операция, а някакъв друг.
Смятате ли като моят личен лекар тук, че проблемът всъщност може да се окаже наистина някаква глупост и няма място за притеснение или може да е някакъв вид херния. Или пък някакъв мускулен проблем свързан и със сухожилията, които вървят от коремните мускули надолу към слабините. Наистина сега съм пред компютъра и се стягам, ставам правя някакви движения изискващи сила и нито ме боли, нито се получава някаква подутина като топка, която е често срещана при херниите, само тази разлика в мускула на корема от едната страна си стои, за която пак казвам, че е малка и наистина изглежда като разлика в самите мускули, но и аз вече не знам какво да мисля.
Благодаря предварително и се извинявам за по- дългото обяснение.
nacho
 
Мнения: 1
Регистриран на: 24 Сеп 2011, 12:15

Следваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта