Ако детето ни е мързеливо?

Как възпитаваме детето си, грижи за физическото и душевното му развитие, съвети

Re: Ако детето ни е мързеливо?

Мнениеот lallali » 10 Авг 2013, 17:53

Damon написа:Ами не съм съгласен с Елена, симпатизирам на Лалали, нейното мнение е доста по-умерено и като че ли най-много отговаря на моите разбирания. Родителят трябва не само да обгрижва детето си, но и да го подготви за живота. Защото, тук Лалали, е много права, ние няма цял живот да сме до детето си и ако ние не го научим да справя, да оцелява и само да се бори за щастието си, няма кой друг да му ги вмени тези умения, те не се купуват за съжаление, а се възпитават. Много е лесно да оставиш детето си да прави каквото иска, това е доста егоистично до известна степен, не се притесняваш, не се ядосваш, не трепериш, не се интересуваш, детето расте като плевел около теб или в по-добрия случа като цвете, така правим лоша услуга на детето си, убеден съм в това. А иначе пряко на въпроса на Лалали как да преборим мързела - малко по малко, всички сме били така, и аз не съм обичал да чета като малък, но ела да ме видиш сега, чета тонове, вероятно е от възрастта, така че споко, не се притеснявай толкова много ;)


Прав сте, благодаря за куража, явно наистина твърде много се притеснявам, ще се реши и този проблем, после друг ще дойде, никак не е лесно да си родител!
Аватар
lallali
 
Мнения: 148
Регистриран на: 26 Мар 2011, 12:47

Re: Ако детето ни е мързеливо?

Мнениеот Nina D » 11 Авг 2013, 11:29

Детето ми тази есен ще бъде във втори клас, имат препоръчителен списък с 5 книги за четене, имат да научат таблицата за умножение... това според мен са си доста задачи за лятото, имайки предвид това, че една от книгите е "Пипи дългото чорапче", вярно е, интересна е, но е доста голяма като обем :D , а и честно казано не мисля, че е съобразена с възрастта, според мен тя е за по-големи деца, за втори, трети клас. Не е въпроса само до мързела, децата се отчайват, когато видят колко много задачи имат да свършат. Продължавам да твърдя, че искаме твърде много от тях, те са си просто деца.
Nina D
 
Мнения: 29
Регистриран на: 09 Яну 2012, 14:40

Re: Ако детето ни е мързеливо?

Мнениеот Woman » 11 Авг 2013, 11:35

еее, чак пък да искаме твърде много! Да не ги подценяваме все пак, а и ако сега не изискваме от тях, кого? Когато нещата станат неспасяеми ли? Когато започнат да ни привикват в училище и когато ние самите няма да сме способни да ги накараме да направят каквото и да било. Абсолютно не съм съгласна с такова мислене - един човек се учи на дисциплина и организираност още от малък. За книжките, вярно е, децата гледат първо колко страници е и голяма част от тях четат като роботи, просто за да свършат страниците, но постепенно предполагам ще се изгради навик и ще става по-лесно. Когато се ядосвам на мързела на моите деца, си спомням и за моя собствен, когато бях малка. Ами нямаше сила на света, която да ме задържи над книгата, когато другите деца играят навън. Но съм благодарна на родителите, че са ми настоявали, защото книгата възпитава така, както никой не може.
Woman
 
Мнения: 24
Регистриран на: 24 Май 2012, 20:32

Re: Ако детето ни е мързеливо?

Мнениеот lallali » 11 Авг 2013, 11:39

Woman написа:еее, чак пък да искаме твърде много! Да не ги подценяваме все пак, а и ако сега не изискваме от тях, кого? Когато нещата станат неспасяеми ли? Когато започнат да ни привикват в училище и когато ние самите няма да сме способни да ги накараме да направят каквото и да било. Абсолютно не съм съгласна с такова мислене - един човек се учи на дисциплина и организираност още от малък. За книжките, вярно е, децата гледат първо колко страници е и голяма част от тях четат като роботи, просто за да свършат страниците, но постепенно предполагам ще се изгради навик и ще става по-лесно. Когато се ядосвам на мързела на моите деца, си спомням и за моя собствен, когато бях малка. Ами нямаше сила на света, която да ме задържи над книгата, когато другите деца играят навън. Но съм благодарна на родителите, че са ми настоявали, защото книгата възпитава така, както никой не може.


Съгласна съм напълно с теб, Woman! Аз съм въвела една система вкъщи, доколко е успешна, не знам ;) Всеки ден по малко писане, четене, таблица, не всеки ден се спазва това, но поне половината го имаме със сигурност, и това е нещо и е по-добро от нищо. Това, което много ме ядосва е, че всичко става с мноооого спорове, караници. А всичко може да е толкова лесно :) Но какво да ги правиш, малки дяволчета ;)
Аватар
lallali
 
Мнения: 148
Регистриран на: 26 Мар 2011, 12:47

Re: Ако детето ни е мързеливо?

Мнениеот Konstantin » 11 Авг 2013, 11:44

Nina D написа:Детето ми тази есен ще бъде във втори клас, имат препоръчителен списък с 5 книги за четене, имат да научат таблицата за умножение... това според мен са си доста задачи за лятото, имайки предвид това, че една от книгите е "Пипи дългото чорапче", вярно е, интересна е, но е доста голяма като обем :D , а и честно казано не мисля, че е съобразена с възрастта, според мен тя е за по-големи деца, за втори, трети клас. Не е въпроса само до мързела, децата се отчайват, когато видят колко много задачи имат да свършат. Продължавам да твърдя, че искаме твърде много от тях, те са си просто деца.


Това е голяма глупост, според мен, Нина, какво толкова се иска от тях? да си научат уроците? Толкова много ли е това? Да си прочетат книгите, даже моят син не искам и да ги ми разказва, а само да ги чете, защото спре ли да чете през лятото, ще забрави как се чете и есента в училище пак ще срича, аз самият съм учител и имам наблюдения, има деца, които сричат и в четвърти клас, просто защото не четат. Да не ги съжаляваме толкова много, мое мнение, никого не ангажирам с него.
Konstantin
 
Мнения: 52
Регистриран на: 10 Ное 2011, 17:07

Re: Ако детето ни е мързеливо?

Мнениеот GoD » 11 Авг 2013, 14:52

Като най-малкия по възраст от изказващите се тук ще си позволя едно съветче да ви дам :D за да мотивирате децата си просто задействайте системата със заплащането - една прочетена книга - 10 лева, мисля че няма да има нито мързел, нито дълго спорене :D Какво ще кажете за предложението
GoD
 
Мнения: 7
Регистриран на: 27 Май 2012, 15:41

Re: Ако детето ни е мързеливо?

Мнениеот Stefan » 11 Авг 2013, 14:57

GoD написа:Като най-малкия по възраст от изказващите се тук ще си позволя едно съветче да ви дам :D за да мотивирате децата си просто задействайте системата със заплащането - една прочетена книга - 10 лева, мисля че няма да има нито мързел, нито дълго спорене :D Какво ще кажете за предложението


Удари ми болното място, но ако на теб ти е простено, защото все още си ученик, на други хора - родители, това е основна грешка- да плащат на децата си. И защо да им плащат - за да се научат на труд, да станат хора, да им плащаме да научат нещо, за да могат в живота си да имат право да поискат да бъдат нещо повече от чистачи? Ами съжалявам, ама това не е моят начин. А на мен кой да ми плати нервите, лишенията, двойните работни смени, за да може на тях всичко да им е ок?
Stefan
 
Мнения: 16
Регистриран на: 24 Май 2012, 20:07

Re: Ако детето ни е мързеливо?

Мнениеот lallali » 11 Авг 2013, 15:01

Това с плащането съм го изпробвала и действително има ефект, парите действат доста мотивиращо, до момента, в който всичко започне да се измерва с тях, от четенето до занасянето на чинията в мивката, неусетно се превърнах в работодател на най-алчния работник :D Не бих повторила отново с тази система и ви съветвам изобщо да не започвате, ако искате да си спестите още главоболия и най-вече ако не искате да превърнете детето си в чичо Скруч ;)
Аватар
lallali
 
Мнения: 148
Регистриран на: 26 Мар 2011, 12:47

Re: Ако детето ни е мързеливо?

Мнениеот Woman » 11 Авг 2013, 15:04

:D :D :D Предложението на God доста ме развесели! Така е, парите сигурно са предложение, на което никой не може да устои, но дали пък не решаваме временно проблема? Не дай си боже поиска и от госпожата заплащане :D :D :D Все трябва да има и други, по-добри начини да справим с детския мързел. Може би добра алтернатива са наградите - ако тази седмица свършиш това, през уикенда ще заведа някъде си или нещо подобно, вкъщи този начин действа, но не винаги, разбира се
Woman
 
Мнения: 24
Регистриран на: 24 Май 2012, 20:32

Re: Ако детето ни е мързеливо?

Мнениеот lallali » 11 Авг 2013, 15:08

При нас за съжаление наградите действат много рядко, мързелът е по-силен дори от подаръците, казва "Мога и без това" :( Затова престанах да предлагам каквото и да било, някак успява да поеме нещата в своите ръце и се чувствам глупаво. Разбира се не винаги, има моменти, в които всичко става с лекота, де да беше винаги така... Дано да е от възрастта, но доколкото съм чувала през пубертета нещата стават още по-зловещи, не ми се мисли, хора :(
Аватар
lallali
 
Мнения: 148
Регистриран на: 26 Мар 2011, 12:47

ПредишнаСледваща

Назад към Възпитание, грижа и съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта