Полезните действия на портокаловата кора.

Забавни моменти, необичайни, полезни и интересни факти,хитрини и въпроси, навиците при хранене, празници и традиции.

Полезните действия на портокаловата кора.

Мнениеот YoLindi » 14 Окт 2013, 13:18

Използвате ли кората по предназначение?

Наближава сезона на портокали, мандарини, банани и всякакви екзотични плодове. Най-често срещам сладкиши с портокалови корички, не са ми от любимите, но децата ги харесват. Четох за неподозираните действия на портокаловата кора и реших да предам нататък. Хората рядко се замислят, че нещата, които изхвърлят, могат да им бъдат и полезни.

Оказва се, всъщност, че кората, може да е по-полезна и от плода. Тя съдържа в пъти повече целулоза от самия плод, която я прави много полезна за перисталтиката, дори може да избавя от глисти и да помогне със справянето с излишните килограми.

Както е известно с портокала се съдържа Витамин C, който подпомага имунната система, но в кората му се съдържат, много повече витамини, освен С. А етеричното масло от портокалова кора успокоява нервната система, бори се с безсънието – успешно, както и премахва стреса и натрапчивите страхове. Използва се и за профилактика на остеопороза може да се хапва и на ситно нарязана портокалова коричка.

А маската за лице от портокалова кора и сметана е неочаквано добро козметично средство, като освежава кожата и изглажда фините бръчици. :idea:

Е, искам и още полезни съвети за портокаловото изкушение, едва ли това е всичко. :!:

Дойде ред и на неприятната част – в съвремието, портокалите не са така чисти, а се обработват с пестициди, следователно се натрупват токсини в кората, които могат да бъдат особено опасни! Затова внимавайте, какво купувате и как го използвате! :!: :!: :!:
YoLindi
 
Мнения: 447
Регистриран на: 02 Окт 2013, 12:28

Re: Полезните действия на портокаловата кора.

Мнениеот YoLindi » 14 Окт 2013, 14:37

Е, живеем в страна, където трудно може някой да отгледа портокали, за съжаление. Най-добре е да останат коричките за освежаване на въздуха и евентуално за маската за лице, макар че и тя, може би, не би била полезна, все пак токсините могат да проникнат и през порите на кожата. :)
YoLindi
 
Мнения: 447
Регистриран на: 02 Окт 2013, 12:28

Re: Полезните действия на портокаловата кора.

Мнениеот dimitrova_70007 » 15 Окт 2013, 16:21

Освен изброените, мога да добавя, че от портокалови корички се приготвя чудесно сладко. Може да се направи и като смес от портокалови и лимонови кори, за да съдържа още по-голямо количество витамин C. Става много бързо и лесно, лично аз съм го изпробвала. Ето я и рецептата: http://www.framar.bg/alternative_link/7482
dimitrova_70007
 
Мнения: 62
Регистриран на: 06 Яну 2012, 11:14

Re: Полезните действия на портокаловата кора.

Мнениеот PasDeDeux » 16 Окт 2013, 10:07

dimitrova_70007 написа:Освен изброените, мога да добавя, че от портокалови корички се приготвя чудесно сладко. Може да се направи и като смес от портокалови и лимонови кори, за да съдържа още по-голямо количество витамин C. Става много бързо и лесно, лично аз съм го изпробвала. Ето я и рецептата: http://www.framar.bg/alternative_link/7482

Ммм, това изглежда много вкусно, но все пак няма ли опасност от токсините събрани в корите на цитрусите? :roll: А може би след термична обработка, могат ли да се премахнат? :)
PasDeDeux
 
Мнения: 423
Регистриран на: 09 Окт 2013, 14:53

Re: Полезните действия на портокаловата кора.

Мнениеот silver933 » 19 Яну 2015, 17:09

Ял съм такова сладко преди години, но все повече се чудя дали да си направя, след като всички сме чували, че с какви ли не отвори ги пръскат тези плодове в наши дни, май корите им вече не са чак толкова полезни, а? :roll:
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Полезните действия на портокаловата кора.

Мнениеот Andrey » 19 Яну 2015, 17:33

Оф, че го обичам това сладко с портокалови корички, най-вкусното на света, изобщо не се замислям за полезните му свойства, хапвам го и това е. :geek:
Аватар
Andrey
 
Мнения: 1730
Регистриран на: 20 Ное 2014, 10:04

Re: Полезните действия на портокаловата кора.

Мнениеот Lollipop » 21 Яну 2015, 11:12

не знам колко са полезни портокаловите корички, но на сладко и аз ги хапвам, даже сега ме подсетихте пак да направя. :)
И все пак си мисля, че колкото и да са полезни като знаем колко отрови слагат по света, по-скоро го ям с едно на ум за лошото, отколкото с надежда за добро. :roll:
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Полезните действия на портокаловата кора.

Мнениеот S_Milenska » 21 Яну 2015, 12:43

В корите на плодовете има много голямо количество витамин С затова може да сте сигурни, че поне за подсилване на имунитета помагат. :roll:
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: Полезните действия на портокаловата кора.

Мнениеот Ваня Стойчева » 21 Яну 2015, 17:02

S_Milenska написа:В корите на плодовете има много голямо количество витамин С затова може да сте сигурни, че поне за подсилване на имунитета помагат. :roll:

Да то това е причината но и аз избягвам да я използвам, дори и само в курабии и сладкиши, а някои я правят на сладко, мисля че ако си хапваме повече плодове може да компенсираме така полезната кора. :lol:
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

Re: Полезните действия на портокаловата кора.

Мнениеот Kaya » 22 Яну 2015, 12:26

Винаги я хвърлям, понякога всъщност я оставям малко да пусне от аромата си из къщи и тогава в коша. Не ми е идвало на ум да я изям :mrgreen:
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Следваща

Назад към Гювеч

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта