Има ли превенция срещу деменцията?

Има ли превенция срещу деменцията?

Мнениеот dejavu » 22 Окт 2013, 12:09

Четох потресаващи статистики за хората страдащи от деменция: на всеки 24 секунди се диагностицира нов човек, страдащ от това заболяване в Европа.

В България, това заболяване се нарежда в челната тройка до сърдечно-съдовите и онкологичните заболявания. Поредното заболяване, което взима все повече жертви, поради застаряване на населението ни.

Още в първия момент, в който прочетох статията за различните видове деменция, в съзнанието ми изплува думата аспартам.
Аспартамът, по принцип е подсладител, но с много негативно влияние върху човешкия организъм, а като част от противопоказанията са включени и неврологичните заболявания.

А дали има някаква превенция, срещу това все по-бързо разрастващо се заболяване?

Четох по сайтовете, но не успях да открия, какво може да предизвика деменция. Бяха изредени някои болести, които могат да доведат до деменция, но не и нещо конкретно!
dejavu
 
Мнения: 413
Регистриран на: 09 Окт 2013, 14:06

Re: Има ли превенция срещу деменцията?

Мнениеот M.Tasheva » 22 Окт 2013, 12:41

Дори и да знаят от какво се причинява, мислите ли, че някой би казал. Със сигурност има много фактори, но как ще печелят ТЕ, ако ни казват как да се предпазваме?? А и не мисля, че е установена конкретна причина за подобен тип заболявания, като множествената склероза, по същия начин.
M.Tasheva
 
Мнения: 393
Регистриран на: 21 Окт 2013, 13:55

Re: Има ли превенция срещу деменцията?

Мнениеот Zlatoto_87 » 30 Окт 2013, 18:00

Специално старческата деменция, обикновено е от тип засягащ доброто оросяване на мозъка.
Много често, някои от "причинителите" са високото кръвно налягане и лошият холестерол.
Едно правилно хранене, редовни физически упражнения (работа в градината) и вниманието върху храната, могат да отложат с много време настъпване на деменция.
Zlatoto_87
 
Мнения: 45
Регистриран на: 29 Окт 2013, 13:45

Re: Има ли превенция срещу деменцията?

Мнениеот bojo_kolev » 31 Окт 2013, 16:52

Мисля, че под видове деменция става въпрос за най-широко разпространената - болестта на Алцхаймер. Няма значение за кой вид, при всички причинителите могат да бъдат много и различни, т.е. комбинирани. Така, че едва ли може да се говори за превенция! Разбира се, здравословното хранене и умереното физическо натоварване, както и по-ниските нива на лош холестерол са от полза за всички.
bojo_kolev
 
Мнения: 283
Регистриран на: 01 Окт 2013, 12:35

Re: Има ли превенция срещу деменцията?

Мнениеот Zlatoto_87 » 10 Ное 2013, 00:08

bojo_kolev написа:Мисля, че под видове деменция става въпрос за най-широко разпространената - болестта на Алцхаймер. Няма значение за кой вид, при всички причинителите могат да бъдат много и различни, т.е. комбинирани. Така, че едва ли може да се говори за превенция! Разбира се, здравословното хранене и умереното физическо натоварване, както и по-ниските нива на лош холестерол са от полза за всички.


Най важно е кръвното да се поддържа в граници!
Zlatoto_87
 
Мнения: 45
Регистриран на: 29 Окт 2013, 13:45

Re: Има ли превенция срещу деменцията?

Мнениеот penny » 01 Мар 2017, 15:40

Чувала съм, че за предпазване от деменцията трябва да се пие много вода, защото мозъкът е повече от 60% вода, да се тренира мозъка с мисловни игри и да се пият омега 3 мазнини. Не знам дали наистина имат ефект тези три неща, но не пречи да се пробва.
penny
 
Мнения: 498
Регистриран на: 05 Дек 2013, 15:13

Re: Има ли превенция срещу деменцията?

Мнениеот kauda » 05 Мар 2017, 09:35

penny написа:Чувала съм, че за предпазване от деменцията трябва да се пие много вода, защото мозъкът е повече от 60% вода, да се тренира мозъка с мисловни игри и да се пият омега 3 мазнини. Не знам дали наистина имат ефект тези три неща, но не пречи да се пробва.

И кръстословици и какво ли не! Аз забелязвам по себе си, толкова много забравям, не ми се чете, изнервя ме дори четенето и ме изморява, отегчава. :mrgreen: Скоро ще изкукуригам, аконе се взема в ръце, да си потренирам малко мисълта.
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45


Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани с неврологични заболявания

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта