Какви джобни ви дават вашите?

Съвети за родители, отношения между тийнейджъри и възрастни, трудни въпроси

Какви джобни ви дават вашите?

Мнениеот JohnLocke » 28 Окт 2013, 16:01

Привет!
Аз съм момче на 16 години и от известно време насам имам проблем със спестяването!
Какво правя, какво струвам не зная, но нашите ми дават 5 лева сутрин и до края на деня вече ги няма.
Понякога ми се иска, като излезем на кафе с някое момиче да го почерпя, но все се случва така, че имам колкото да платя за себе си!

Затова ми беше и интересно да науча какви джобни ви дават вашите?

Зная, че родителите ми се трудят много, за да ми осигурят всичко необходимо и не искам да говоря с тях по този въпрос. Затова дали някой в подобна ситуация ще може ли да ми каже как да се науча да спестявам?
JohnLocke
 
Мнения: 70
Регистриран на: 28 Окт 2013, 14:32

Re: Какви джобни ви дават вашите?

Мнениеот Lyomi » 28 Окт 2013, 16:06

Аз съм на 15 години и нашите ми дават пари за месеца, което според мен е много по-добре, защото мога да си ги разпределя. Естествено пробния месец по никое време останах на сухо, но като препатиш 2-3 пъти се сещаш :) Ако е възможно ги помоли да го направят така! :)
Lyomi
 
Мнения: 296
Регистриран на: 28 Окт 2013, 16:03

Re: Какви джобни ви дават вашите?

Мнениеот Zlatoto_87 » 10 Ное 2013, 00:19

Това с парите за цял месец е добър подход! Така се научаваш да планираш нещата.
Аз вече съма на 26, но при мен работата беше 1 лв. на ден + 2 лв. за шестица при цена на хамбургерА магазинчето до даскало - 2 лв.
Но така човек се научава да цени парите! ;)
Zlatoto_87
 
Мнения: 45
Регистриран на: 29 Окт 2013, 13:45

Re: Какви джобни ви дават вашите?

Мнениеот Loreyn » 14 Ное 2013, 16:08

Лошото е, че някои не се научават и така си ходят без пари или искат постоянно, я от мъжа си, я от родителите :D
Loreyn
 
Мнения: 212
Регистриран на: 07 Ное 2013, 14:35

Re: Какви джобни ви дават вашите?

Мнениеот S_Milenska » 27 Ное 2014, 13:49

Аз съм ходила на училище с толкова пари, че да ми стигат за закуска + кафе да речем. С училището, хапването там и едно кафе или чай от 30ст. накрая ако излезна вечерта с приятели получавам още 2лв. общо по 4лв на ден - и то не винаги. Честно да ви кажа сякаш ако имаш поне седмичен доход можеш да се научиш да си правиш сметката, а така всеки ден като знаеш, че ще вземеш не е сякаш много оферта :)
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: Какви джобни ви дават вашите?

Мнениеот Andrey » 08 Дек 2014, 12:46

А в наши дни колко трябва да се дава на децата, като се има предвид, че една закуска е 2лв. а ако искат по-качествено да ядат, то им трявбат поне 4лв. за храна, а целия ден с какви джобни се изкарват? :shock:
Аватар
Andrey
 
Мнения: 1730
Регистриран на: 20 Ное 2014, 10:04

Re: Какви джобни ви дават вашите?

Мнениеот silver933 » 08 Дек 2014, 12:54

Andrey написа:А в наши дни колко трябва да се дава на децата, като се има предвид, че една закуска е 2лв. а ако искат по-качествено да ядат, то им трявбат поне 4лв. за храна, а целия ден с какви джобни се изкарват? :shock:

Имам племенник ученик, ходи на училище поне с 4лв. като обяда муе осигуерн от училището. Това е ако прецени да си вземе нещо, или да си ги събира в касичката и т.н. :) И в тоя случай му остават парите за целия ден, след като храната е осигурена.
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Какви джобни ви дават вашите?

Мнениеот Rali_hr » 09 Дек 2014, 15:03

Дъщеря ми на училище получава по 3лв на седмица, има стол в училището, където се хранят и си носи закуска или храна от вкъщи, ако нещо в стола не ѝ е по вкуса. Не ѝ давам други пари, редно е да си прави сметката, ако иска нещо - може да събира, може и да си купи нещо, ако прецени. :roll:
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Какви джобни ви дават вашите?

Мнениеот MollyDolly » 09 Дек 2014, 15:22

Като се има предвид, че тука става въпрос за тийнейджър, нито 3, нито 4 лева са достатъчни, особено ако има повече социални контакти и е постоянно на някъде. Смятам, че биха ти били достатъчни 5 лева, на моята племенница да кажем дават 200 за целия месец, съответно тя спестява и си купува това, от което се нуждае, (изключвам по-скъпите дрехи и обувки) вечер може да излиза и не се чувства така зависима, нито пък техните! Помоли родителите си, ако имат възможността, разбира се да ти ги дават накуп паричките, така ще можеш да боравиш по-лесно с тях или поне ще се научиш!
MollyDolly
 
Мнения: 309
Регистриран на: 18 Окт 2013, 12:18

Re: Какви джобни ви дават вашите?

Мнениеот Malina » 09 Дек 2014, 16:16

MollyDolly написа:Като се има предвид, че тука става въпрос за тийнейджър, нито 3, нито 4 лева са достатъчни, особено ако има повече социални контакти и е постоянно на някъде. Смятам, че биха ти били достатъчни 5 лева, на моята племенница да кажем дават 200 за целия месец, съответно тя спестява и си купува това, от което се нуждае, (изключвам по-скъпите дрехи и обувки) вечер може да излиза и не се чувства така зависима, нито пък техните! Помоли родителите си, ако имат възможността, разбира се да ти ги дават накуп паричките, така ще можеш да боравиш по-лесно с тях или поне ще се научиш!

Това пък 200лв месечно са страшно много пари за човек, който ходи на училище и не се труди за парите си! Това значи по 10лв. дневно за работните дни, абсурдно е просто. :shock: че това е половината ми заплата, как ще я оставя на детето? Парите трябва да стигат за закуска, после ако иска да излиза винаги може да поиска пари от родителите си, не да се чувства като хан и да се бие в гърдите с едни пари, за които не е вдигнал и една троха от земята. :!:
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Следваща

Назад към Тийн свят

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта