Как децата да преживеят заминаването на родител в чужбина?

Как възпитаваме детето си, грижи за физическото и душевното му развитие, съвети

Как децата да преживеят заминаването на родител в чужбина?

Мнениеот MollyDolly » 30 Окт 2013, 11:44

Здравейте, дами! Обръщам се към вас, понеже мъжете по-трудно биха се отнесли към чувствата на децата!

Аз съм учител и работя с деца от предучилищна възраст и първи клас. В класа, който водя има детенце, което от седмица, всеки ден плаче за баща си, който наскоро замина отново за чужбина. Разговаряла съм с майката за, но и тя нищо не може да направи - детето плаче не само в училище, но и вкъщи.

Чувствам се длъжна, не само към детето, но и към родителите да преживее заминаването на родителя. В толкова ранна детска възраст (момиченцето е на 5 годинки), не зная дали е уместно да се разговаря с нея. Тя не осъзнава защо плаче, не разбира, че това е страхът от изоставяне.

Опитвам се да отвличам вниманието й, когато е в момент на „криза”, но това само потиска чувствата. Дори не зная дали децата могат да преживяват заминаването на родителите.

Все по-често явление е заминаването на родителите в чужбина, за осигуряване на едно по-добро бъдеще за децата. Но дали това се случва, след като емоционално, те не могат да преживеят подобна раздяла?

Може ли някой родител, може би учител, да ми даде някакъв съвет за справяне с този проблем?
MollyDolly
 
Мнения: 309
Регистриран на: 18 Окт 2013, 12:18

Re: Как децата да преживеят заминаването на родител в чужбин

Мнениеот lussy » 30 Окт 2013, 11:53

Това е истински шок за децата, съгласна съм. Нашия татко беше заминал за 2 седмици в командировка и имаше проблеми, но не бяха така сериозни като на момиченцето от класа ти.

Трудно е справянето! Може би си опознала характера й, малко или много, според това ще можеш да прецениш как да процедираш.
Има деца, които надрастват възрастта си и можеш да общуваш свободно с тях. Ако детето е такова, най-добре да поговорите. Можеш да я убедиш, че таткото няма завинаги да остане в чужбина и ще се върне, когато се научи да смята, например или нещо такова. Хем ще има стимул, хем с нетърпение ще чака това време!
Успех с трудната задача! :)
lussy
 
Мнения: 421
Регистриран на: 02 Окт 2013, 11:45

Re: Как децата да преживеят заминаването на родител в чужбин

Мнениеот ivoblinc » 30 Окт 2013, 11:55

Просто децата са толкова разлигавени, че вече се чудят за какво да плачат. Мисля, че ако го стегнеш, няма да имаш проблеми! Как моя син не плаче, когато отсъствам по месец от вкъщи?
ivoblinc
 
Мнения: 223
Регистриран на: 23 Окт 2013, 12:28

Re: Как децата да преживеят заминаването на родител в чужбин

Мнениеот Lollipop » 10 Яну 2015, 12:34

ivoblinc написа:Просто децата са толкова разлигавени, че вече се чудят за какво да плачат. Мисля, че ако го стегнеш, няма да имаш проблеми! Как моя син не плаче, когато отсъствам по месец от вкъщи?

Ти луд ли си какъв си?! Избягвам да използвам такива епитети, но това е нещото, което мисля. Ако детето е било близко с баща си нормално да му липсва, ти ако отсъстваш често и когато си при семейството си се държиш с детето си все едно си генерал в казармата, нормално да му е все тая има ли те няма ли те.
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Как децата да преживеят заминаването на родител в чужбина?

Мнениеот Kremiliya » 10 Яну 2015, 14:34

МНого е трудно, моят мъж замина за чужбина за няколко месеца преди години, на малката ѝ беше много трудно, тогава беше на около 6-7г, често обаче се чувахме по Скайп, говориха си и всичко останало, направиха списък на нещата, които ще направят заедно, когато се върне таткото и си направихме календар, който отмерва дните до прибирането.
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: Как децата да преживеят заминаването на родител в чужбина?

Мнениеот Kaya » 12 Яну 2015, 11:16

Изобщо не е лесно, а ако са по-привързани към родителя, който ще отсъства, още по-трудно е положението. Децата имат нужда от родителите и семействата си цели, разваля се целия им свят, когато се разделят. Пак добре, че в наши дни има начини да се чува често с липсващия родител.
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Как децата да преживеят заминаването на родител в чужбина?

Мнениеот Pipilota » 19 Яну 2015, 10:32

Не е лесно и на нас ни предстои такава раздяла, не знам как ще се справим. За щастие поне в нашия случай, малкия не е толкова силно превързан към баща си, т.е. не му търси вниманието ежедневно и смятам, че може да се справим по-лесно, но знае ли човек всъщност как ще е... Мисля, че само с говорене и поддържане на контакта с таткото нещата могат да се оправят, иначе ще е много трудно. :(
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Как децата да преживеят заминаването на родител в чужбина?

Мнениеот Ваня Стойчева » 19 Яну 2015, 15:53

не е лесно, но децата трябва да свикнат с идеята, вярно обаче, че в този случай нещата са малко по-трудни, трябва да поддържат връзка с родителя, който е далеч.
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

Re: Как децата да преживеят заминаването на родител в чужбина?

Мнениеот silver933 » 17 Мар 2015, 14:27

В моето семейство това ще предстои скоро и се надявам детето лесно да го приеме, вярно още е бебе, но когато поотрасне и започне да се привързва много към нас, се надявам лесно да преживее заминаването ми.
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Как децата да преживеят заминаването на родител в чужбина?

Мнениеот Andrey » 20 Мар 2015, 14:38

Ми не е много лесно, сякаш. Особено, ако детето е привързано към липсващия родител, но връзката и разговорите са важни много.
Аватар
Andrey
 
Мнения: 1730
Регистриран на: 20 Ное 2014, 10:04

Следваща

Назад към Възпитание, грижа и съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта