Може ли соята да бъде заместител на месото?

Подходящи рецепти, споделен опит и съвети, начин на живот

Може ли соята да бъде заместител на месото?

Мнениеот niya_mazova » 04 Ное 2013, 11:54

Здравейте!
От около 5 години съм вегетарианка и използвам соя от време на време, най-вече като чисто вкусов заместител на месото или когато не зная какво да сготвя – за разнообразие.

Не се бях вглъбявала, за да разбера колко полезна или колко вредна е соята. Изведнъж, обаче започнах да попадам на много и различни статии за нея.

В едните пише, че не може да ти набавя необходимите вещества, както месото и може да е дори опасна, защото потиска действието на щитовидната жлеза. :shock:
В други статии и интервюта на лекари се казва, че това може да е единственият качествен заместител на месото.

Не прекаляваме с консумацията й, както и не купувам соеви продукти като тофу, но предимно готвя със соев гранулат и шницели. Много съм объркана, понеже вече и не зная какво да купувам! :!: :!: :!:

Потърсих вашите мнения, за да си създам и аз някакво по-конкретно отношения за соята, дали може да бъде заместител на месото?
niya_mazova
 
Мнения: 443
Регистриран на: 01 Окт 2013, 16:58

Re: Може ли соята да бъде заместител на месото?

Мнениеот M.Tasheva » 04 Ное 2013, 11:58

И аз съм на мнение, че може да бъде заместител на месото. Често готвя със соеви продукти, предимно гранулат, като мисля, че този продукт е по-безвреден от тофу или соевите кренвирши. Няма оплаквания от семейството, до колкото се отнася до щитовидната жлеза, за пръв път чувам подобно твърдение, но може и да има нещо вярно! :)
M.Tasheva
 
Мнения: 393
Регистриран на: 21 Окт 2013, 13:55

Re: Може ли соята да бъде заместител на месото?

Мнениеот sh___o » 05 Ное 2013, 12:12

Няма как гранулата да е по-безвреден от останалите соеви продукти (тофу, мляко, пастет, наденички и други подобни), тъй като той преминава химическа обработка преди да придобие вида, в който го купуваме!

Препоръчвам материала по-долу да се чете на английски. Българската версия не е пълна:

http://en.wikipedia.org/wiki/Soybean
sh___o
 
Мнения: 1
Регистриран на: 05 Ное 2013, 11:59

Re: Може ли соята да бъде заместител на месото?

Мнениеот Radoslav88 » 06 Ное 2013, 12:23

Проблемът на соята е че почти всичката е ГМО, а тази която не е такава е нерентабилно скъпа т.е. по-добре човек да яде месо отколкото соя. Друг недостатък на соята е съдържанието на фитоестрогени, които за жените са ОК, но попаднали в мъжкия организъм се превръщат в естроген, а оттам следват доста проблеми за мъжкия пол. Добри заместители на месото (както хранителни, така и вкусови) са - конопа, кафявия ориз и грахта. Специално за конопа знам, че го има под формата на прах и с него се готви много лесно.
Radoslav88
 
Мнения: 89
Регистриран на: 13 Фев 2013, 10:45

Re: Може ли соята да бъде заместител на месото?

Мнениеот Fancy » 06 Ное 2013, 16:25

sh___o написа:Няма как гранулата да е по-безвреден от останалите соеви продукти (тофу, мляко, пастет, наденички и други подобни), тъй като той преминава химическа обработка преди да придобие вида, в който го купуваме!

Препоръчвам материала по-долу да се чете на английски. Българската версия не е пълна:

http://en.wikipedia.org/wiki/Soybean

В крайна сметка, за да стигнат - тофу, мляко, пастет до нас под този вид, пак преминават химическа обработка, само че към тях се добавят и овкусители, както и оцветители, най-накрая май излизат равностойни.
Fancy
 
Мнения: 497
Регистриран на: 19 Окт 2013, 11:25

Re: Може ли соята да бъде заместител на месото?

Мнениеот Fancy » 06 Ное 2013, 16:34

Radoslav88 написа:Проблемът на соята е че почти всичката е ГМО, а тази която не е такава е нерентабилно скъпа т.е. по-добре човек да яде месо отколкото соя. Друг недостатък на соята е съдържанието на фитоестрогени, които за жените са ОК, но попаднали в мъжкия организъм се превръщат в естроген, а оттам следват доста проблеми за мъжкия пол. Добри заместители на месото (както хранителни, така и вкусови) са - конопа, кафявия ориз и грахта. Специално за конопа знам, че го има под формата на прах и с него се готви много лесно.

Чак нерентабилно скъпа не зная да е! Реално и тази, която продават за био, не знаеш колко е такава. Тук ставаше въпрос за хората, които не ядат месо, няма как да ме убедиш и мен, че е много по-добре да си ядеш месо.
Съгласна съм, че има и други адекватни заместители на месо, просто трябва да има балансирано и разнообразно хранене!
Fancy
 
Мнения: 497
Регистриран на: 19 Окт 2013, 11:25

Re: Може ли соята да бъде заместител на месото?

Мнениеот Radoslav88 » 08 Ное 2013, 12:06

Fancy написа:
Radoslav88 написа:Проблемът на соята е че почти всичката е ГМО, а тази която не е такава е нерентабилно скъпа т.е. по-добре човек да яде месо отколкото соя. Друг недостатък на соята е съдържанието на фитоестрогени, които за жените са ОК, но попаднали в мъжкия организъм се превръщат в естроген, а оттам следват доста проблеми за мъжкия пол. Добри заместители на месото (както хранителни, така и вкусови) са - конопа, кафявия ориз и грахта. Специално за конопа знам, че го има под формата на прах и с него се готви много лесно.

Чак нерентабилно скъпа не зная да е! Реално и тази, която продават за био, не знаеш колко е такава. Тук ставаше въпрос за хората, които не ядат месо, няма как да ме убедиш и мен, че е много по-добре да си ядеш месо.
Съгласна съм, че има и други адекватни заместители на месо, просто трябва да има балансирано и разнообразно хранене!

Казах, че е нерентабилно, защото аз ГМО соя лично не бих ял, а био соята излиза по-скъпо от месото. Сравнение със соята месото е в пъти по-добре, но за вегетарианците правилният избор е тези храни, които съм изброил. Те са вкусни и полезни и най-важното стават и за двата пола.
Radoslav88
 
Мнения: 89
Регистриран на: 13 Фев 2013, 10:45

Re: Може ли соята да бъде заместител на месото?

Мнениеот Zlatoto_87 » 09 Ное 2013, 23:26

Може да бъде заместител! Доколкото съм чел, това е растението с най-високо съдържание на белтъчини!
Лошото обаче е че в днешно време ()% от соята в света е ГМО! :cry:
Zlatoto_87
 
Мнения: 45
Регистриран на: 29 Окт 2013, 13:45

Re: Може ли соята да бъде заместител на месото?

Мнениеот MerryPop » 27 Юни 2016, 16:37

Соята също я анатемосаха именно заради генномодифицирания й произход вече, а тя е наистина полезна. Но заради нуждата от повече количества, за да се изхрани толкова народ, човекът както винаги и тук се намеси и създаде продукти, които го разболяват.
MerryPop
 
Мнения: 271
Регистриран на: 04 Юни 2014, 12:20

Re: Може ли соята да бъде заместител на месото?

Мнениеот Krum » 29 Юни 2016, 16:17

Соята отдавна е вредна за здравето, факт, а месото може да се замести с други неща, не само да ядеш соеви кюфтета или вегетариански кренвирши. Важното е да се използват качествата на хранителните продукти, а бобовите храни успешно заменят месото.
Аватар
Krum
 
Мнения: 1386
Регистриран на: 21 Ное 2014, 14:30

Следваща

Назад към Вегетарианци и вегани

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта