Как да научим детето да отказва?

Как възпитаваме детето си, грижи за физическото и душевното му развитие, съвети

Как да научим детето да отказва?

Мнениеот lussy » 04 Ное 2013, 15:51

Привет, мами! Имам проблем със сина ми, той е на 8 години, съответно 2-ри клас.

От известно време наблюдавам по-сериозно държанието му, когато ходим в парка след училище. Забелязвам как общува с децата и това малко ме притеснява.

Той е много добър, дори прекалено с връстниците си, никога не спори с тях, не се бие, както други пакостници.
Виждам и как често не може да отказва на приятелчетата си, каквото и да му предложат, така се и забърква в пакости, които сам не би сторил.

Имам известни съмнения, понеже той е доста срамежлив, дали това може да е страх, че ако откаже на другите деца, те няма да го харесат и ще го отхвърлят по някакъв начин? Как да разсея тези негови страхове и да го науча да казва „Не”?

Спомням си, че и аз съм имала подобни страхове, като дете, но го преодолях с възрастта и след много неприятни моменти, разбира се. :cry: Искам да ги спестя на детето си, но как да го направя? Може ли някой преминал през това да ми даде съвет?
lussy
 
Мнения: 421
Регистриран на: 02 Окт 2013, 11:45

Re: Как да научим детето да отказва?

Мнениеот M.Tasheva » 04 Ное 2013, 15:55

Това е сериозен проблем при децата, особено при израстването им. Не трябва да се насърчава да бъдат мекушави, но е трудно да ги стимулираш да наложат своето. От друга страна, ако им харесва да отказват, в един момент, когато го помолиш да си подреди стаята и той каже "не" и за всичко започне да казва "не". Много е крехък ледът под краката ти! Поговорете, децата до тази възраст са искрени и ще сподели, ако има нещо! :)
Стискам палци! ;)
M.Tasheva
 
Мнения: 393
Регистриран на: 21 Окт 2013, 13:55

Re: Как да научим детето да отказва?

Мнениеот Lollipop » 10 Яну 2015, 12:31

Може би има ниско самочувствие, пробвайте да го събирате често и у дома с приятелче, което харесва повече и му е по-близко, да няма странични деца. Така няма да има пред кого да се доказва и ще оцени наистина, че са му приятели на него, а тази тактика действа и при по-буйни деца, които тормозят вашето в училище.
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Как да научим детето да отказва?

Мнениеот Kremiliya » 10 Яну 2015, 14:36

МНого е трудно, аз още не мога да казвам не :(
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: Как да научим детето да отказва?

Мнениеот Slavena » 13 Яну 2015, 11:34

Давайет му неприятни задачи, нека първо се научи на вас да отказва, пък и е достатъчно голямо да му обясните всичко.
Slavena
 
Мнения: 957
Регистриран на: 10 Дек 2014, 16:45

Re: Как да научим детето да отказва?

Мнениеот rabotnata pchela » 13 Яну 2015, 14:09

Най е трудно да се научиш да казваш не, точно страха да не бъдем отхвърлени и да продължим да бъдем харесвани ни кара да се държим по-мило и да правим неща въпреки волята си.. без значение годините.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Как да научим детето да отказва?

Мнениеот Kaya » 14 Яну 2015, 11:24

rabotnata pchela написа:Най е трудно да се научиш да казваш не, точно страха да не бъдем отхвърлени и да продължим да бъдем харесвани ни кара да се държим по-мило и да правим неща въпреки волята си.. без значение годините.

така е, много е трудно, а за по-големите осъзнаваме, че това може да доведе до сърдене, но трябва да се научат от малки децата иначе с времето все по-трудно.
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Как да научим детето да отказва?

Мнениеот Kremiliya » 01 Окт 2015, 11:24

А освен отказването да направи на някой услуга, като цяло как го карате да каже НЕ, особено с това момиче изпитвам ужас от идеята, че утре някой ще ѝ каже да се качи на тавана у тях..
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: Как да научим детето да отказва?

Мнениеот Mamacita » 01 Окт 2015, 12:35

Просто смятам, че децата трябва да се отучат от идеята за сърдене, тогава би било доста по-леко, а и тогава няма да има проблем детето да откаже каквото и да било, но твърде много говорене е необходимо и възпитание, в което да не вижда това как майка му се сърди на бащата или обратно, т.е. много силен личен пример!
Mamacita
 
Мнения: 250
Регистриран на: 13 Дек 2014, 10:52

Re: Как да научим детето да отказва?

Мнениеот penny » 02 Окт 2015, 11:54

Mamacita написа:Просто смятам, че децата трябва да се отучат от идеята за сърдене, тогава би било доста по-леко, а и тогава няма да има проблем детето да откаже каквото и да било, но твърде много говорене е необходимо и възпитание, в което да не вижда това как майка му се сърди на бащата или обратно, т.е. много силен личен пример!
Не смятам, че това е възможно, нали затова са деца, сърдят се, плачат от яд, от всякакви първични емоции, това, за което говориш се случва на по-късен етап :idea:
penny
 
Мнения: 498
Регистриран на: 05 Дек 2013, 15:13

Следваща

Назад към Възпитание, грижа и съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта