Грамофонни плочи – отживелица или лукс?

Споделеното удоволствие - двойно удоволствие. Кулинарни постижения. шивашки талант, градинарски тайни и всичко, с което запълвате свободното си време.

Грамофонни плочи – отживелица или лукс?

Мнениеот niya_mazova » 14 Ное 2013, 16:31

Наскоро видях вкъщи закътани в един гардероб грамофон заедно с една камара плочи. Разбира се, повечето бяха на Лили Иванова, но това си е сантимент, как да го изхвърлиш!

Мислите ли, че някъде биха поправили старият ми грамофон, а за цената на нов, някой може ли да ми подшушне?

Много си падам по тези винтидж джаджи, мебели, дрехи, но трудно могат да намерят място вкъщи, особено ако са като тези – неработещи!
Не зная дали хората смятат винила за отживелица, но виждам все повече групи и изпълнители, които пускат музиката си и на грамофонни плочи, което ми говори, че са по-скоро луксозни издания.

Какво мислите отживелица или лукс са грамофонните плочи? Или по-скоро колелото се върти и винилът отново е на мода?
niya_mazova
 
Мнения: 443
Регистриран на: 01 Окт 2013, 16:58

Re: Грамофонни плочи – отживелица или лукс?

Мнениеот JohnLocke » 14 Ное 2013, 16:42

Защо да бъдат лукс, просто трябва да бъдеш ценител! Иначе има стари грамофони на цени от 45 - 50 лева, който не са най-доброто, но работят. Новите са на цена около 300 лева, отново не казвам, че са най-добрите, но ако можеш да си позволиш нещо по-така, винаги можеш да намериш всичко в нета! :)
JohnLocke
 
Мнения: 70
Регистриран на: 28 Окт 2013, 14:32

Re: Грамофонни плочи – отживелица или лукс?

Мнениеот PasDeDeux » 29 Ное 2013, 15:01

По-скоро е страст за хората меломани. Не, че и аз бих отказала да слушам на плоча, но не си е за всеки ден, а и няма джобни грамофони :?
PasDeDeux
 
Мнения: 423
Регистриран на: 09 Окт 2013, 14:53

Re: Грамофонни плочи – отживелица или лукс?

Мнениеот rado84 » 19 Яну 2014, 17:18

niya_mazova написа:как да го изхвърлиш!

Аз пък бих казал "Как да не го изхвърлиш!". И не, защото плочите са на Лили Иванова. И на друг да бяха пак бих ги засилил към Recycle Bin-а отвън. :lol: Първо, че грамофонът като плеър и плочите като носител са отживелица. Второ, заемат място. Трето, лесно се издират, а самата игла леко да мръдне настрани от пистата и е*ава майката на плочата. А за качеството на звука да не почвам - при повечето грамофони е моно, с някакви недодялани напъни да бъде стерео.
Същото е отношението ми към касетките и касетофоните - ненадеждни, престарели средства за слушане на музика. Тези пък са още по-зле и от плочите, защото трябва да внимаваш какво слагаш около и върху тях - и най-слабият магнит затрива всичко на касетката. Да не забравя да спомена и колко често касетофоните/уокмените обичат да си хапват лентичка и след това похапване записът никога не е същия.
У нас единствено флашките и mp3-ките са на почит (дисковете стават само за бекъп), защото:
• качеството и силата на звука си ги контролираш ти - и хардуерно, и софтуерно
• дори в най-малката флашка/мп3ка можеш да събереш музика за минимум 10 часа слушане, а ако трябва да завлачиш всичката си музика на касетки и/или плочи, то и камион няма да ти стигне, да не говорим как ще те гледат хората, когато стигнеш дестинацията си - като някой изпуснат от лудницата :lol:
• нищо не се дере и на флашката/плеъра не му дреме дали го друсаш, клатиш или подхвърляш - свири си въпреки начините на експлоатация.
Та, както казах за грамофона в началото на поста - как да не го изхвърлиш? :lol:
You better wake up and face the heartache you’ve felt
You better stay strong when love’s gone
At the Heartbreak Hotel
Аватар
rado84
 
Мнения: 30
Регистриран на: 19 Яну 2014, 16:26

Re: Грамофонни плочи – отживелица или лукс?

Мнениеот djudjanka » 20 Яну 2014, 11:07

Класика, само за ценители!!! ;)
Аватар
djudjanka
 
Мнения: 340
Регистриран на: 26 Окт 2012, 14:12

Re: Грамофонни плочи – отживелица или лукс?

Мнениеот nushi.kisyova » 20 Яну 2014, 14:42

rado84 написа:
niya_mazova написа:как да го изхвърлиш!

Аз пък бих казал "Как да не го изхвърлиш!". И не, защото плочите са на Лили Иванова. И на друг да бяха пак бих ги засилил към Recycle Bin-а отвън. :lol: Първо, че грамофонът като плеър и плочите като носител са отживелица. Второ, заемат място. Трето, лесно се издират, а самата игла леко да мръдне настрани от пистата и е*ава майката на плочата. А за качеството на звука да не почвам - при повечето грамофони е моно, с някакви недодялани напъни да бъде стерео.
Същото е отношението ми към касетките и касетофоните - ненадеждни, престарели средства за слушане на музика. Тези пък са още по-зле и от плочите, защото трябва да внимаваш какво слагаш около и върху тях - и най-слабият магнит затрива всичко на касетката. Да не забравя да спомена и колко често касетофоните/уокмените обичат да си хапват лентичка и след това похапване записът никога не е същия.
У нас единствено флашките и mp3-ките са на почит (дисковете стават само за бекъп), защото:
• качеството и силата на звука си ги контролираш ти - и хардуерно, и софтуерно
• дори в най-малката флашка/мп3ка можеш да събереш музика за минимум 10 часа слушане, а ако трябва да завлачиш всичката си музика на касетки и/или плочи, то и камион няма да ти стигне, да не говорим как ще те гледат хората, когато стигнеш дестинацията си - като някой изпуснат от лудницата :lol:
• нищо не се дере и на флашката/плеъра не му дреме дали го друсаш, клатиш или подхвърляш - свири си въпреки начините на експлоатация.
Та, както казах за грамофона в началото на поста - как да не го изхвърлиш? :lol:

Радо, не зная на колко години си, но по думите ти съдя, че си млад! Първото, което е за нас - по-възрастните, плочите, грамофоните носят ужасно голяма сантиментална стойност, която не зная дали ще изпиташ към нещо някога. Разбирам, че си и от младото поколение, което държи всичко да му е под ръка в мини вариант, но не зная дали можеш да чуеш по-сладък звук от този, който ще ти възпроизведе един винил :?: :!:
Недей така прибързано с коментарите, е, отчитам и това като фактор, че всеки има собствен вкус и мнение ;)
nushi.kisyova
 
Мнения: 252
Регистриран на: 19 Ное 2013, 12:42

Re: Грамофонни плочи – отживелица или лукс?

Мнениеот rado84 » 20 Яну 2014, 15:40

Слушал съм грамофонни плочи. Вкъщи имаме един много дърт грамофон, който нашите не щат да хвърлят, макар да не работи. Няма по-гаден звук. Къде-къде по-приятно е да си пуснеш музика на компа, да можеш да зададеш колко точно бас да има. Нямаш идея колко по-добре звучи музиката дори със съвсем мъничко бас. Такова нещо не можеш да направиш с грамофона - при него всичко е пищене и пукане. Да не говорим и че днешните аудио системи (колонки + субуфер) вадят много по-качествен звук, отколкото чифт колони (без субуфер) от зората на комунизма.
You better wake up and face the heartache you’ve felt
You better stay strong when love’s gone
At the Heartbreak Hotel
Аватар
rado84
 
Мнения: 30
Регистриран на: 19 Яну 2014, 16:26

Re: Грамофонни плочи – отживелица или лукс?

Мнениеот Andrey » 08 Яну 2015, 15:25

У нас имам един грамофон, който е на сто години, слушал съм приказки с него. не знам музиката колко качествена би била, мисля обаче, че за да е добра в наши дни то трябва ад е много съвременен.
Аватар
Andrey
 
Мнения: 1730
Регистриран на: 20 Ное 2014, 10:04

Re: Грамофонни плочи – отживелица или лукс?

Мнениеот Slavena » 09 Яну 2015, 13:02

Аз хвърлих всички грамофонни плочки.
Slavena
 
Мнения: 957
Регистриран на: 10 Дек 2014, 16:45

Re: Грамофонни плочи – отживелица или лукс?

Мнениеот Kaya » 16 Яну 2015, 10:50

Не ми харесва, не звучи сякаш добре, може би ако е някой по-нов грамофон ще е друго, но аз съм слушала на едни, който е поне на 50 години, ами не мисля, че е кой знае какво ;)
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Следваща

Назад към Хоби и развлечения

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта