Смятате ли, че новият пренатест трябва да е задължителен?

Ваксини и имунизационен календар, лекарства и добавки, козметика, симптоми и здравни проблеми, посещение при лекар

Смятате ли, че новият пренатест трябва да е задължителен?

Мнениеот Fancy » 20 Ное 2013, 13:23

Пренатестът, който се появи съвсем скоро, набира все по-голяма скорост. Той се използва за откриване на най-честите генетични аномалии като: Синдром на Даун, Едуардс и Патау.

За разлика от досегашните тестове, при които има възможност за увреждане на плода и майката, новият пренатест е безопасен, тъй като единственото, което се взима за проба е венозна кръв от майката.

Смятате ли, че този новият пренатест трябва да стане не просто задължителен, но и безплатен. Технологията е съвсем нова, съответно скъпа, но това не означава, че само хората с възможности, трябва да се възползват от съвременните медицински методи за диагностика, нали?
Fancy
 
Мнения: 497
Регистриран на: 19 Окт 2013, 11:25

Re: Смятате ли, че новият пренатест трябва да е задължителен

Мнениеот sofi_black » 20 Ное 2013, 13:33

Разбира се, че е задължително, всяка майка би искала най-доброто за детето и себе си.
По какъв начин се установява наличието на генетични аномалии, при положение, че се взима кръв от майката? :?
sofi_black
 
Мнения: 488
Регистриран на: 05 Ное 2013, 14:39

Re: Смятате ли, че новият пренатест трябва да е задължителен

Мнениеот nushi.kisyova » 20 Ное 2013, 15:11

Ако сега ми се наложи, предполагам, че не бих го направила. Ако изнезне положителен резултат за някой от синдромите, бих си спестила само някои притеснения, така или иначе не бих направила аборт!
nushi.kisyova
 
Мнения: 252
Регистриран на: 19 Ное 2013, 12:42

Re: Смятате ли, че новият пренатест трябва да е задължителен

Мнениеот pepa1974 » 02 Дек 2013, 20:28

Fancy написа:Пренатестът, който се появи съвсем скоро, набира все по-голяма скорост. Той се използва за откриване на най-честите генетични аномалии като: Синдром на Даун, Едуардс и Патау.

За разлика от досегашните тестове, при които има възможност за увреждане на плода и майката, новият пренатест е безопасен, тъй като единственото, което се взима за проба е венозна кръв от майката.

Смятате ли, че този новият пренатест трябва да стане не просто задължителен, но и безплатен. Технологията е съвсем нова, съответно скъпа, но това не означава, че само хората с възможности, трябва да се възползват от съвременните медицински методи за диагностика, нали?

Задължително трябва да стане безплатен като амниоцентезата, защото изпълнява същите функции, без обаче да има риск за плода, а и доколкото знам, може да се направи още в 9 гестационна седмица и така двойката да имат достатъчно информация, за да вземат правилното решение още в най-раненетап от бременността-независимо от решението.
pepa1974
 
Мнения: 367
Регистриран на: 02 Дек 2013, 20:20

Re: Смятате ли, че новият пренатест трябва да е задължителен

Мнениеот LayD » 04 Дек 2013, 00:38

Аз тепърва се запознавам с всички необходими изследвания по време на бремнността, но звучи добре, ако наистина с този тест могат на ранен етап да се установяват евентуални проблеми. Четох, че с амниоцентезата има някакъв риск за бебето и ако може да се избегне това, би било много хубаво. А положителния резултат не значи непременно аборт.. но все пак това са сериозни проблеми, добре е родителите да са информаирани и подготвени. А при липса на проблеми едно притеснение по време на бременността отпада.
LayD
 
Мнения: 4
Регистриран на: 02 Дек 2013, 15:30

Re: Смятате ли, че новият пренатест трябва да е задължителен

Мнениеот Fancy » 04 Дек 2013, 14:25

LayD написа:Аз тепърва се запознавам с всички необходими изследвания по време на бремнността, но звучи добре, ако наистина с този тест могат на ранен етап да се установяват евентуални проблеми. Четох, че с амниоцентезата има някакъв риск за бебето и ако може да се избегне това, би било много хубаво. А положителния резултат не значи непременно аборт.. но все пак това са сериозни проблеми, добре е родителите да са информаирани и подготвени. А при липса на проблеми едно притеснение по време на бременността отпада.

До колкото зная тестът е доста скъп, аз лично не бих си направила! Не бих направила аборт за нищо на света, дори и да имах възможност! Мисля, че подобен тест само би ме разстроил и може да ми докара главоболия, преди да се е родил калпазанина!
Fancy
 
Мнения: 497
Регистриран на: 19 Окт 2013, 11:25

Re: Смятате ли, че новият пренатест трябва да е задължителен

Мнениеот julianne » 06 Дек 2013, 14:27

Колко скъп е не разбирам, от порядъка на каква сума става въпрос? В крайна сметка, мисля че всеки би отделил определена сума пари, за да разбере как се развива детето му!
julianne
 
Мнения: 404
Регистриран на: 27 Ное 2013, 14:50

Re: Смятате ли, че новият пренатест трябва да е задължителен

Мнениеот pepa1974 » 14 Фев 2014, 11:41

julianne написа:Колко скъп е не разбирам, от порядъка на каква сума става въпрос? В крайна сметка, мисля че всеки би отделил определена сума пари, за да разбере как се развива детето му!

В официалния сайт на Пренатест пише, че цената му е около 1800 лв, което не е малка сума за страната, но като се има предвид, че през бременността жената със сигурност дава по-голяма сума за избор на екипи по амниоцентези, раждане,други изследвания, то инвестицията си заслужава, защото би трябвало още в началото жената да е информирана, дали детето ще бъде със Синдром на Даун! В този смисъл-да трябва да е задължителен, както е задължителен в Германия и други развити държави!
pepa1974
 
Мнения: 367
Регистриран на: 02 Дек 2013, 20:20

Re: Смятате ли, че новият пренатест трябва да е задължителен

Мнениеот pepa1974 » 14 Фев 2014, 15:04

Fancy написа:
LayD написа:Аз тепърва се запознавам с всички необходими изследвания по време на бремнността, но звучи добре, ако наистина с този тест могат на ранен етап да се установяват евентуални проблеми. Четох, че с амниоцентезата има някакъв риск за бебето и ако може да се избегне това, би било много хубаво. А положителния резултат не значи непременно аборт.. но все пак това са сериозни проблеми, добре е родителите да са информаирани и подготвени. А при липса на проблеми едно притеснение по време на бременността отпада.

До колкото зная тестът е доста скъп, аз лично не бих си направила! Не бих направила аборт за нищо на света, дори и да имах възможност! Мисля, че подобен тест само би ме разстроил и може да ми докара главоболия, преди да се е родил калпазанина!

"Fancy, не разбирам, защо веднъж казваш, че не би използвала пренатест, защото не би правила аборт, ако се окаже, че плодът е с синдром на Даун, а същевременно си на мнение, че пренатест трябва да стане задължителен? :?:
pepa1974
 
Мнения: 367
Регистриран на: 02 Дек 2013, 20:20

Re: Смятате ли, че новият пренатест трябва да е задължителен

Мнениеот Fancy » 19 Фев 2014, 16:32

pepa1974 написа:
Fancy написа:
LayD написа:Аз тепърва се запознавам с всички необходими изследвания по време на бремнността, но звучи добре, ако наистина с този тест могат на ранен етап да се установяват евентуални проблеми. Четох, че с амниоцентезата има някакъв риск за бебето и ако може да се избегне това, би било много хубаво. А положителния резултат не значи непременно аборт.. но все пак това са сериозни проблеми, добре е родителите да са информаирани и подготвени. А при липса на проблеми едно притеснение по време на бременността отпада.

До колкото зная тестът е доста скъп, аз лично не бих си направила! Не бих направила аборт за нищо на света, дори и да имах възможност! Мисля, че подобен тест само би ме разстроил и може да ми докара главоболия, преди да се е родил калпазанина!

"Fancy, не разбирам, защо веднъж казваш, че не би използвала пренатест, защото не би правила аборт, ако се окаже, че плодът е с синдром на Даун, а същевременно си на мнение, че пренатест трябва да стане задължителен? :?:

Вероятно не разбираш, че моето мнение не трябва да задължава всички бременни, нали?
Ако искат, за някои това може да им донесе някакъв вид спокойствие или в по-лош вариант да подготвят психически за това, което ги очаква.
Да, аз не бих искала да зная, тъй като това може да ми донесе само главоболия, които според мен са излишни по време на бременност, а и това допълнително може да повлияе зле на бебко!
Fancy
 
Мнения: 497
Регистриран на: 19 Окт 2013, 11:25

Следваща

Назад към Здравето на децата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron