Сироп от черен бъз – ползи и вреди

Тайни семейни рецепти за здраве и красота - как да бъдем в полза на другите.

Re: Сироп от черен бъз – ползи и вреди

Мнениеот neeoo » 08 Дек 2016, 20:08

Виж сега пчелице работна, на сладкото може да му кажеш и конфитюр и мармалад, а на сиропа - то си е просто сироп, вода и плод, ама някой му казват и вино, щото се прави по следния начин:
На 1/един/ кг. плод се слага три литра вода, престоява около месец и става една лека ферментация, и се бърка редовно и след още 2/две/ седмици се прибира сиропа/виното във други съдове и се съхранява отделно. това е!
Моя сироп съм го правил по тоя начин и е много силен, нали ти казвам повече от 2/две /лъжички чаени просто не може да понесе организма. ако прекалиш да знаеш.. сърцето блъска, главата бучи, и трябва да се пази далеч от деца.
Ама аз си го пия бавно на почивки. А, и да добавя докато не съм забравил че в моя сироп освен черен бъзак има и малко трънки, около 15 % от общия обем плод. Моя приятел Доктора ми каза да добавя и малко трънки, а той е доктор-терапевт и ги знае нещата..
Знам че сиропа може да се овкуси със захар и аромати ама ние сме големи хора, пък и захарта е бялата отрова, нали така и казваха.
Пък дето викаш пчелице да му изцедя на сладкото сока, може, можех да го направя, ама защо. Със плода си е по-силно сладкото, то във плода има освен сок, и три зрънца от бъзака и месеста част и лекичка ципичка на зърното която въобще не се усеща. А сока на сладкото наистина е елексир, превъзходен вкус, опитвах го една седмица, преди да реша какво да правя. Жената полудя от кеф..
Тя жената искаше да ги пече във фурната като конфитюра от сливи дето го правихме, ама след като се запазва толкова дълго време, то станаха вече 4/четири/ месеца вече във хладилника стои, що да му трепя витамините със печене. нали така, пък и вкуса му е оригинал, все едно сега си го брала край реката.
Поздрави на всички, и на тебе пчелице работна, пък за бирата ще видим.. пък като минеш край Варна обади се да те почерпя със малко сироп от моя, бъзак. все пак повече от 30 литра сироп/вино съм направил.
neeoo
 
Мнения: 7
Регистриран на: 08 Дек 2016, 12:49

Re: Сироп от черен бъз – ползи и вреди

Мнениеот Pipilota » 09 Дек 2016, 10:47

Не е това, което ти казваш сиропа, за който всички говорят, това че ти правиш някакво вино или нещо такова е друго, а не рецептата на Петър Димков за сироп от бъз. Ние правим от години. Оригиналната рецепта от Петър Димков е следната: В буркан от 5 кг. се редят ред зърна (2 см. дебел), ред ситна захар. Най-горният пласт е захар – 9 см. Вместо капак се слага парче платно и бурканът се оставя на светло и слънчево място, та захарта да се стопи. Прецежда се през тънка кърпа като се изстисква. Налива се в бутилки и се завързва с платно а не с тапа и се държи на хладно място за да не вкисне.
Това е рецептата за бъзов сироп, това, което ти правиш, не казвам че е лошо, но не е оригиналната рецепта. Все пак качествата на Бъза се запазват, дори и като си запазиш плодовете вътре. :+1: Така че продължавай смело :drinkingbuddies:
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Сироп от черен бъз – ползи и вреди

Мнениеот neeoo » 09 Дек 2016, 21:10

Пипи благодаря ти, много съм доволен че ме разбираш така добре.. желая ти всичко най-розово..
neeoo
 
Мнения: 7
Регистриран на: 08 Дек 2016, 12:49

Re: Сироп от черен бъз – ползи и вреди

Мнениеот Nightmare » 16 Дек 2016, 14:56

А ако се разреди с вода сока от бъз проблем ли ще е ако се изпие по-голямо количество?
Nightmare
 
Мнения: 494
Регистриран на: 11 Ное 2013, 15:00

Re: Сироп от черен бъз – ползи и вреди

Мнениеот neeoo » 20 Дек 2016, 17:45

Виж сега НощнаМаро,
Това е силно лекарство, Много Силно!
Защо искаш да го вземаш в голямо количество.
Повече от 2/две/ чаени лъжички не бива да вземаш! Но ако искаш да се затриеш, можеш и кило да изпиеш!!!
Тука сме проверили нещата, щото сме слушали по-знаещите.
После да те питам: Като ти бие доктора една инжекция ти що не искаш още 2-3 инжекции да ти бият, така за по сигурно?
neeoo
 
Мнения: 7
Регистриран на: 08 Дек 2016, 12:49

Re: Сироп от черен бъз – ползи и вреди

Мнениеот pravilno » 21 Дек 2016, 10:40

Брей, и аз не знаех, че е толкова силен! Но аз съм виждала да продават сок от бъз, явно е доста разреден и няма проблем. С домашния трябва да се внимава.
pravilno
 
Мнения: 508
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:46

Re: Сироп от черен бъз – ползи и вреди

Мнениеот rabotnata pchela » 21 Дек 2016, 14:52

Сокът се прави от цветовете и е много по-слаб, тоя който е от плодовете е друго нещо и е силен. Не може по-голямо количество, тва е кат да изпиеш един антибиотик с повече вода и да си мислиш, че ти е позволено да изпиеш още един, щото го изпиваш в повече вода.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Сироп от черен бъз – ползи и вреди

Мнениеот ivoblinc » 23 Дек 2016, 15:48

Иначе като качества и полезни вещества припокриват ли се?
ivoblinc
 
Мнения: 223
Регистриран на: 23 Окт 2013, 12:28

Re: Сироп от черен бъз – ползи и вреди

Мнениеот neeoo » 23 Дек 2016, 21:32

Здравей Ивоблинке,
наистина качеството на плода Черен Бъзак е супер, и полезноста му е на високо ниво. Много е силно и Много полезно.
Вече го пия от август насам и не ме лови ни грип, ни чума никаква. Пази Боже де! Ама си е така. И жената много го харесва. Миналата година изкарах два грипа до февруари, ама сега съм направо железен.
Ама съм спрял месото, захарта и бялото брашно под всякаква форма. Ама аз съм ги спрял отдавна да знаеш, де!
Е ама понякога се изкушавам, особенно жената като вземе да прави някакви вкусотии, ама то няма как де .. нали сме мъже..
И дозата обезателно да се спазва! И е нужна е висока отговорност, и за децата особенно да се пазят!!!
neeoo
 
Мнения: 7
Регистриран на: 08 Дек 2016, 12:49

Re: Сироп от черен бъз – ползи и вреди

Мнениеот kauda » 25 Яну 2017, 10:22

Аз сега почнах да пия сироп от черен бъз, с началото на грипните епидемии, успя да ми се размине грипа, не знам дали заради сиропа, всички покрай мен се бяха разболели под една или друга форма. Така че мога да кажа, че препоръчвам. Всеки ден пия по една малка глътка от сиропа, после пия вода, че ми е много сладък. :)
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45

ПредишнаСледваща

Назад към Домашен лекар

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта