Как да направим по-интересно коледното си меню?

Забавни моменти, необичайни, полезни и интересни факти,хитрини и въпроси, навиците при хранене, празници и традиции.

Как да направим по-интересно коледното си меню?

Мнениеот lussy » 11 Дек 2013, 16:57

Какво ще кажете тази Коледа да пооставим прасенцата и пуйчиците на страна и без това, предполагам, че не сте постили.

Всеки коледен обяд или вечеря се състои от почти едно и също меню, мисля, че е време да променим това! Какви са тайните ви коледни рецепти, какво приготвяте за семейството?

Няколко поредни години правя за коледното меню - основното ястие състоящо се от пържолки с гъбен сос. Разбира се, майки, лели, всеки носи по нещо малко и това се яде до Нова година.

Имате ли нещо по-така, като за по-специални гости и същевременно не много завъртяно, в крайна сметка ще празнуваме, а няма да готвим цял ден?!
lussy
 
Мнения: 421
Регистриран на: 02 Окт 2013, 11:45

Re: Как да направим по-интересно коледното си меню?

Мнениеот niya_mazova » 11 Дек 2013, 17:00

В нашето семейство особено важни са салатите, както и ядки, затова има много и различни! Разбира се правим най-често сърмички за основно ястие, но съвсем малко, както казваш ти - да не се яде до Нова година! :lol:
niya_mazova
 
Мнения: 443
Регистриран на: 01 Окт 2013, 16:58

Re: Как да направим по-интересно коледното си меню?

Мнениеот balsam » 19 Ное 2016, 21:59

Няма ка да минем без месо на Коледа :lol: . Традиция в семейството е да приготвяме капамата на мама - сарми, пържоли, суджук и пиле се варят заедно. Става супер. Иначе има от пиле мляко на масата :grin: .
balsam
 
Мнения: 513
Регистриран на: 19 Яну 2016, 12:17

Re: Как да направим по-интересно коледното си меню?

Мнениеот Yunona » 19 Ное 2016, 23:54

Дълги години правих класически Коледни трапези - с порядъчно няколкодневно "изтрепване" в кухнята, започващо от рождения ми ден на 23 декември, преминаващо в приготвяне на 9-12 постни ястия за Бъдни вечер, с огъваща се маса за Коледа... Салати, предястия, погача, торта... За основно редувам капама и пълнена пуйка.
Мина това време обаче. Вече съм на друга вълна. По-малко ястия, по-малко врътня в кухнята, по-малко нерви. Повече време за мен, за почивка, за разговори, разходки, книги и филми. И много ми харесва така :)
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Как да направим по-интересно коледното си меню?

Мнениеот lussy » 21 Ное 2016, 10:37

По празници врътнята и суетнята в кухнята са просто пребиващи. Това е най-гадното ото тях, но какво да се прави - трябва да се отчетем по някакъв начин. Аз също не прекалявам с приготвянето. Без това не е добре много за здравето да преяждаме и да ядем тежки ястия :smile: .
lussy
 
Мнения: 421
Регистриран на: 02 Окт 2013, 11:45

Re: Как да направим по-интересно коледното си меню?

Мнениеот Malina » 21 Ное 2016, 13:52

Е, сякаш се преяжда авидиш ли всеки ден с такива тежки софри, та и по Коледа да се ограничаваме. За мен това бяха едни от малкото дни,в които мога да си позволя да постоя повече в кухнята и винаги приготвям поне 7 ястия, като в това число броя и ядките, та може би ястията ми са около 3-4, но все пак е много повече от обичайното ни ежедневно ядене. Не ми тежии не ми пречи, харесва ми аромата на мандарини и суетенето около масата на Бъдни вечер, нареждането за най-близките, подредбата и всичко останало! Вярно, после имаме да дояждаме с дни, но това не ни пречи, да си сбъднем някаква традиция, и да се почувстваме малко по-специално и празнично. Обикновено на 25 не отдавам толкова голямо внимание, за отново празнична вечер, ние се събираме на Бъдни вечер семейно, на 25 е по-скоро ден като ден и не се тъпчем излишно, може би за това не ми тежи толкова, защото не е серия от поредни дни на ояждане.
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: Как да направим по-интересно коледното си меню?

Мнениеот iwoni » 24 Ное 2016, 13:01

О, и аз броя всичко на масата на Бъдни вечер - ядки, пуканки, плодове заедно с приготвените ястия :grin: . А за Коледа правим домашна руска салата, пържолки, баница, още два вида салати. Гледаме да има и по-леки неща за хапване, не само мръвки :lol: .
iwoni
 
Мнения: 483
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:14

Re: Как да направим по-интересно коледното си меню?

Мнениеот svetlozara » 24 Ное 2016, 13:28

iwoni написа:О, и аз броя всичко на масата на Бъдни вечер - ядки, пуканки, плодове заедно с приготвените ястия :grin: . А за Коледа правим домашна руска салата, пържолки, баница, още два вида салати. Гледаме да има и по-леки неща за хапване, не само мръвки :lol: .

Баницата и руската салата ли са по-леките неща? :lol: :lol: :lol:
ние не сме такива традиционалисти, често си хапваме на коледа пица или спагети :)
svetlozara
 
Мнения: 729
Регистриран на: 18 Юни 2015, 12:14

Re: Как да направим по-интересно коледното си меню?

Мнениеот valensiq » 24 Ное 2016, 15:28

Според мен могат да се ускрасят по-интересно салатите, да се сервира табуле, да се направи нещо интересно с по-екзотични плодове из еленчуци, да се сложат сирена с грозде, изобщо има място за импровизации и пазарът е много разнообразен! Но и от друга страна, няма абсолютно нищо в класическата вечеря - с питка, със сърмички, с пържолки, руска салата ит.н. все неща, свързани с нашето детство!
Аватар
valensiq
 
Мнения: 159
Регистриран на: 23 Ное 2016, 13:39


Назад към Гювеч

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта

cron