Орторексията или луди на тема здравословни храни

Супер храни, здравословно пазаруване, качествени и полезни продукти, начин на хранене

Орторексията или луди на тема здравословни храни

Мнениеот niya_mazova » 30 Дек 2013, 16:12

Вчера гледах по телевизията едно предаване, в което ставаше въпрос за маниите на хората. Обемът им е почти необхватен, но много ме озадачи една от тях, която все още не е обявена за психическо разтройство, но си е мания, нарича се орторексия.

В желанието си хората да ядат качествена храна се превръщат в орторексици или луди на тема здравословно хранене. Не мога да повярвам, как хора създават мании, психически разтройства или каквото и да било друго с идеална цел – още повече пари!

Малко се изненадвам, че в предаването, едва ли не бяха обвинени, т.нар. кампании за суровоядство и темподобни.
Аз също не одобрявам пропагандирането на някакъв определен начин на живот, съответно и хранене, но да се отправи като обвинение, мисля е прекалено!

Не намирам за нормално Е-тата, нито ГМО храните, но в съвремието хората са достатъчно податливи, за да се вземе всичко твърде присърце!
Старая се да водя, колкото е възможно "по-чист" начин на живот, т.е. без консерванти, ГМО и т.н., но май не съм прекрачила границата на здравословно хранене до орторексия!

На вас как ви се струва, вървите ли по пътя на орторексията, която пропагандират чрез невинните кампании на суровоядците? А познавате ли хора, които вече са луди на тази тема?
niya_mazova
 
Мнения: 443
Регистриран на: 01 Окт 2013, 16:58

Re: Орторексията или луди на тема здравословни храни

Мнениеот lussy » 30 Дек 2013, 16:16

Ако всеки зная какво наистина има в чинията си, би полудял, не е толкова трудно. Иначе много неща се "насаждат" изкуствено у хората и си мислят, че когато има на етикета си надпис "Органик" или "Био" не само, че е модерно, ами и изчистено от химии. Да, но аз не мисля така, затова и не купувам от тези магазини, а от бабички, които живеят на село, тъй като нямам възможността сама да си отглеждам храната :!:
lussy
 
Мнения: 421
Регистриран на: 02 Окт 2013, 11:45

Re: Орторексията или луди на тема здравословни храни

Мнениеот dessiblond » 02 Яну 2014, 16:12

Не виждам нещо вярно от написаното. Каква е целта на кампаниите, ами нямат цел, едва ли е подобряването на живота на хората, но не е и с цял изтребление, ако пък действаха, то жив човек нямаше да е останал! :D :D :D :D
dessiblond
 
Мнения: 421
Регистриран на: 25 Ное 2013, 14:13

Re: Орторексията или луди на тема здравословни храни

Мнениеот penny » 03 Яну 2014, 16:28

dessiblond написа:Не виждам нещо вярно от написаното. Каква е целта на кампаниите, ами нямат цел, едва ли е подобряването на живота на хората, но не е и с цял изтребление, ако пък действаха, то жив човек нямаше да е останал! :D :D :D :D

Достатъчно добре от профила ти личи, че си руса.. стига толкова коментари! ;)
penny
 
Мнения: 498
Регистриран на: 05 Дек 2013, 15:13

Re: Орторексията или луди на тема здравословни храни

Мнениеот Mon_ton » 19 Яну 2015, 17:57

Значи така се описват тези хора, с такова име. И на мен са ми много странни и като започнат да изместват маниите си върху децата си и става още по-страшно! :roll:
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Орторексията или луди на тема здравословни храни

Мнениеот mix_twix » 19 Яну 2015, 18:22

lussy написа:Ако всеки зная какво наистина има в чинията си, би полудял, не е толкова трудно. Иначе много неща се "насаждат" изкуствено у хората и си мислят, че когато има на етикета си надпис "Органик" или "Био" не само, че е модерно, ами и изчистено от химии. Да, но аз не мисля така, затова и не купувам от тези магазини, а от бабички, които живеят на село, тъй като нямам възможността сама да си отглеждам храната :!:

И как точно от бабичката на село си купуваш ориз ми стана любопитно? :mrgreen:
Аватар
mix_twix
 
Мнения: 1181
Регистриран на: 18 Дек 2014, 10:56

Re: Орторексията или луди на тема здравословни храни

Мнениеот LaCoquine » 27 Май 2015, 16:45

mix_twix написа:
lussy написа:Ако всеки зная какво наистина има в чинията си, би полудял, не е толкова трудно. Иначе много неща се "насаждат" изкуствено у хората и си мислят, че когато има на етикета си надпис "Органик" или "Био" не само, че е модерно, ами и изчистено от химии. Да, но аз не мисля така, затова и не купувам от тези магазини, а от бабички, които живеят на село, тъй като нямам възможността сама да си отглеждам храната :!:

И как точно от бабичката на село си купуваш ориз ми стана любопитно? :mrgreen:

Да, това което казва lussy е ок, стига да имаш възможност, а за нещата, които не могат да се произвеждат е почти без значение откъде ще ги купиш, стига да са качествени, това че се продават в био магазини, не означава нищо!
LaCoquine
 
Мнения: 291
Регистриран на: 10 Юли 2014, 14:58

Re: Орторексията или луди на тема здравословни храни

Мнениеот Pipilota » 28 Май 2015, 08:17

За много неща не знаем дали са качествени, ориз, боб, леща, царевица, подобни пакетирани храни трудно можем да вземем от някоя баба на село.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Орторексията или луди на тема здравословни храни

Мнениеот belleville » 28 Май 2015, 10:48

Много хора твърдят, че са такива, има се като за нещо модерно, в крайна сметка се оказва, че около 20% от всички орторексици не са такива :D
belleville
 
Мнения: 253
Регистриран на: 26 Сеп 2014, 14:39

Re: Орторексията или луди на тема здравословни храни

Мнениеот Snejna » 28 Май 2015, 12:13

belleville написа:Много хора твърдят, че са такива, има се като за нещо модерно, в крайна сметка се оказва, че около 20% от всички орторексици не са такива :D

На мен ми звучи маниакално, а не като причина да се похвалиш.
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Следваща

Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта