Как да научим детето си да яде „нови” храни?

От кърменето, през захранването, до храненето на детето, полезни и вредни храни, рецепти

Как да научим детето си да яде „нови” храни?

Мнениеот lussy » 22 Яну 2014, 13:59

Здравейте, мами!
Дъщеричката ми стана вече на 3 години, но още имаме проблем с някои храни.
Предполагам се досещате, че става въпрос най-вече за плодове и зеленчуци, особено по-екзотичните.

Плодове като портокали, мандарини, манго, ананас, за авокадо и дума да не става, дори с банана имаме някои затруднения! Същото е и с някои от зеленчуците, като царевица, а пролетта тиквичка или патладжан – не близва. Някои от "новите" храните ги хапва сготвени или направени на кремче, когато не личи какво е, но други още щом ги помирише става и тръгва!

Не зная как да я науча да яде "нови" храни. Убедена съм, че с възрастта ще го израсне и ще започне да хапва повечко неща, но и сега има нужда от тези „нови” за нея храни и съдържащите се в тях витамини!
Как накарахте злоядите си дечица да хапват от всичко?
lussy
 
Мнения: 421
Регистриран на: 02 Окт 2013, 11:45

Re: Как да научим детето си да яде „нови” храни?

Мнениеот dejavu » 22 Яну 2014, 14:05

Ами сама го каза - имаш един изход на кремчета плодовете, а зеленчуците, които яде сготвени! Що се отнася до по-екзотичните особено като манго и авокадо (което пък е така мазно, че как се надяваш въобще да го яде, не зная) то ще дойде с времето, а в мангото има доста "конци", предполагам това я отблъсква.
Трябва да разбереш какво не харесва в тези плодове, за да го промениш по формата, под която ще ги яде! ;)
dejavu
 
Мнения: 413
Регистриран на: 09 Окт 2013, 14:06

Re: Как да научим детето си да яде „нови” храни?

Мнениеот Kaya » 09 Дек 2014, 11:09

Ами придържам се към една мисъл, която чух преди години още - "Няма злояди деца, има родители, които не искат да се правят на маймуни" :mrgreen: :lol: :lol: :lol:
Украсявам порциите, подреждам във формата на колелета, пеперуди, самолети и така..
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Как да научим детето си да яде „нови” храни?

Мнениеот веселказасмяна » 09 Дек 2014, 12:16

Kaya написа:Ами придържам се към една мисъл, която чух преди години още - "Няма злояди деца, има родители, които не искат да се правят на маймуни" :mrgreen: :lol: :lol: :lol:
Украсявам порциите, подреждам във формата на колелета, пеперуди, самолети и така..

Хахах, репликата звучи почти вярно, но почти, за щастие съм нямала проблеми, но много от приятелките ми имаха и то големи! Понякога няма маймуна, която да накара детето да яде, още по-малко, когато става въпрос за нова храна, която не му е допаднала още по начина на назоваване! :D
веселказасмяна
 
Мнения: 295
Регистриран на: 24 Сеп 2014, 12:43

Re: Как да научим детето си да яде „нови” храни?

Мнениеот rabotnata pchela » 09 Дек 2014, 12:25

Изобщо не е лесно, но се случва с настояване няма как да не се научат децата, трябва да сте упорити и да не предлагате любими странични неща, защото тогава вече работите няма как да станат.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Как да научим детето си да яде „нови” храни?

Мнениеот Pipilota » 18 Мар 2015, 11:25

Оф, и на мен ми е ужасно трудно да ги науча моите двамата красавци да ядат НЕЩО ново, макар че по някога сами проявяват желание. Когато им предлагам нещо различно, което до сега не са опитвали никога не ги лъжа за вкуса. Забелязала съм как хората са склонни да излъжат, много е вкусно, много е сладко, а примерно да предлагат грейпфрут. :)
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Как да научим детето си да яде „нови” храни?

Мнениеот silver933 » 18 Мар 2015, 12:48

Що не пробвате някоя игра с храната, да хапва със затворени очи да речем :)))
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Как да научим детето си да яде „нови” храни?

Мнениеот Andrey » 18 Мар 2015, 14:14

silver933 написа:Що не пробвате някоя игра с храната, да хапва със затворени очи да речем :)))

особено ако искаш да се изгавриш с него и да му дадеш лимон или лъжица с мас! :)
Аватар
Andrey
 
Мнения: 1730
Регистриран на: 20 Ное 2014, 10:04

Re: Как да научим детето си да яде „нови” храни?

Мнениеот moni.sparrow » 18 Мар 2015, 15:14

Andrey написа:
silver933 написа:Що не пробвате някоя игра с храната, да хапва със затворени очи да речем :)))

особено ако искаш да се изгавриш с него и да му дадеш лимон или лъжица с мас! :)

Защо точно трябва да се гаврите с децата и защо точно мас? :shock:
moni.sparrow
 
Мнения: 286
Регистриран на: 05 Ное 2013, 15:24

Re: Как да научим детето си да яде „нови” храни?

Мнениеот Kremiliya » 18 Мар 2015, 15:29

Просто им давайте да опитват, обяснявайте им за вкуса и така, може да им хареса ;)
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Следваща

Назад към Хранене и захранване

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта