Защо кучето ми яде трева?

Ако можеха да говорят, но не могат, затова нека поговорим вместо тях. Споделетe всичко за вашите домашни любимци - типични или екзотични.
Онлайн консултация с д-р Искрен Станилов и д-р Деница Русева

Защо кучето ми яде трева?

Мнениеот Коцева » 10 Фев 2014, 15:40

Привет!

Имам дакел на годинка, който е кастриран, ваксиниран, всички таблетки срещу паразити са дадени, заедно с капки срещу паразити.

Току-що се прибираме от разходка, но още щом го изведох започна да яде настървено трева! Сутринта след като се прибрахме, сякаш започна да хълца, да се облизва странно и да преглъща често. Влизайки в къщата се насочи към вратата на верандата и след като изскимтя и му отворих, излезна и отново започна да яде трева!

И преди е ял по малко тревичка, но сега направо си пасе. Не съм сменяла храната му, до сега е ял само гранулки!

Дали е възможно да има проблеми и да се опита да ги изчисти като яде трева?
Чувала съм, че когато ги болят коремите ядат, дали е вярно?
Коцева
 
Мнения: 213
Регистриран на: 04 Фев 2014, 17:36

Re: Защо кучето ми яде трева?

Мнениеот Ginger » 10 Фев 2014, 15:47

И моето куче често хапва тревичка, но по малко, не съм се замисляла, че може да му е нещо, заради това да предпочита райграса пред гранулите! :?
Ginger
 
Мнения: 412
Регистриран на: 04 Фев 2014, 17:01

Re: Защо кучето ми яде трева?

Мнениеот Dr Denica Ruseva » 10 Фев 2014, 17:17

Коцева написа:Привет!

Имам дакел на годинка, който е кастриран, ваксиниран, всички таблетки срещу паразити са дадени, заедно с капки срещу паразити.

Току-що се прибираме от разходка, но още щом го изведох започна да яде настървено трева! Сутринта след като се прибрахме, сякаш започна да хълца, да се облизва странно и да преглъща често. Влизайки в къщата се насочи към вратата на верандата и след като изскимтя и му отворих, излезна и отново започна да яде трева!

И преди е ял по малко тревичка, но сега направо си пасе. Не съм сменяла храната му, до сега е ял само гранулки!

Дали е възможно да има проблеми и да се опита да ги изчисти като яде трева?
Чувала съм, че когато ги болят коремите ядат, дали е вярно?


Здравейте,

Има доста спорове и митове за яденето на трева от кучето - например дали е вреден навик при някои; начин да облекчат своята болка или средство, с което да предизвикат своето повръщане. Факт е, че при по-големият процент от кучетата, прибягват към опит за прием на трева, когато чувстват неразположение в стомашно-чревния тракт.

Независимо от причината, този "навик" или "самолечение" трябва да се избягват поради огромният риск от заразяване с паразити, прием на токсично растение и т.н.

Ако забележите, че кучето Ви прави непрестанни опити за ядене на трева съветваме преглед от ветеринар.

Поздрави
Аватар
Dr Denica Ruseva
 
Мнения: 64
Регистриран на: 10 Фев 2014, 13:30

Re: Защо кучето ми яде трева?

Мнениеот murmoranka » 25 Мар 2014, 08:55

И мойте шотландски песчета си похапват тревичка, за да си прочистват коремчетата. Не се опитвам да ги спирам, така или иначе не е на често и ми помагат с плевените :) Бъзикам се. В нас не пръскам с отрови против плевели, насекоми и др. и знам, че няма нищо страшно да им стане.

Но това което искам да добавя е, сменяй храната често, върти я с други марки или вкусове(пиле. риба,телешко и др). Не Оставяй само с един тип, да кажем за година, това им изнежва коремчетата и от там почват и проблемите. На мойте "бубу и биба" им давам и ябълки, морковчета, яйца, кисело мляко, и да не говорим ,че съм вече полувегетарианка заради тях ,защото всичкото месо от порцията ми отива при тях. Нахалници! :)

Ето, гурото по кучешко изучаване Цезар какво казва: http://www.cesarsway.com/dog-care/dog-nutrition/Why-Dogs-Eat-Grass-and-How-to-Prevent-It Цитирам: "Спокойно. Много ветеринарни лекари смятат, яденето на трева нормално поведение на кучето. Докато кучетата не получават никаква реална хранителна стойност от тревата, то също няма и да им навреди - само при положение,че няма опасни торове, пестициди и хербициди, използвани на самата трева."

Друго което казва, е че може да има нужда от повече фибри. Друга причина е, когатп Шаро се чуди в коя беля да се вплете, т.е. скучно му е. И третата причина Цезар пише , че може да е признак на проблем със стомаха , особенно когато се "търси" и иска трева постоянно и е свързано с повръщане. Хмм, последното звучи като да е при твоя случай.

Пробвай се да му даваш кисело млчко почти всеки ден ако не всеки ден и постепенно сменяй и давай разнообразна храна.
Късмет
murmoranka
 
Мнения: 6
Регистриран на: 25 Мар 2014, 06:35

Re: Защо кучето ми яде трева?

Мнениеот Andrey » 25 Ное 2014, 11:25

Аз и котка съм виждал да яде трева, мисля, че не е толкова страшно, това си е техния начин за справяне с неразположението :)
Аватар
Andrey
 
Мнения: 1730
Регистриран на: 20 Ное 2014, 10:04


Назад към Ветеринарна медицина

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта