Как да почистя боб от люспите?

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Как да почистя боб от люспите?

Мнениеот Golfie » 15 Фев 2014, 21:55

Здравейте!
Как най-лесно да почистя бял боб от люспите. Нещо елементарно, но не знам как се прави най-добре. Става много по-вкусна боб чорбата и освен това, няма ги тия шлюпки, които се въртят между зъбите.
Срам не срам, питам, казвайте. Че няма да се омъжа, ако излезе, че такива елементарни неща не знам :)
Golfie
 
Мнения: 211
Регистриран на: 04 Ное 2011, 23:16

Re: Как да почистя боб от люспите?

Мнениеот Evangelina » 18 Фев 2014, 11:03

Всичко е въпрос до накисване за няколко часа предварително, както и до варене на слаб огън. След това имаш малко работа с пръстите, но е много лесно, особено ако бобът е едър. Чувала съм, че може да се добави сода във водата, в която се накисва, но според мен е напълно ненужно.
Evangelina
 
Мнения: 13
Регистриран на: 07 Фев 2014, 16:39

Re: Как да почистя боб от люспите?

Мнениеот Ivaylo » 31 Юли 2014, 16:43

Evangelina написа:Всичко е въпрос до накисване за няколко часа предварително, както и до варене на слаб огън. След това имаш малко работа с пръстите, но е много лесно, особено ако бобът е едър. Чувала съм, че може да се добави сода във водата, в която се накисва, но според мен е напълно ненужно.

Във водата в която го вариш сложи малко сода, много по-лесно е всичко.
Аватар
Ivaylo
 
Мнения: 349
Регистриран на: 14 Мар 2011, 22:21
Местоположение: в нищото

Re: Как да почистя боб от люспите?

Мнениеот rabotnata pchela » 21 Юли 2017, 15:06

Чак пъук да се чопли боба?! Не може ли като държиш толкова да си вземеш гол боб, който е толкова гаден, така да се каже, няма добър вкус. Тези, които са по-дебелите люспи, при варенето, след като сменяш водата,можед а ги разтъркаш под чешмата с ръце, те ще изпадат, но всичкия да се обели няма как, пък и няма смисъл.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Как да почистя боб от люспите?

Мнениеот Дороти » 11 Фев 2019, 11:07

Отдавна не си причинявам тази мъка, а купувам от беления боб на Крина. Малко е по-скъп, но пък не ядем всеки ден боб. По-лесно се готви, няма люспи и действа щадящо на стомаха.
Дороти
 
Мнения: 150
Регистриран на: 25 Окт 2018, 10:10


Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта