Морските свинчета и храненето им

Ако можеха да говорят, но не могат, затова нека поговорим вместо тях. Споделетe всичко за вашите домашни любимци - типични или екзотични.
Онлайн консултация с д-р Искрен Станилов и д-р Деница Русева

Морските свинчета и храненето им

Мнениеот lussy » 18 Фев 2014, 13:38

Миналия уикенд обещахме на децата , че семейството ни ще се увеличи с още един член, така и стана, купихме си морско свинче!

Имам някаква престава как се отглежда, като по-големи вкъщи сме имали хамстери с трагична съдба, но горе-долу имам представа от грижите за гризачи. :(

Има един немаловажен проблем, обаче – пускаме му какви ли не глезотийки – морковче, зеле, марулка, но когато свършат започва на скимти и пищи, :oops: отделно си хапва и гранулки, но е постоянно гладен!

Не зная как се хранят морските свинчета, т.е. трябва да имат през цялото време храна в къщурката или трябва да хапват под час или някакъв режим!
Нашето морско свинче си е истинско прасенце, мисля, че често преяжда, затова днес съм ограничила храненето, както с гранули, така и с други екстри! :idea:

Помогнете ми, не искам да преяжда, но и да не стои гладен, къде е баланса, могат ли да спрат морските свинчета да хапват, ако пред тях има някоя вкусотийка?
lussy
 
Мнения: 421
Регистриран на: 02 Окт 2013, 11:45

Re: Морските свинчета и храненето им

Мнениеот annydance » 18 Фев 2014, 13:46

Близка приятелка има морско свинче, но не съм забелязала да й слага храна под някакъв режим. Зная, че зелето не е много полезно при морските свинчета, а що се отнася до поилката стъклените ги трошат в стената на аквариума, а тези с пластмасови тръбички ги изгризват, опитай се да намериш пластмасова поилка с желязна тръбичка ;)
annydance
 
Мнения: 445
Регистриран на: 06 Ное 2013, 14:13

Re: Морските свинчета и храненето им

Мнениеот djudjanka » 18 Фев 2014, 14:20

Морските свинчета са чудесни домашни любимци, стига редовно да почиствате и сменят дървените стърготини, иначе започва да мирише. За храненето би трябвало в магазина да ви кажат какви храни и колко често да му давате; обичат обелки от краставици, моркови и др. Много симпатични животинки! :P
Аватар
djudjanka
 
Мнения: 340
Регистриран на: 26 Окт 2012, 14:12

Re: Морските свинчета и храненето им

Мнениеот M.Tasheva » 18 Фев 2014, 14:31

djudjanka написа:Морските свинчета са чудесни домашни любимци, стига редовно да почиствате и сменят дървените стърготини, иначе започва да мирише. За храненето би трябвало в магазина да ви кажат какви храни и колко често да му давате; обичат обелки от краставици, моркови и др. Много симпатични животинки! :P

За съжаление във всички тези обелки са и нитратите, които ние по един или друг начин отбягваме, но ги даваме на тях :(
M.Tasheva
 
Мнения: 393
Регистриран на: 21 Окт 2013, 13:55

Re: Морските свинчета и храненето им

Мнениеот california_ » 20 Фев 2014, 16:25

Това, което мога да кажа от личен опит - внимавайте със зеленчуцуте от пазара!!!!! Аз изгубих моето свинче преди няколко седмици точно заради една маруля. Но грешката си беше моя - бързах да дам на моето да яде и в бързината забравих да я измия...На другия ден, още ставайки,заварих свинчето ми на една страна и студено, едвам дишаше. Заведох го в най-близката клиника. Температурата му беше под 36 градуса :( Опитаха всичко възможно, но температурата спадна толкова, че термометъра спря да го хваща. След това спря да диша и си замина :( В клиниката казаха, че е натравяне. Така, че - бъдещи стопани - мийте плодовете и зеленчуците, които купувате или най - добре през зимата наблягайте на сухата храна!!!
california_
 
Мнения: 23
Регистриран на: 06 Фев 2014, 13:05

Re: Морските свинчета и храненето им

Мнениеот Magdalena_Nai » 04 Май 2017, 23:53

Знам, че по-добре за тях е сухата храна, но моето прасенце определено обожава зелените и сурови храни.
Когато я гледах аз, й давах храна, основно суха под режим-сутрин и вечер-съобразявах се с работата си и времето, което я виждах. След 2 години я закарах при родитеите ми и мйка ми вече се грижо за нея. Тя промени режима й-вече постоянно е гладна и писука , както и почти не яде суха храна-глези се и свиква на зеленчуци-майка ми така я е научила. Знам, че не е редно-подува им се стомахчето, особено със зеле-внимавайте с него!
Но моето прасенце е щастливо, лакомо и добре нахранено при родителите ми.
Само да напомня колко важно е да добавяте във водата Виитамин Ц всяка седмица!
Magdalena_Nai
 
Мнения: 69
Регистриран на: 03 Ное 2016, 14:55

Re: Морските свинчета и храненето им

Мнениеот Kremiliya » 05 Май 2017, 09:15

Magdalena_Nai написа:Знам, че по-добре за тях е сухата храна, но моето прасенце определено обожава зелените и сурови храни.
Когато я гледах аз, й давах храна, основно суха под режим-сутрин и вечер-съобразявах се с работата си и времето, което я виждах. След 2 години я закарах при родитеите ми и мйка ми вече се грижо за нея. Тя промени режима й-вече постоянно е гладна и писука , както и почти не яде суха храна-глези се и свиква на зеленчуци-майка ми така я е научила. Знам, че не е редно-подува им се стомахчето, особено със зеле-внимавайте с него!
Но моето прасенце е щастливо, лакомо и добре нахранено при родителите ми.
Само да напомня колко важно е да добавяте във водата Виитамин Ц всяка седмица!

А дали и на зайчетата трябва да се слага витамин Ц във водата?
За храните и аз знам, че е по-добре да са сухи, може да му давате сушена слама, листа, трева, също. :smile: На колко години вече е морското ви свинче?
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: Морските свинчета и храненето им

Мнениеот Magdalena_Nai » 18 Май 2017, 18:11

Kremiliya написа:
Magdalena_Nai написа:Знам, че по-добре за тях е сухата храна, но моето прасенце определено обожава зелените и сурови храни.
Когато я гледах аз, й давах храна, основно суха под режим-сутрин и вечер-съобразявах се с работата си и времето, което я виждах. След 2 години я закарах при родитеите ми и мйка ми вече се грижо за нея. Тя промени режима й-вече постоянно е гладна и писука , както и почти не яде суха храна-глези се и свиква на зеленчуци-майка ми така я е научила. Знам, че не е редно-подува им се стомахчето, особено със зеле-внимавайте с него!
Но моето прасенце е щастливо, лакомо и добре нахранено при родителите ми.
Само да напомня колко важно е да добавяте във водата Виитамин Ц всяка седмица!

А дали и на зайчетата трябва да се слага витамин Ц във водата?
За храните и аз знам, че е по-добре да са сухи, може да му давате сушена слама, листа, трева, също. :smile: На колко години вече е морското ви свинче?

Зизу-така се казва красивата ми прасолинка:) Тя е на 3 години вече.
Освен суха храна, мисля, че спокойно може да й давате клонки от (ако не се лъжа) плодни дървета и моркови.
Трбва да хрупат нещо за зъбките:)
Magdalena_Nai
 
Мнения: 69
Регистриран на: 03 Ное 2016, 14:55

Re: Морските свинчета и храненето им

Мнениеот kalina_216 » 19 Май 2017, 09:57

Дружелюбно ли е и мислиш ли, че се привързва към теб? Аз съм останала с впечатление, че такива животни не се привързват и са трудни за гледане. а
Аватар
kalina_216
 
Мнения: 292
Регистриран на: 23 Мар 2017, 12:24


Назад към Ветеринарна медицина

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта