ГМО в България - вреди, ползи, разпространение и...цена

Всяко мнение има място на ринга и никой противник не е за подценяване - не се караме, а дискутираме!

ГМО в България - вреди, ползи, разпространение и...цена

Мнениеот The_The_Ramone » 13 Авг 2011, 17:29

Научната фантастика от средата на миналият век умело хранеше героите си с домати с размерите на диня и с други прекрасни храни, продукт на бъдещето. Не след дълго науката вече беше напреднала до толкова, че да може да ни ги предостави директно на рафтовете в супермаркетите. И веднага след това изникна и ужасният трибуквен кошмар – ГМО.
В България скандалът с генно модифицираните организми избухна чак тази година, за да предизвика масова истерия и бурни политически дебати, които продължават все още. И когато магазините се изпълниха с купувачи, които вече четат етикетите на продуктите, лъснаха ужасните истини за дългите години, пълни с лъжа...и мълчание.
Предисторията: Успешни опити за генетични модификации са направени още през 70-те години на миналия век, а генно модифицирани храни за търговски цели в САЩ се произвеждат за пръв път през 1996 г. Въпреки, че не са направени достатъчно тестове и анализи за ефекта, който ГМО могат да имат върху човешкото здраве и околната среда, компаниите, занимаващи се с генно инженерство, агресивно промотират своите продукти, като обещават по-високи добиви, използване на по-малко пестициди и висока устойчивост на културите. А производителите вярват, преработвателите купуват, клиентите употребяват...
Триумф на ГМО:
Разбутаната ДНК обещава чудеса. За Индия е разработен специален ориз, в който има изобилие от витамин А, наречен „Златен”. Картофите сами отблъскват колорадските бръмбари. Заредените с гени на риба домати са огромни на размер и с колосална трайност /и вкус на тоалетна хартия/.
Кръстосват се ягода с риба, индустриални култури като царевица и соя се кръстосват с какво ли не, за да се постигнат огромни добиви. Вече няма да има нужда от хербициди, от утре няма да има и световен глад, защото храната ще стига за всички. И това всичко благодарение на великата наука и на ...големите компании. Близо 1/3 от земеделските площи в света вече са засети с биотехнологични култури, след началото на тяхното комерсиализиране от 1996 г. насам (данните от последните проучвания на Международната служба за агробиотехнологични приложения (ISAAA), публикувани на 12 януари 2005 г.)
Първите проблеми:
Първият проблем, с който се сблъскали фермерите бил...авторското право. Всяка година трябва да се закупуват необходимите култури от фирмите доставчици. В случай на неволно попаднал генетично модифициран материал (права върху който има определена група или корпорация) в полето на фермери, ползващи конвенционално или органично земеделие, може да се стигне до съдебни искове от страна на притежателя на патента върху този материал или до опорочаване на качеството на продукцията (генетично замърсяване) със съответни негативни пазарни последствия за тези фермери.
Не закъснели първите съдебни дела, безусловно печелени от големите корпорации.
Срещу тях възстават и отделни религиозни общности. Обвиненията са заради липсата на етикетиране на тези храни, което прави невъзможно те да бъдат разграничени, което пък от друга страна би нарушило диетичните закони на различните религиозни общности. Неволно те биха консумирали храни съдържащи гени от забранени за тях растителни или животински организми.
А после последвал и цял водопад от проблеми и шокиращи разкрития...Стряскащи са пораженията на човешкия организъм от тези все още неизучени докрай продукти. Съвременната наука не може да направи все още дългосрочни предвиждания за въздействието на ГМО върху здравето на хората и околната среда. Но лабораторни и полеви експерименти показват, че ГМО могат да бъдат вредни за полезните насекоми, да бъдат вредни за почвите и да трансферират хибридни гени в околната среда, като така генно замърсяват съседни, нормални култури. Потенциално могат да бъдат създадени и неконтролируеми плевели. ГМ храни като цяло могат да доведат до непредсказуеми алергии, натрупване на токсини, болести резистентни на антибиотици, както и проблеми с храненето на клетъчно ниво. Изследванията продължават...
България и ГМО...
През пролетта на 2005г. българският парламент приема закон за ГМО, който забранява полевите опити и освобождаването в околната среда на важни за България култури като маслодайна роза, тютюн, лоза, памук, пшеница и всички видове плодове и зеленчуци. Забранява се освобождаването на ГМО в териториите, включени в Националната екологична мрежа по смисъла на Закона за биологичното разнообразие, както и в 30-километровата буферна зона около тях. В България е забранена и продажбата на ГМО, съдържащи маркерни гени за антибиотична резистентност. В България...но истината е някъде другаде...
През периода 2004-2009 г. са изследвани общо 1304 проби от хранителни продукти и в 448 (34.35%) е установено за наличието на ГМО, като в 94 (7.2%) то е било два пъти над пределно допустимото. От анализираните продукти само етикетите на 2 показват, че съдържат ГМО. През 2009 г. процентът на българските производители с превишено съдържание на ГМО спрямо чуждите вносители е 64 %, докато през 2005-2008 г. е бил 30%.
Сред проблемните продукти срещаме имената на почти всички масови храни, които ядем всеки ден и даваме на децата си. Евтини и вкусни вафли, салами на дъмпинг цени, топъл и мек хлебец...
Няколко са разрешените от ЕС ГМО и ГМ хранителни
продукти. Това са предимно няколко хибрида ГМ царевица, ГМ соя и ГМ рапица. Тези култури много рядко се консумират директно исе използват за производството на някои преработени храни. Например, от царевица се произвеждат брашно, грис, масло, нишесте,глюкоза, които допълнително се преработват при производството на храните, в които се влагат - консервирани храни, храни на
зърнена основа, инстантни супи, майонеза, тестени изделия и сладкиши и др.
Соевите зърна се използват при производството на храни и хранителни съставки като растително масло, соеви сосове, тофу, гранулати,лецитин, които присъстват като съставки в редица преработени храни като шоколад, сладкарски изделия, сосове, тестени изделия,дресинги и колбаси, последните от които бяха открити и на българския пазар. При соевите зърна например вече почти не се срещат
“свободни от ГМО”.
Екологични сдружения изнасят шокиращи факти за десетки хиляди декари, засяти с ГМО продукти на Монсанто. Веднъж засяти, те се смесват с други, дават се за фураж, за храна, без никаква информация за потребителите. Твърди се, че над 80% от внасяните соя, царевица, рапица и други култури са продукт на генно модифициране, като контролът е много слаб или почти никакъв.
Проверките по магазините са доста нередовни, такива при производителите на храни почти няма.
ГМО и Българската храна
Поради ниските заплати и отънелите джобове от кризата, българският потребител купува храна, която често е евтина, за сметка на качеството си. Над тази храна няма контрол, тя е ...евтина.
И докато групи загрижени майки или притеснени земеделски производители готвят стачки и пускат петиции, народът продължава да хапва сладко сладко. Победителите с над 2% потвърдено наличие на ГМО / при позволено максимум 0.9%/ са кренвиршите, шпек Народен, саламът Камчия, вафлите, определени видове хляб, царевични и соеви брашна, соеви гранулати...стотици продукти, които не слизат от трапезата на българина.
И това са само продуктите, които са били хванати от контролните органи. А другите?
Експерти удачно подчертават, че ГМ храните са предимно в социалните / по цена/ продукти, приоритет на трапезата на пенсионерите и бедните хора в България. А те са една голяма част от населението.

Вероятно за пореден път човечеството ще се стресне и ще се опита да спре лудостта, наречена „ГМО”. Или пък ще продължи да похапва весело и безгрижно? Цитат от преставител на една от водещите компании, които продават такива продукти стана и заглавие на този материал. В цялост той звучи така „Не трябва да удостоверяваме безопасността на храните. Нашият интерес е да продаваме”
Да ви е сладко!
The Game Will Never Be The Same
Аватар
The_The_Ramone
 
Мнения: 236
Регистриран на: 09 Апр 2011, 10:00
Местоположение: Вътрешна Монголия

Re: ГМО в България - вреди, ползи, разпространение и...цена

Мнениеот Vampire Kiss » 16 Авг 2011, 16:51

Най-голяма химия стана нещо толкова вкусно - лютеницата. Как можаха да я развалят?
Vampire Kiss
 
Мнения: 89
Регистриран на: 05 Авг 2011, 14:49

Re: ГМО в България - вреди, ползи, разпространение и...цена

Мнениеот qproin » 24 Окт 2011, 23:35

Не смятам, че е редно на евтините продукти да няма контрол. всичко което е в търговската мрежа трябва да се контролира, без значение цената му
qproin
 
Мнения: 669
Регистриран на: 18 Юли 2011, 22:21

Re: ГМО в България - вреди, ползи, разпространение и...цена

Мнениеот Viktor.Ivanov » 29 Юли 2014, 15:52

Много отдавна има ГМО навсякъде, особено в готовите храни. Тук в цивилизацията, ако имаш такива продукти, задължително трябва да има произхода им в описанието. В САЩ има други закони, които позволяват да се продава какво ли не, но в Европа трябва задължително да го упоменеш. Внимавайте с консервите, правени в Китай.
Viktor.Ivanov
 
Мнения: 220
Регистриран на: 09 Май 2014, 11:47


Назад към Сблъсък

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта