Да разпознаем истинския мед?!

Супер храни, здравословно пазаруване, качествени и полезни продукти, начин на хранене

Да разпознаем истинския мед?!

Мнениеот lussy » 28 Фев 2014, 15:06

Привет!

Не зная тук дали има друга пчеларска теми или такава отнасяща се до меда, обаче искам да разбера когато купувам мед как да го избирам! :roll:

Забелязала съм, че има основно два вида мед – течен и захаросан. Не знам кой от двата, обаче е истински, какво ще кажете вие?
С дребосъчка пием чай всеки ден, по няколко пъти и знам, че температурата на водата трябва да бъде под 40 градуса, за да не изчезнат полезните му свойства, а разтворът трябва да е мътен, а не бистър! :!: :!:

Когато не можем да различим, кой е истински и кой фалшив, :idea: дори и да спазваме правилото няма никакво значение, та как да разпозная истинският мед, когато го видя на пазара? :?:
lussy
 
Мнения: 421
Регистриран на: 02 Окт 2013, 11:45

Re: Да разпознаем истинския мед?!

Мнениеот PasDeDeux » 28 Фев 2014, 15:08

Единственото нещо, което знам за меда, е че той трябва да е захаросан :arrow: това е истинският мед, убедена съм!!!!!
PasDeDeux
 
Мнения: 423
Регистриран на: 09 Окт 2013, 14:53

Re: Да разпознаем истинския мед?!

Мнениеот bojik » 01 Мар 2014, 06:59

Истинския мед в зависимост от какъв цвят е събиран и колко е узрял се захаросва след 3 до 6 месеца. Събрания от пчеларя мед се държи в кутии по 25 литра. За да се налее в буркани се разтопява по определена технология, ако тя не се спазва качествата на меда се влошават. Освен това в меда от магазина по БДС може да има до 50% примеси. Ако видите буркан в който част от меда е захаросана а другата течна - захаросаната е мед, а течната примеси. Моя съвет е - купувате 1 буркан мед от пчелар, по-добре захаросан целия хомогенно, ако ви хареса продължавате да купувате от него. Захаросан мед се втечнява като буркана с мед се поставя в съд с вода загряна до 60 градуса, водата се сменя докато меда се разтопи. Ако пиете чай с мед трябва да спазвате изискванията за температура. Течния мед се познава колко е качествен по следния начин: 1.потапяте чаена лъжичка в меда, като я извадите той трябва да тече на тънка струя като конец без да се къса; 2.Вземате в лъжица или чашка мед и капвате 1 капка боя, ако има примеси или вода те се оцветяват, ако боята продължава да стои на капка - това е качествен мед. Надявам се да съм помогнал.
bojik
 
Мнения: 1
Регистриран на: 01 Мар 2014, 06:13

Re: Да разпознаем истинския мед?!

Мнениеот Kaya » 04 Дек 2014, 15:08

У дома свекървата беше донесла един мед, когато се роди детето, взела мед, направила питка, всичко както си му е реда, обаче този мед вече 6г стои и не се е захаросал грам! :shock: Самият мед има гаден вкус, усеща се, че има разни подправки и не знам си какво. Аз съм си намерила едно място до Карлово, от където си вземам мед, но е най-добре от малко магазинче или чрез познати, в никакъв случай от голям магазин не трябва да се взема мед до този извод съм стигнала!
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Да разпознаем истинския мед?!

Мнениеот Rali_hr » 05 Дек 2014, 14:34

В магазина е трудно да познаем кой мед е хубав, кой е лош. Така или иначе всички изглеждат еднакво и никой не би продавал захаросан. Затова си купувам само от проверени места и малки магазинчета - там медът е истински и можеш да видиш, че е захаросан :)
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Да разпознаем истинския мед?!

Мнениеот Burborino » 05 Дек 2014, 16:01

От няколко години купуваме мед от познат човек за който знаем със сигурност че прави качествен мед. И наистина е така. Но преди просто гледах винаги да купувам вече захаросал се мед.
What's it got in its nasty little pocketses, eh, my precious?
Аватар
Burborino
 
Мнения: 301
Регистриран на: 26 Ное 2014, 18:52
Местоположение: middle-earth

Re: Да разпознаем истинския мед?!

Мнениеот Malina » 08 Дек 2014, 17:07

Не е лесно да се намери истински мед, особено по магазините, търсете си хора от които да купувате!
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: Да разпознаем истинския мед?!

Мнениеот Мими Петрова » 26 Авг 2019, 10:13

Най-лесната проверка е като обърнем буркана с дъното нагоре. "Като се обърне дъното се образува една капица, която доста бавно се стича надолу. Ако медът ни е менте, след като се обърне това мехурче много бързо се движи нагоре - почти като вода".
Когато медът е истински той не се разтваря във водата веднага, ако е фалшив медът той се разтваря във водата за 5 -10 секунди. Бурканчетата с мед могат да не се развалят и с десетки години, но ако се съхраняват при специални условия - температура до 25 градуса и влажност около 80%.
Мими Петрова
 
Мнения: 36
Регистриран на: 26 Авг 2019, 09:33


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта