За малолетните майки и татковци

Съвети за родители, отношения между тийнейджъри и възрастни, трудни въпроси

За малолетните майки и татковци

Мнениеот boriskarlov » 13 Авг 2011, 17:40

Моето поколение имаше една книга, която ни обясни всичко за секса. Това бе прочутата „Мъжът и жената интимно”, в която на достъпен за жителите на НРБ език бе обяснено всичко за отношенията между мъжете и жените.
С много хармония , такт, течаха топли взаимоотношения между двама узрели за любов индивида, задължително разнополови. На по 18 години минимум, това бе задължителното условие.
Четях тайно тези книги, както и моите връстници, като ни беше срам даже и да дискутираме това, което четяхме и да си призная, никак не разбирахме. Минаха много години.
Един мой ученик наскоро ми разказа свой спомен от неговия седми клас. Били поканени на сватбата на съученичка. Били на подписването, играли хоро, яли и пили у тях, а после момчетата от класа излезли и играли на топка из широкия селски двор. А вътре в къщата играли на „истинска сватба”, като момичетата седели и гледали, било им интересно.
Всъщност, децата обичат да играят и много често се допитват до нас за правилата на детските си игри. А какво да се лъжем, често никой не прави разлика между тях и реалния живот.
Преди няколко седмици в Сливен едно 12 годишно дете роди своето дете. Новината предизвика едноседмичен медиен шум, който загасна когато Томов успя да намери парите за Кремиковци.
Или поне им ги обеща. Естествено, и двете не са нищо повече от два поредни етапа от агонията в родната ни страна.
Световният рекорд по ранно раждане държи Лина Медина от Колумбия , която през 1939г. ражда в Лима момченце. Момичето ражда с цезарово сечение на възраст 5 години и 7 месеца. Всъщност тя ражда девствена и се оказва, че е била бременна по рождение. Тоест в корема на майка си погълнала своя брат близнак, 5 години по-късно го родила на бял свят. Странна история, медицински прецедент, който все още няма повторение. И който граничи с мистиката и неясното.
Детето на Янка е родено живо и здраво. Думите и...излизат едва едва, страх я е от микрофона.

Беше ли планирано бебенцето?
Да...
Не си ли много малка, за да бъдеш майка?
Ами,малка съм, ама какво да направя, ша го отгледам детето си.
Има ли кой да ти помага?
Свекървата ми, майка ми...
Таткото колко е годишен, той ще ти помага ли?
На 17 годишен, разбира са, че ша ми помага. Той искал бебето.
Ти беше ли подготвена за това да станеш майка?
Ами, да...бешах, исках беби.
На твоята възраст другите момиченца си играят, на теб не ти ли се играе още?
Ми...како да напрая. Станал то вечи.
Не съжаляваш ли, че толкова рано се откъсваш от детството?
Ни съжалявам, че ша си гледам бебиту. Аз са радвам, че имам, ша си гледам бебиту. Просто радвам са, че имам беби, аз за малки деца умирам. Не съжалявам за нищо. Дитету го направих нормално, няма страшно. Ша си го гледам. Притеснявам са малко, ама не чак толкоз многу, ша си го гледам.
Какво ти казаха твоите родители, твоите познати, като разбраха, че си бременна?
Нищо не казаха, майка ми са притеснява, ама сега кат знае, че раждах нормално...ни са притеснява вечи. Ша си го гледам, свекървата ми напраила 4 деца вечи, казва ,че ще го гледами. Нормално.
А ти на училище до кога си ходила?
4 клас...
Смяташ ли да учиш още?
Ни знам. Той имам вечи беби, нимой да ходя на училищи.
С таткото не се ли пазихте, за да няма бебе? Презервативи ползвахте ли, чувала ли си...?
Не, не ...
Не си чувала за презервативи?
Ни слушах такива работи.Ни знам туй какво е, привазив ли, как каза...Ни знам.
Не знаеш, че има методи да не се забременява?
Не, не знам.
А ако знаеше, че има такива начини ,би ли ги ползвала?
Не, няма да ги използвах. Ни знам.

И лекарите от отделението:

Доктор Комня Минчева:
За майка на такава малка възраст, бебето как е?
Бебето е в задоволително състояние.
Има ли риск за бъдещото развитие на детето заради това, че е родено от толкова малка майка?
Физическото и умственото развитие зависят от средата. Това не са болни бебета, те се изписват клинически здрави. Оттам нататък семейството е отговорно за развитието на бебето.

Доктор Соня Михайлова:
Прецедент ли е раждане от толкова малка майка при вас?
Не, не е прецедент. Имаме доста родилки, които са на възраст 13 години. Тази майка обаче е под 13 годишна възраст. И правейки изчисления кога е забременяла, това е станало на 11 години и 9 месеца ,ненавършени 12. Срещат се все по-често такива случаи.
Колко такива имате за миналата година?
Имаме 9 на 13 годишна възраст, за 14 годишните да не говорим, те са вече големи. На 15 години имаме майки с по две деца...
Нормално ли е това?
Категорично не. Раждането на деца от деца не е нормално. Това са деца, които не са завършили образование, те са физически и психически неподготвени. Вярно, че има акселерация, вярно, че съзряват по – рано тези организми, но те не са готови, а бременността е едно бреме.
Тя е предназначена за физически зрели същества. Факт е, че от тях не може да се вземе информирано съгласие за каквато и да е било манипулация, а това е задължение при постъпване в болнично заведение. Ние искаме съгласието на майката, те не са в състояние сами да вземат решение. Имаме майка, която на 16 години дойде за 4 път да ражда. Не е морално, не е нормално, да не говорим, че не е и законно.

Правото да бъдеш родител у нас не е изрично регламентирано. Семейният кодекс е уредил правилата, при които може да се сключва брак. Минималната възраст е 18 г., като при важни причини се допускат изключения за навършили 16 години младежи. Тогава обаче трябва да се получи разрешение от районния съд, който задължително изслушва родителите.
Наказателният кодекс пък предвижда лишаване от свобода или пробация за родител, злоупотребил с властта си и принудил дете, ненавършило 16 години, да живее с някого на съпружески начала. От 2 до 6 г. затвор грозят всеки, който има сексуален контакт с дете под 14-годишна възраст.
Агенцията за закрила на детето може да реагира тогава, когато има насилие или поне подозрение за такова. А има ли такова при героинята на нашия разказ, невръстната Янка? Трудно доказуемо, но както и да си играем с фактите, тя просто май обича своя 17 годишен мъж и е готова да му ражда още деца.
Според статистиката средно на жена от ромски произход се падат по 3 деца за целия й фертилен период (15 - 49 години). По данни на НСИ смъртността при децата на възраст до 1 година за 2005 г. е била 10.4 случая на 1000 живородени. Не е ясно при каква част майките са били под 18 години. Осем са починалите родилки за миналата година, но статистиката не отбелязва дали сред тях има непълнолетни.
Голям е и броят на недоносените деца - 7000, 1500 от тях с тегло под 1500 грама. Спасените бебета с тегло под 1500 грама развиват хронично белодробно заболяване.
Статистиката тактично мълчи за много от въпросите, които ми идват в главата, пишейки тази статия.
Докога държавата и институциите ще си затварят очите пред това, че явно се нарушават законите?
Училищата са пълни с момичета, които след часовете излизат с доста по-възрастни мъже. Нали няма да го наричаме „дружба”? За някои от тях това е средство за препитание, за други това е път към луксозната страна на живота, за трети е начин да си с нещо над другите, да си по-различен.
Сред ромската общност младите започват сексуални отношения на 10- 11 години. Това не учудва никого, дори и държавните институции нямат отношение. В големите цигански гета няма как да влезе нито полиция, нито от Агенцията за закрила на детето. Пък и ако и самото дете няма оплаквания, няма как да му помогнат. Както нямат оплаквания и каките им по дискотеките.
Какво да се оплакват, като са си внушили,че заредената карта за мобилен апарат, няколкото лева в джоба и парцалките от някой бутик са добра цена за продаденото им на някого детство. И вероятно е, ако погледнем живота на другите им връстнички, които броят стотинки пред будката със закуски и се мъчат да съберат за кафе и нещо сладко.
Още по-зле, ако на самото дете му се внушава, че е необходимо да има поне 3 деца, за да може да се качи успешно на експреса на социалните служби. Какво да се лъжем....
Поредно поколение от ромския етнос се възпитава в духа на подадената за просия ръка.
Объркан и коварен затворен кръг. Те не работят, защото им е по-изгодно да стоят и да чакат да ги хранят. И като стоят на опашките за социални помощи, те възпитават и своите деца да просят от държавата. И какъв по- хубав начин да смучеш помощи, освен с най-лесното за направа – деца.
Дори и малката Янка знае, че с няколко деца зад гърба и, тя ще може лесно и безотказно да изкара достатъчно пари от държавата, за да преживее доволно. Хлапетата в тези гета са като блуждаещи свободни електрони, тичат по цял ден със скъсани дрехи, ядат каквото откраднат или им подарят от милостиня. Не съм сигурен, че дори се и виждат често с родителите си.
Майката е често конвейр за деца, защото наистина се бърза. Злите езици твърдят, че ако момчето се провали в правенето на децата, на помощ идват братята му, братовчеди, баща му...
Грозна история, едни обичайни трагедии, които се разиграват сред найлонените покриви и наклонените стени на съборетините, които изпълват огромните гета в големите градове.
Сред ромите има тенденция младите майки сами да отглеждат децата си. Бащите не припознават потомството си. Смята се, че една от причините за това е, че майките така могат да получават по-големи социални помощи и детски надбавки. А и ромите не крият, че се надяват на повече пари от социалното подпомагане.
Практика е напоследък роми да живеят с по няколко жени. Партньорките получават детски и социални помощи като самотни майки. Мъжът ги обикаля през седмицата.
Има и друга практика - партньорите на самотните майки да са на гурбет в чужбина. Те пращат пари от странство. Въпреки това, жената взема социални помощи.
Ромските жени се оплакват, че достъпът до социалното подпомагане е много труден. Нужни са документи, за да се вземат пари от държавата.
Два са законите, по които самотните родители, чиито деца не са припознати, получават средства от държавата. Единият е Законът за семейните помощи, а другият - Законът за социалното подпомагане.
Според нормативната уредба самотен родител получава до 150 лв. майчински и детски месечно за едно дете на възраст до 1 г. След това сумата пада до 90 лв.
По Закона за социално подпомагане самотните родители получават по-висок коефициент при определяне на социалната помощ.
Социалните помощи са необходими за нуждаещите се. Но липсва ефективен начин за проследяване на това какво правят с тях тези нуждаещи се и дали въобще са нуждаещи се.
В групата на ромите делът на неграмотните момичета е три пъти по-висок, отколкото при мъжете. Жената е тази, която в семейството се занимава с отглеждането и възпитанието на децата, с подпомагането им при трудностите във включването им в училищната и социалната среда. И когато това е една жена с неформирани навици, със само 4 години в училище, тя нито може да помогне на детето с учебния материал, нито може да го мотивира, защото за нея самата образованието е нещо много встрани, там някъде, далеч. Не знам какво е важно за такива жени
Ниската сексуална култура в тази етническа група може да се промени само по пътя на образованието. И начинът не е чрез раздаване на контрацептиви по махалите. Когато едно момиче (от какъвто и да било етнически произход) на 12 години не ходи на училище, не може да си намери работа, тъй като е неквалифицирана, какво друго занимание й остава освен да създаде семейство и да ражда деца. Вагината и е единственото нещо, което може да и помогне да преживее. Сякаш няма нищо лошо, защото ако работи, ще получава минималната заплата, с която така и така няма да преживее. Както трудно преживява и началната и учителка, която е трябвало да я запознае с буквите и с околния свят. Поне децата явно имат избор.
Новина с привкус на евтина реклама из интернет гласи:
„В Обзор малолетни момичета и момчета могат да ви направят „*****” срещу скромната сума от 5 евро или 10 лв. Пълната програма, която включва и класически секс, достига цели 10 евро! Подобно е положението по цялото Черноморие.”
Тъжно е, че ранното раждане е сякаш по-достойния начин да преживееш. По-добре е да станеш майка, отколкото играчка в ръцете на педофилската мафия.
Кой ни излъга, че сме в Европа и всичко е различно ? Поредна година децата тук страдат, като се налага да продадат детството си или тялото си, за да преживеят. И се намират хора, които да им помогнат и в двете сделки.
Тази статия се роди около малката Янка и нейния невръстен любим Спиридон, които получиха своите 15 минути слава и вероятно вече не искат и няма и да видят журналист около себе си.
Да им е живо и здраво детето и нека остане по-дълго време такова.
boriskarlov
 
Мнения: 125
Регистриран на: 03 Юли 2011, 22:06

Re: За малолетните майки и татковци

Мнениеот SatanicMalfunctions » 13 Авг 2011, 23:55

Това за съжаление не касае само циганите, а и българите. Това е най-лошото.
Изображение
SatanicMalfunctions
 
Мнения: 79
Регистриран на: 03 Юни 2011, 16:26

Re: За малолетните майки и татковци

Мнениеот Vampire Kiss » 16 Авг 2011, 16:52

Не е вярно, циганските малолетни майки са много повече!
Vampire Kiss
 
Мнения: 89
Регистриран на: 05 Авг 2011, 14:49

Re: За малолетните майки и татковци

Мнениеот Margo » 17 Авг 2011, 15:11

SatanicMalfunctions написа:Това за съжаление не касае само циганите, а и българите. Това е най-лошото.

Според теб на какво се дължат зачестилите раждания на малолетни майки от български произход?
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Re: За малолетните майки и татковци

Мнениеот The_The_Ramone » 17 Авг 2011, 23:34

Да кажа аз - липса на каквато и да е било култура и бъдеще. Това основната причина.
The Game Will Never Be The Same
Аватар
The_The_Ramone
 
Мнения: 236
Регистриран на: 09 Апр 2011, 10:00
Местоположение: Вътрешна Монголия

Re: За малолетните майки и татковци

Мнениеот southern_sun » 20 Авг 2011, 16:24

The_The_Ramone написа:Да кажа аз - липса на каквато и да е било култура и бъдеще. Това основната причина.

Според мен това се дължи на не достатъчното сексуално образование на децата ни, за което сме отговорни ние родителите. Ако ти седнеш и открито говориш с детето си за секса и опасностите, които крие ранното съзряване няма да е така положението. Докато родителите ги е срам да говорят с децата си за секса и продължават да си мислят, че секса е само за възрастните ще има малолетни родители, който не са били на ясно какво правят и какви са последствията от действията им.
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: За малолетните майки и татковци

Мнениеот Violetta » 22 Авг 2011, 23:30

Дължи се и на улицата, най-лошия съветник на децата ни...
Violetta
 
Мнения: 466
Регистриран на: 28 Апр 2011, 22:58

Re: За малолетните майки и татковци

Мнениеот southern_sun » 29 Авг 2011, 10:01

Violetta написа:Дължи се и на улицата, най-лошия съветник на децата ни...

Когато детето не получава нужната информация от родителя си то се допитва до по-вещите от улицата. В интерес на истината по-вещите им приятелчета също са се учили от улицата и надали знаят повече от нас родителите.
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: За малолетните майки и татковци

Мнениеот valiart » 24 Окт 2011, 14:27

Българчета, ромчета вече на всички куца каквато и да е култура. Семейството, като обществена еденица, преживява криза. :(
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: За малолетните майки и татковци

Мнениеот Silvi » 17 Май 2012, 10:30

Не знам дали всички деца имат нужната сексуална консултация, но съм на 100 % убедена, че ромчетата не я получават тъй като няма от кой. Докато техните родители да си родили на 15-16 години, няма как да бъдат убедени, че това не е нормално. При тях е престиж (ако може така да се нарече) да бъдат оженени малки, тъй като само така се дава 100% гаранция, че булката е честна. От там идват и проблемите след това, един още детски организъм се налага да износи здраво дете, ами няма как да стане това. Държавата трябва да се заеме сериозно с този проблем тъй като, това може да ескалира до неконтролируем проблем, от една страна с създаването на деца, за които не могат да се грижат и попадат в социалните домове, от друга страна това е сериозен здравословен проблем за младите майки, от трета страна увеличената раждаемост на този етнос. Смятам, че е крайно време държавата да си влезе в ролята и да се спре това посегателство над децата, дори те да бъдат ромчета. Тъй като всички знаем, че сексуалния акт с деца под 18 години е наказуем.
Silvi
 
Мнения: 234
Регистриран на: 04 Яну 2012, 16:02

Следваща

Назад към Тийн свят

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта

cron